Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Zvrat: Poškozená hráz s toxickým kalem se zřítí, opravit ji nelze

Svět

  15:49
BUDAPEŠŤ - Poškozenou severní stěnu nádrže maďarské hliníkárny poblíž obce Kolontár prý již nelze zachránit a dříve nebo později se zhroutí. Novinářům to podle agentury MTI sdělil Zoltán Illes z maďarského ministerstva pro životní prostředí. Popřel tak některé předchozí zprávy, že se trhliny v hrázi nezvětšily a že je situace nadějná.

Poničená hráz s toxickým kalem foto: Reuters

Kvůli vlhkosti se během noci 25 metrů dlouhá a přes půl metrů široká trhlina dále zvětšila a odborníci sdílí přesvědčení, že se stěna zřítí. "K tragédii může dojít během dne, nebo týdne," uvedl Illes, podle kterého je ale šance, že se předtím v Kolontáru podaří dostavět další ochranou stěnu.

Šest set metrů dlouhá a deset metrů vysoká bariéra by měla být dokončena v pondělí večer a měla by ochránit dosud nezasaženou část obce před případným dalším přívalem jedovatého kalu, jehož pondělní únik si vyžádal nejméně sedm mrtvých a asi 120 zraněných.

V nádrži zůstává dva a půl milionů kubických metrů
Pokud kal z nádrže unikne znovu, bude hustší a může se dostat do
vzdálenosti 500 až 1000 metrů od rezervoáru, řekl dále Illes. Podle měření učiněných z vrtulníku v nádrži zůstává kolem dvou a půl milionu kubických metrů jedovatého kalu.  Při pondělním neštěstí, které je největší ekologickou katastrofou v dějinách Maďarska, vyteklo asi 700.000 kubických metrů kalu.



Informace, které poskytl Illes, jsou v příkrém rozporu s údaji, které dnes ráno poskytl mluvčí záchranářů Tibor Dobson. Ten řekl, že se trhliny v nádrži dnes v noci nezvětšily a nepřibyly ani žádné další.

Na pomoc se snižováním dopadu havárie na životní prostředí přijede v pondělí do Budapešti pět expertů z Rakouska, Belgie, Francie, Německa a Švédska.

Zničené řeky
Kal z nádrže zničil život v řekách Marcal a Torna, které již podle Illese není možné zachránit. V Dunaji kal zatím závažné škody podle maďarských činitelů nenapáchal a podle sobotního prohlášení maďarského premiéra je připraven dostatek ochranných a neutralizujících látek, aby se zamoření řeky zabránilo.

Hráz se protrhla ze zatím nezjištěných příčin, ale ekologové i maďarský premiér jsou přesvědčeni, že za únikem stojí lidská chyba. Orbán již také slíbil "nejpřísnější možné následky" pro zodpovědné osoby. Světový fond na ochranu přírody (WWF) v sobotu uvedl, že hráz nádrže prý netěsnila již několik měsíců. Fotografie z června letošního roku podle WWF dokazuje, že již tehdy z částečně poškozené nádrže vytékal červený kal.

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...