Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Změní se vztahy na Východě? Nové ukrajinské vedení prý přestalo rušit smlouvy s Ruskem

Svět

  11:41
MOSKVA - Nové ukrajinské vedení zastavilo sérii rušení dvoustranných smluv s Ruskem, kterou spustil bývalý prezident Petro Porošenko, napsal ve středu ruský list Kommersant. Pauza může být způsobena tím, že si tým nového prezidenta Vladimira Zelenského rozděluje vládní role a na jiné otázky nemá čas. Až další vývoj tak ukáže, zda se vztahy obou zemí začnou měnit nebo nikoliv, uvádí deník s odkazem na své zdroje z ruské diplomacie.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během inaugurace. foto: ČTK

Oba státy spojovala hustá síť 400 dvoustranných dohod a smluv, uvádí Kommersant. Vypovídání začalo už v roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo separatistickou vzpouru v Donbasu. Posledním dokumentem, který ztratil smluvní sílu, byla dohoda o přátelství, spolupráci a partnerství vypovězená letos v dubnu. Od té doby žádná smlouva zrušena nebyla.

‚Jde o ukrajinská území.‘ EU neuzná výsledky ruských komunálních voleb Krymu

Bývalý ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin ještě loni v listopadu hrozil, že Kyjev „rychle“ vypoví 40 dalších smluv, ale nic takového se nestalo. „Možná ještě něco zařízli, ale k nám se to nedostalo,“ citoval ruský list informovaného vládního úředníka.

Na ruském ministerstvu zahraničí pauzu zaznamenali, ale veškeré komentáře považují za předčasné. „Teď si možná rozdělují posty a rozhodují, co dál. Jestli (s vypovídáním smluv) pokračovat, nebo přibrzdit,“ řekl Kommersantu zaměstnanec ministerstva. „Pokud přibrzdí, bude to signál,“ dodal.

Jediná oblast, které se smluvní roztržka nijak nedotkla, je jaderná energetika, píše deník. Specifika rezortu staví tuto sféru mimo politiku, „protože jde o bezpečnost a protože technologické cykly jsou mnohem delší než cykly politické,“ citoval Kommersant zdroj z ruského Rosatomu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!