27. listopadu 2008 10:36, aktualizováno  14:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Thajsko vyhlásilo výjimečný stav

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Thajské jednotky hlídkují poblíž letiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajské jednotky hlídkují poblíž letiště | foto: AFP

BANGKOK Thajský premiér Somčaj Vongsavat vyhlásil výjimečný stav na dvou letištích v metropoli Bangkoku, která jsou obsazena protivládními demonstranty.

"Kabinet se dohodl na využití výjimečného stavu na dvou letištích, aby tamní situaci vrátil zpátky do normálu," řekl Reuters náměstek thajského ministra zemědělství po skončení schůzky kabinetu, která se konala v Čchíengmaji, hlavním městě stejnojmenné severothajské provincie. Výjimečný stav umožňuje premiérovi nasadit armádu k obnově pořádku a úřadům dává možnost omezit některé občanské svobody.

Podle premiéra se policejní a vojenské jednotky budou snažit skoncovat s blokádou bangkockých letišť, která působí ekonomice značné ztráty. Vongsavat zároveň obvinil demonstranty, že "zemi i veřejnost drží jako rukojmí".

Nicméně jakékoliv řešení situace by mělo být nenásilné. Bezpečnostní složky by měly s protestujícími nejprve vyjednávat, řekl mluvčí vlády, podle něhož je obsazení letišť teroristickým aktem. Nová opatření ale hrozbu násilných střetů zvyšují. Pro případ krvavých střetů je připraveno 30 lékařských týmů.

Bangkok je nyní pro letecké spoje zcela nedostupný. Thajské hlavní mezinárodní letiště Suvarnabhumi stoupenci opozice blokují od úterka a do středy na něm uvízly tisíce zahraničních turistů. Letiště má zůstat mimo provoz minimálně do sobotních 18:00 místního času (12:00 SEČ), sdělila správa thajských letišť.

Thajsko

Dnes si protivládní demonstranti vynutili rovněž uzavření bangkockého letiště Don Muang, které slouží pro vnitrostátní dopravu, když vtrhli do budovy jeho terminálu. Úřady komplex uzavřely z obavy, že by demonstranti mohli ublížit cestujícím a poškodit letadla.

Thajské ministerstvo cestovního ruchu dnes oznámilo, že úřady začnou evakuovat tisíce uvízlých turistů v příštích 48 hodinách ze země prostřednictvím jedné či dvou vojenských základen ležících nedaleko Bangkoku. Letadla pro evakuaci mají zajistit thajské aerolinie.

Ozbrojené složky zůstávají v kasárnách
Ministerstvo rovněž zvažuje přepravu turistů autobusy a vlaky na další letiště v zemi, mimo jiné v Čchíengmaji a na ostrově Pchúket. Letiště v jiných městech už byla upozorněna, že mají být připravena přijímat přesměrované lety.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové se na české diplomaty v Thajsku obrátila asi stovka Čechů, kteří v zemi pobývají.

"Nikdo nebyl v tísni a thajská strana nám v tuto chvíli přislíbila kompenzace pro turisty," uvedla mluvčí. Thajsko by tak například mělo zaplatit zvýšené náklady za hotely.

Thajský premiér s ohledem na šířící se zvěsti o tom, že armáda chystá vojenský převrat, také nařídil členům ozbrojených složek, aby zůstali v kasárnách. Mluvčí vlády zároveň popřel fámy, že premiér hodlá sesadit vlivného šéfa armády Anuponga Paočindu, který ve středu na kabinet apeloval, aby rozpustil parlament a vypsal předčasné volby.

Armáda ve středu vyzvala obě strany k ukončení krize, ale neúspěšně.

Vongsavat výzvu odmítl s odůvodněním, že jeho vláda byla demokraticky zvolena. Lidové spojenectví pro demokracii (PAD), které už šest měsíců usiluje o svržení údajně zkorumpovaného, loutkového kabinetu spojeného se svrženým expremiérem Tchaksinem Šinavatrou, prý zase bude pokračovat v okupaci letišť a v dalších protestech, dokud premiér nepodá demisi.

"My neodejdeme. Použijeme lidské štíty proti policistům, pokud se pokusí nás rozehnat," prohlásil vůdce opozičního PAD Surijasaj Katasila.

Metropoli hrozí násilné střety
Násilím ale ozbrojené složky situaci podle svých slov zatím řešit nechtějí; šéf armády Paočinda dnes zopakoval, že puč neplánuje. "Armáda rozmístila ze strategických důvodů tanky, ale mohu potvrdit, že se nechystá žádný převrat a že armáda není ve stavu pohotovosti," tlumočil jeho vyjádření armádní mluvčí.

Paočinda několikrát v uplynulých dnech zopakoval, že puč nemá smysl. Armáda prý nemůže vyřešit hluboký politický rozkol mezi bangkockou elitou a střední třídou, které Šinavatru nenávidí, a venkovem a městskou chudinou, které jej podporují.

Především v metropoli hrozí násilné střety, protože stoupenci vlády pohrozili odvetnými protesty a pochody v ulicích. Místní sdělovací prostředky oznámily, že během noci na dnešek bylo slyšet několik malých explozí v blízkosti úřadu thajského premiéra, který od srpna okupovali příznivci PAD, ale podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn. Dnes v Bangkoku panoval klid.

ČTK, Lidovky.cz
  • 2Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz