Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Tekutý dusík vytvoří mrazivé klima

Česko

PRAHA Je léto a teplota v Paříži se pohybuje okolo 20 stupňů Celsia. Po nábřeží Seiny korzují turisté a okolo nich se prohání lyžaři na sněhu. V současné době nic nemožného. Pro organizátory závodů v běžeckém lyžování není roční období ani výrazně plusová teplota vzduchu žádným omezením. Výroba sněhu se akorát prodraží a ten na rozpáleném podloží vydrží jen pár dní.

Metod na výrobu sněhu už existuje několik. Nejrozšířenější metoda (tzv. klasická) nikoho nepřekvapí. Používají ji téměř všechny sjezdové a běžecké areály a zásadní podmínkou je, že teplota musí klesnou pod minus tři stupně Celsia. „Poté je do sněžného děla přivedena co nejstudenější stlačená voda a vzduch. Přidají se nukleační částice k tomu, aby začala kapka vody mrznout, a máme sníh,“ popisuje klasický proces výroby sněhu výkonný ředitel závodu Pražská lyže Luděk Sáska.

Co když ale nemrzne? Pak nastupuje finančně náročnější výroba sněhu za pomoci tekutého dusíku. Tedy kapaliny o teplotě minus 196 stupňů Celsia. Postup je poměrně prostý. Technici postaví obří stan, tekutým dusíkem v něm vytvoří mrazivé klima a do tohoto umělého mrazu poté stříkají stlačenou vodu a vzduch. Podobně jako při klasické metodě. Když je stan naplněn, technici ho odstraní a sníh rozhrnou rolbou tam, kde je potřeba. „Takto lze vyrábět sníh i při plus třiceti stupních Celsia. Využívá se to při exhibicích ve městech, kde nejsou podmínky pro to, aby tam sníh napadl nebo se vyrobil klasickou technologií. Při plus dvaceti stupních Celsia vydrží sníh den nebo dva,“ říká Sáska. Technologií výroby sněhu za vyšších teplot je více. Vyrábí se třeba takzvaný drcený led, který je odkrajován struhadlem z obrovského výrobníku ledu. Výsledkem jsou drobné částečky ledu připomínající sníh.

Existuje ještě jedna varianta, jak dostat sníh do místa, kde nesněží. Ta nejprozaičtější. Lze ho tam dovézt z hor, kde je ho dostatek. Od této varianty ale organizátoři závodů kvůli velké kritice ekologů upouštějí. Sníh na včerejším závodě Pražská lyže vznikal jak klasickou technologií tak metodou za použití tekutého dusíku.

***

Klasickou metodou výroby technického sněhu je přivedení co nejstudenější stlačené vody a stlačeného vzduchu do sněžného děla, speciální částice pak způsobí, aby začala kapka vody mrznout. To je metoda, kterou se dá v lyžařských areálech vyrábět sníh při teplotách pod minus tři stupně Celsia. Jedno sněžné dělo, při teplotě kolem minus tří stupňů, vyrobí za 24 hodin zhruba 100 až 200 kubíků sněhu. Při nižších teplotách výkon sněžných děl výrazně roste.

Umělý sníh. Při výrobě umělého sněhu se na pražském Výstavišti používala i technologie PolarSnow. PolarSnow je výroba sněhu za použití vody, stlačeného vzduchu a vysoce chladného kapalného dusíku. Hlavní předností tohoto sněhu je, že neobsahuje žádné chemikálie, a tudíž má vlastnosti přírodního sněhu.

Autor:

Pronájem bytu 1+kk 45 m2
Pronájem bytu 1+kk 45 m2

Jánošíkova, Liberec - Liberec XI-Růžodol I
11 000 Kč/měsíc