• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Diskuze

Terorismus v Bostonu: Má islám problém?

Je-li motivace teroristů náboženská, autority v rámci jejich náboženství mají za povinnost na to reagovat, píše Roman Joch.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
G

Gustafa

23. 4. 2013 14:56
Příklady jsem Vám uváděl i ze
Příklady jsem Vám uváděl i ze současnosti, jen jsem zadal do googlu jméno nechvalně známého masakru mezi následovníky kříže. Opakuji, pokud stojíte o videa plná krve a křiku, na internetu bude zajisté dosti zdrojů z konfliktu mezi křesťanským Chorvatskem a křesťanským Srbskem.Pro Vaši informaci to byla právě islámská umajjovská společnost, která položila základy kultury v Evropě po období temna, kdy antická společnost v Evropě měla hodně na kahánku. Centrum společenského rozvoje se po celou dobu lidství neustále přesouvá. Myslím, že poslední dobou je více vidět, že centrum moci v Evropě již dávno není a zřejmě ani nebude, přesouvá se do východní Asie (že by kvůli komparativní výhodě komunistické mutaci konfuciánství oproti křesťanství? To asi ne..). Třeba právě poté, až tu vymřeme (my, vyspělá společnost), muslimové zaplní poloprázdný prostor jako kdysi v druhé polovině prvního tisíciletí obsadili Pyrenenejský poloostrov.Ohlédněte se trochu do minulosti. Např. před 70 lety byla válka téměř v celém křesťanském světě, pokud byla i ve světě muslimském, byla rozpoutána křesťanským společenstvím.  A vězte, že původcem občanské války nebo té velké hrozné války v předchozím století je člověk, který má křesťanské kořeny.Názorný boj za svobodný výklad Písma byl právě masakr v Piedmontu. Naštěstí od 18. století se společnost v Evropě spíše sekularizovala (právě díky masakrům založených na náboženské výmluvě typu 30letá válka apod.), církve již nemají tolik moci, co měly ve středověku. Výklad Písma již pak nebyl zneužíván k mocenským ambicím vodičů loutek. Islám byl nositelem vědecko-technického pokroku, pokrok mu není apriori cizí. Dnes je v těžké defenzivě díky "euroatlantické" kultuře, to věru nejsou podmínky pro harmonický rozvoj společnosti.Vy stojíte tváří v tvář islámu? Jak to vypadá? A propos, ohledně dogma - zatímco křesťané ve středověku, pokud dobyli území, původní obyvatelstvo buď konvertovali nebo zmasakrovali. Velké říše, kde ústředním náboženstvím byl islám, tolerovali na svých územích i jiná náboženství potud, dokud jim tito lidé platili daně. Kdo je pak větším nositelem dogma?
0 0
možnosti
MG

23. 4. 2013 15:42
Vidím, že vy jste si vybral
Opět argumentujete pouze minulostí a to ještě pokřiveně vykládanou.Pověsti o civilizační úloze islámu při zachování antického poznání jsou velmi přeháněné a nepřesné. Něco chvíli udrželi židé a Řekové pracující jako písaři - mimochodem pro muslimské dobyvatele, kteří se území zmocnili násilím - ale těch se islám zbavil už ve 12.století.Žádné křesťanské násilí se nemůže rovnat s obřími masakry, které provázely vyhazení buddhistické populace při muslimském dobývání Indie.Velice se těším na vaše příklady islámského vědecko-technického pokroku mladší pěti set let.Ale o tohle všechno přece vůbec nejde - podstatné je to, na čem se jak vidím shodujeme: reformace křesťanství vedla nakonec k sekularizaci. Pokud obhajujete dnešní nereformovaný  islám, hájíte tím všechno to, co kritizujete na historickém křesťanství.Potíž je v tom, že islám z podstaty neumožňuje kritický přístup ke svým textům - jsou nezpochybnitelným slovem božím - a možnost reformace je tudíž téměř nulová. (Bible sice tvrdí něco podobného, ale u sestavení Nového zákona byl kánon, na němž se církevní otcové museli dohodnout. Cesta ke kritickému přístupu k textu, který koneckonců zakládá celý úspěch západní civilizace, tím  byla otevřena.)Já žiji částečně v Anglii a tam skutečně tváří v tvář islámu stojím. Včetně jeho násilí na ženách (i v podobě obřízky dívek), nenávisti k homosexuálům a židům a neustálé snaze zabírat víc a víc veřejného prostoru. Okolí Warren Street Station, kde jsem měl po léta svůj londýnský azyl, se z příjemně barvité čtvrti změnilo na Pákistán.  (Mimochodem, prvním kdo utekl byla indická obchodnice z rohu.)Hamburk na tom není o moc lépe a z Hamburku do Prahy je to.....   
0 0
možnosti
K

Křivan

23. 4. 2013 17:06
pozdě bycha honiti
 Problém vyčpělé křesťanské víry, za kterou se  nikdo není ochoten obětovat a islámské nadšení až k sebeobětování je realita této doby.  Současná populační křivka ukazuje, že evropský prostor vlastně vyklízíme zcela dobrovolně. Žádné vakuum nemůže trvat dlouhodobě. Pokud se podaří islámu (promiňte to zjednodušení) překonat i technologické  bariéry a skloubit je se svou vírou, nemá v dnešním světě konkurenci. Viděl jsem několik pořadů s českými muslimy a závěr lze shrnout do jediné věty: Když si islám demokraticky zvolíte za svou víru, my vám tu demokracii rychle zatrhneme.
0 0
možnosti