Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Až 40 stupňů nad normálem. Arktida a Antarktida zaznamenávají teplotní rekordy, nestojí za tím změna klimatu

Arktický led. foto: Profimedia.cz

Meteorologické stanice v oblasti jižního a severního pólu v pátek lámaly rekordy. Teploty se pohybovaly o několik desítek stupňů Celsia nad průměry. Podle odborníků se nejedná o známku změny klimatu, ale pouze o náhodnou proměnu počasí. O této meteorologické raritě jako první informoval list The Washington Post.
  14:02

Podle agentury AP v pátek údaje z meteorologických stanic Concordia a Vostok na Antarktidě rozmetaly předchozí maxima. Pohybovaly se až o 40 stupňů Celsia nad běžnými hodnotami z minulosti. Na Arktidě, tedy na opačné straně pólu, byly hodnoty oproti normálu vyšší o 30 stupňů Celsia. Na obou stranách planety se však běžné teploty blížily bodu tání.

Vědci dlouhodobě upozorňují, že oteplování klimatu je u severního pólu výrazně intenzivnější než v částech světa blíže k rovníku, u jižního pólu ale zatím takový vývoj nepozorovali. 

Odborník Walt Meier z National Snow and Ice Data Center (NSIDC) prohlásil, že se jedná o zcela ohromující událost. „Jsou to opačná roční období. Nestává se, aby na severu i na jihu probíhalo tání současně,“ řekl.

AP uvedla, že vědci z NSIDC se sídlem v americkém městě Boulder, se v tu dobu právě soustředili na události na opačné straně zeměkoule, kde teploty vyskočily zhruba o 30 stupňů Celsia.

Podobně se vyjadřovali i další odborníci, kteří ale dodávali, že samu o sobě nelze tuto epizodu brát jako projev klimatických změn. Až případná opakování takovýchto podmínek by mohla být znepokojivým signálem.

Vědec Ted Scambos z Coloradské státní univerzity, který se nedávno vrátil z expedice z Antarktidy prohlásil, že nikdy nic takového neviděl. Matthew Lazzara z Wisconsinské univerzity ale opáčil, že „není dobré znamení, když vidíte, že se něco takového děje.“

„Tato událost je zcela bezprecedentní a obrátila vzhůru nohama naše očekávání o antarktickém klimatu,“ sdělil dále listu The Washington Post (WP) Jonathan Wille působící na francouzské univerzitě Grenoble Alpes. 

AP s odvoláním na pozorovatele meteorologických rekordů Maximiliana Herreru uvádí, že na antarktické stanici Concordia ležící přes 3 000 metrů nad mořem v pátek teplota dosáhla -12,2 stupně, zatímco na ještě výše položené stanici Vostok naměřili -17,7 stupně Celsia. 

V absolutním hledisku to jsou sice teploty velmi nízké, na stejných místech ale běžně v březnu, tedy na začátku podzimu, nebývá tepleji než minus 50 nebo minus 60. Di Battista sdělil WP, že na stanici Vostok se teplota mezi březnem a říjnem nikdy nedostala nad -30.

AP uvádí, že pro celou Antarktidu byly v pátek teploty skoro o pět stupňů nad průměrem z let 1979 až 2000, zatímco u Arktidy činil rozdíl 3,3 stupně. Celosvětově při tom bylo tepleji jen o 0,6 stupně.

15. srpna 2019

Autoři: ,

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč