Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Teroristé chtěli kromě Paříže udeřit i jinde v Evropě. Francouzi odhalili jejich praktiky

Svět

  6:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Sofistikovaná síť Islámského státu, která plánuje zahraniční útoky, měla v listopadu 2015 ambice udeřit v mnohem větší míře. Útočníci se neměli v plánu omezovat pouze na Paříž a lidé měli jejich „zlobu“ poznat i na dalších místech v Evropě. To alespoň vyplývá z materiálů evropských vyšetřovatelů, k nimž získali přístup pracovníci americké CNN.

Francouzský policista odvádí zkrvaveného muže od koncertního sálu Bataclán. foto: Philippe WojazerReuters

Spisy čítající 90 tisíc stran textu a fotografií z francouzského vyšetřování útoků na pařížský hudební klub Bataclan a národní fotbalový stadion z listopadu 2015 odkrývají detailní informace o způsobu organizace teroristů v evropské buňce Amn al-Chardží. Popisují i jejich putování do Evropy v přestrojení za syrské uprchlíky a způsoby komunikace s nadřízenými na území Islámského státu v Sýrii.

Zmiňují dva chycené islamisty, Alžířana Adela Haddadiho a Pákistánce Mohameda Usmana, kteří původně chtěli zaútočit ve Francii. Cestovali do Evropy mimo jiné spolu s dalšími dvěma muži, kteří se v listopadu vyhodili do vzduchu před pařížským fotbalovým stadionem.

Teroristé spjatí s IS zabíjeli v kostele na severu Francie. Knězi podřízli hrdlo

Vyšetřovatelé při výsleších dvojice teroristů například zjistili, že Islámský stát chtěl kromě Paříže ve stejnou dobu zaútočit i na dalších místech ve Francii a také měli vyhlédnuté cíle v Nizozemsku, většinou velká obchodní centra. „V plánu měli džihádisté také infiltraci a následné útoky ve Velké Británii,“ uvedl nejmenovaný vysoce postavený představitel protiteroristických složek pro CNN.

Ve spisech se také objevuje jeden terorista, jehož identita až donedávna nebyla veřejně známá, ačkoliv byl také zapleten do pařížského teroru. Záhadný Maročan Abid Tabaouni měl být třetím mužem v jednotce s Alžířanem a Pákistáncem. Ale zadržení se vyhnul a několik měsíců byl na útěku. Bezpečnostní složky jej zadržely až v letošním červenci. Britský The Telegraph přitom v pondělí upozornil, že Tabaouni z Belgie veřejně přispíval na sociální sítě, tudíž měl být snáze naleznutelný.

Podle odborníka CNN na terorismus Paula Cruickshanka Islámský stát rozšiřuje plánování svých mezinárodních útoků. „Strategie teroristů je čím dál více propracovaná. Vybudovali si spletitý systém podpory,“ vysvětloval Cruickshank.

Pro francouzské vyšetřovatele se staly cennými zdroji telefony islamistů. Při své cestě totiž kontaktovali množství lidí z celé Evropy, například nejmenovaného technika nukleárního zařízení ve Francii, který se tak automaticky dostal do hledáčku francouzských tajných služeb.

Praktiky teroristů: Přestrojení za uprchlíky a šifrovací aplikace

Teroristé podle francouzského vyšetřování intenzivně používali sociální sítě jako Viber (umožňuje prostřednictvím internetového připojení telefonovat či psát textové zprávy), Telegram (který má rozšířené možnosti zabezpečení a kódování zpráv) nebo známější WhatsApp. Především využití Telegramu mělo bezpečnostním složkám zkomplikovat sledování operativců Islámského státu v Evropě. „Tyto nástroje umožňují teroristům koordinovat svoje akce v reálném čase, aniž by riskovali své prozrazení,“ varoval Cruickshank.

Kromě toho je patrné, že organizátoři zahraničních útoků přímo ze Sýrie dávají pozor na co největší utajení mise. Řadovým vojákům přímo v Evropě posílají pouze omezené informace a nutné finance, aby splnili dílčí úkol, než dostanou další instrukce. S tím souvisí i tvrdé lpění na výhradní užívání pseudonymů v konverzacích týkajících se mise.

Dobře to ilustruje příklad Haddadiho s Usmanem. Podle vyšetřovatelů odjela tato dvojice spolu s dalšími dvěma muži z hlavní bašty Islámského státu Rakky v Sýrii šest týdnů před útoky ve Francii a zamířila na pobřeží do Turecka. Neznali se mezi sebou, ani nevěděli, jaké mají být jejich finální mise. Na vše však ze Sýrie dohlížela šedá eminence organizující teroristy v Evropě, muž, který vystupuje pod pseudonymem Abu Ahmad. Své lidi vybavil falešnými syrskými pasy a v průběhu cesty jim přes další kontakty posílal peníze. Dodával jim i instrukce prostřednictvím kódovacích aplikací.

Šéf francouzských zpravodajců: Víme, že teroristé chystají nové útoky

„Abu Ahmad je klíčovou postavou v posílání cizinců do Evropy. Víme, že je s nimi neustále v kontaktu a podporuje je,“ uvedl prezident francouzského Centra pro analýzu terorismu Jean-Charles Brisard.

Muži se vžili do role syrských uprchlíků. V tureckém Izmiru se nalodili s tucty dalších lidí a na moři je chytilo řecké námořnictvo. Haddadi s Usmanem byli zadrženi kvůli falešným pasům. Když je po měsíci pustili, stihli se přes Balkán dostat pouze do uprchlického tábora v rakouském Salcburku. V té době už se další dva muži z jejich původní čtyřčlenné skupiny odpálili u pařížského stadionu.

Odvoz raněných z Bataclanu.
Hasiči odnášejí jednu ze zraněných z koncertní síně Bataclán

Haddadiho s Usmanem v uprchlickém táboře doplnil i třetí muž, Tabaouni. Spolu měli tvořit buňku čekající na instrukce ohledně potenciálního útoku. Na to však čekaly rakouské bezpečnostní složky, které muže sledovaly. Do uprchlického tábora vtrhla zásahová jednotka, aby všechny tři zadržela, ale Tabaouni utekl a dopaden byl až v červenci v Belgii. Nechal za sebou mobilní telefon, který obsahoval mimo jiné telefonní číslo na strůjce pařížských útoků Abdelhamida Abaaouda. Spojnice mezi teroristickými útoky v Paříži a trojicí mužů v rakouském uprchlickém táboře tak byla na světě.

Odborníci na terorismus předpokládají, že buněk, jako byla trojice mužů v Rakousku, může do Evropy cestovat mnoho. „V uplynulých týdnech jsme mohli zaznamenat útoky jednotlivců, které byly zřejmě inspirovány Paříží,“ uvedl Brisard s tím, že množství džihádistů bylo zatčeno ve Francii, Belgii a Německu. Zjistilo se také, že používali stejnou cestu jako Haddadi s Usmanem. I takovéto dílčí úspěchy ale mohou zajistit zadržení dalších potenciálních útočníků.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...