Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajina kritizuje českou delegaci, která na Krymu jednala o ‚zavedení turistických zájezdů‘

Svět

  20:18
PRAHA - Ukrajinská ambasáda v Praze dnes na svém webu vyzvala české úřady, aby odsoudily nedávnou návštěvu skupiny Čechů na Krymu, kde údajně jednali se zástupci ruské okupační správy o zavedení turistických zájezdů z Česka. Podle ukrajinského velvyslanectví tak mohly být porušeny nejenom ukrajinské zákony, ale i sankční režim Evropské unie.

Josef Skála na sjezdu KSČM. foto:  Petr Topič, MAFRA

Mezi členy delegace byli podle ukrajinského velvyslanectví v Praze i představitelé Světové rady podkarpatských Rusínů, s nimiž se na začátku září sešel prezident Miloš Zeman. Kyjev považuje proruskou část rusínské komunity za pátou kolonu Moskvy a podezírá ji z rozvratnictví.

Podle informací Deníku N, který na výzvu ukrajinské ambasády upozornil, se cesty na okupovaný Krym účastnil například bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, spisovatelka Lenka Procházková, domobranec Marek Obrtel a místopředseda ústecké Hospodářské komory Jiří Kalach.

Vyjádření českého ministerstva zahraničí zatím není k dispozici.

Podle ukrajinského velvyslanectví porušili mnozí členové skupiny ukrajinskou legislativu pro vstup na okupované území. „Zvlášť znepokojuje informace, že účastníci této skupiny prý jednali se zástupci ruské okupační správy o ‚zavedení turistických skupinových zájezdů‘ z ČR na okupovaný Krym, což by bylo přímým porušením režimu sankcí EU,“ uvádí ambasáda.

Na ruskem okupovaný Krym vyjela podle Deníku N i dvojice Rusínů Mychajlo Ťasko a Vasyl Džuhan, které před dvěma týdny přijal prezident Zeman. „Bohužel je to další potvrzení toho, že zmíněná organizace funguje v duchu a zřejmě i pod vedením Kremlu a má za cíl destabilizaci situace na Ukrajině,“ tvrdí velvyslanectví.

Zeman se s delegací ukrajinských Rusínů setkal počátkem září na Pražském hradě. Tvrzení některých rusínských aktivistů, že se vyslovil pro úplnou nezávislost zakarpatské Ukrajiny, český prezident popřel. „Nic takového jsem neřekl, naopak jsem zdůraznil územní integritu Ukrajiny. V souvislosti s minskými dohodami jsem se ale současně přimlouval za takzvanou decentralizaci,“ uvedl Zeman.

Ukrajinský poloostrov Krym anektovalo Rusko na jaře 2014. Ukrajina jej stále považuje za své území.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat