1. března 2013 17:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ztraceno v překladu. Svět na výrok Ankary reaguje až se zpožděním

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan | foto: ČTK

ANKARA Šlo o nenápadný výrok tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, který se ve středu na jedné z řady konferencí OSN téměř ztratil v překladu. Šéf turecké vlády v jedné větě zařadil sionismus, tedy úsilí o zbudování státu Izrael, mezi zločiny proti lidskosti. Teprve s odstupem dní na to začal svět reagovat.

A stalo se to zrovna v době, kdy se má s Erdoganem setkat americký ministr zahraničí John Kerry. Podle agentur se chystá šéf americké diplomacie Erdoganovi vyčinit.

Erdogan na středeční vídeňské konferenci OSN propagující toleranci mezi civilizacemi prohlásil, že by jako v případě sionismu, antisemitismu a fašismu měla být i islamofobie považována za zločin proti lidskosti". Věta, která by jinak upadla v zapomnění, ale vyburcovala izraelské sdělovací prostředky, které jsou k výrokům týkajícím se Izraele či Židů mimořádně vnímavé.

Opřel se do sionismu
Ve čtvrtek večer úřad izraelského premiéra Benjamina Netanhajua zveřejnil první kritickou reakci. "Je to pochmurné a zavádějící prohlášení takového druhu, o kterém jsme si mysleli, že už zmizelo z toho světa," uvedlo tiskové oddělení v prohlášení.

V pátek na dotaz novinářů reagoval pak mluvčí generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který přitom byl na středečním zasedání přítomen. "Generální tajemník vyslechl premiérovu řeč v přeložené verzi. Pokud tyto výroky na sionismus jsou přeloženy správně, pak jsou nejen špatné, ale také v rozporu s principy, na nichž je založena (iniciativa OSN) Aliance civilizací," reagoval jeho mluvčí. Podle něho bylo obzvláště nešťastné, že Erdoganův "zraňující a kontroverzní výrok" zazněl zrovna na konferenci, jejíž tématem bylo "odpovědné vůdcovství".

S kritikou přišel dnes i americký Bílý dům a americká Národní bezpečnostní rada. "Odmítáme srovnávání sionismu se zločinem proti lidskosti premiérem Erdoganem. Je to urážlivé a špatné," řekl mluvčí rady Tommy Vietor. "Doporučujeme lidem všech vír, kultur a ideologií, aby odsuzovali nenávistné činy a překonávali všechny rozdíly," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.