Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

„Syn je idealista, ne zločinec“

Česko

Soud včera projednal případ prvních osmi squaterů, kteří v sobotu obsadili dům na pražském Albertově. Padaly mírné tresty – většinou veřejně prospěšné práce.

PRAHA Hněv, nervozita a pach zpocených těl. Tak se dá ve zkratce vystihnout atmosféra, která včera panovala na přeplněné chodbě Obvodního soudu pro Prahu 2.

Právě tento soud totiž včera rozhodoval o trestech pro první squatery, kteří v sobotu obsadili opuštěný dům na pražském Albertově. 24 zadržených mladých lidí přišlo podpořit několik desítek anarchistů. Soudce Milan Rossi byl ale mírný a většinou rozdával jen desítky hodin veřejně prospěšných prací.

Soud začal jednat krátce po třetí hodině odpoledne. Anarchisté se ale začali scházet již o hodinu dříve před budovou soudu a na blízkém náměstí Míru. Nakonec se jich na chodbu soudu vměstnalo zhruba padesát. Nebudeme soud respektovat, půjdeme dovnitř všichni Známí zadržených squaterů se rozhodli k pokojnému protestu a u soudu proto nedošlo k žádnému incidentu. Nervozita byla ale hmatatelná, a to především ve chvíli, když justiční stráž oznámila, že do jednací síně vpustí jen novináře. „Svobodu“ nebo „Nebudeme to respektovat, půjdeme dovnitř všichni“, zněly některé z výkřiků anarchistů. Hesla vykřikovali anarchisté i před budovou soudu, kde hlídkující policisty častovali urážkami typu „Policejní špína“.

Do soudní síně se ale nakonec nedostal nikdo. Soudce Rossi totiž nenařídil hlavní líčení a rozdával jen takzvané trestní příkazy. Eskorta přivážela squatery po dvojicích. Nejdřív přišly na řadu dvě dívky, které Rossi zhruba po půl hodině potrestal 80 hodinami veřejně prospěšných prací. Podobný trest – v rozmezí 80 až sto hodin veřejných prací – pak dostali ještě čtyři další squateři. Jeden odešel od soudu s dvouměsíčním podmíněným trestem a poslední vyvázl zcela bez trestu. Jeho stíhání totiž Rossi podmíněně zastavil se zdůvodněním, že šlo o studenta fotografie, který byl v budově kvůli snímkům.

Další squateři přijdou na řadu dnes dopoledne. Proti trestnímu příkazu vydanému v rámci zjednodušeného soudního řízení lze podat odpor. V takovém případě by musel Rossi nařídit hlavní líčení.

Anarchista Slačálek: Squating by neměl být trestán V davu asi padesáti anarchistů a několika desítek novinářů se takřka ztráceli příbuzní souzených mladých lidí. „Nevím, z čeho je syn obviněný. Naprosto nevím, co s ním od soboty je. Volala jsem na spoustu míst a nikdo mi nic neřekl,“ popsala LN matka jednoho ze squaterů, která si nepřála zveřejnit jméno.

„Musí nést zodpovědnost za to, co dělá. Vadí mi ale, že s nimi se všemi zacházejí jako se zločinci. Můj syn je jen jen strašný idealista – nejí maso, třídí odpad, a tohle je jen vrchol jeho idealismu,“ dodala. Jejímu synovi je devatenáct let a co se týče squatingu, je prý spíš „teoretik“, většinou bydlí doma a „využívá výhod plné lednice.“

Na chodbě soudu postávaly i ikony českého anarchismu – Jakub Polák a Ondřej Slačálek. Podle Slačálka jsou sice tresty poměrně mírné, squating by ale podle něj neměl být trestán vůbec. „My se domníváme, že snaha projednat případ ve zkráceném řízení je snahou předvést veřejnosti, že nejde o nic problematického, že se tu stal nějaký kriminální čin a že tu jsou viníci, kteří mají být potrestaní a ještě ukázat, že jsou trestáni relativně benevolentně,“ řekl LN Slačálek.

Nevyužívaný dům na rohu Apolinářské ulice a ulice Na Slupi obsadili squateři v sobotu večer. Dovnitř budovy se dostalo 25 lidí. Po výzvách policie vyšel ale ven jen jeden – novinář serveru iDnes Pavel Eichler. Policie proto v neděli ráno zasáhla a zadržela čtyřiadvacet přítomných lidí. Jedním z nich byl i šestnáctiletý chlapec. Toho soud nečeká a jeho prohřešek bude brán jako pouhý přestupek.

Autor: