Lidovky.cz

Sympatické kapustičky. Skvěle se hodí k masu

Jídlo

  7:00
Růžičková kapusta je téměř poslední zelenina, kterou můžeme ze zahrádky sklízet ještě v půlce listopadu. I po přemrznutí – bez sebemenší újmy vydrží i patnáctistupňové mrazy – je totiž poživatelná, často dokonce ještě jemnější a chutnější.

Pomalu pečené husí prso s růžičkovou kapustou a černým kořenem. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Růžičková kapusta je nutričně bohatá a přitom dietetická zelenina. Díky obsahu tiaminu a kyseliny listové umí tělo nastartovat k činnosti, i když se venkovní teploty i nálada většiny z nás pohybují kolem bodu mrazu. Ideální pokrm pro všechny, co trpí poruchami soustředění či chronickou únavou. Agresivně zelené kuličky jsou ale bohaté i na vitamin C, posilují imunitní systém, krvetvorbu a zvyšují pevnost tkání.

Růžičková kapusta - ilustrační foto.

Ať už budete růžičkovou kapustu shánět na vlastní zahrádce nebo na trhu, vždy vybírejte jen jasně zelené a na dotek pevné hlavičky, ty se žlutými či nahnědlými skvrnami nebrat. Co se týče velikosti, platí úměra čím menší, tím lepší – drobnější plody jsou křehčí a prý i výživnější. I když jsou kapustičky stejně jako většina ostatních druhů zeleniny nejzdravější syrové, naše chuťové buňky obvykle preferují jejich tepelnou úpravu. Nejoblíbenější jsou v zeleninových polévkách, kde je obvykle snesou i jejich jinak zarytí odpůrci, skvěle se hodí na zapékání (třeba jen s trochou bešamelu a sýra) a využijete je i jako přílohu: třeba k vepřovému masu či zvěřině, jejíž sezona právě vrcholí.

Pomalu pečené husí prso s růžičkovou kapustou a černým kořenem

Budete potřebovat: * 4 ks husích prsou * 200 g růžičkové kapusty * 100 g černého kořene * 50 g řapíkatého celeru a mrkve * šalvěj, šalotka, česnek, rozmarýn * sůl, pepř * olej, čerstvé máslo

Pomalu pečené husí prso s růžičkovou kapustou a černým kořenem.

Postup: Očištěná husí prsa okořeníme a kůži opatrně nakrojíme ostrým nožem na malé kostičky tak, abychom neporušili maso. Opečeme na pánvi z obou stran a dopečeme v předehřáté troubě při 150 stupních po dobu asi 3 až 4 minut. (Prsíčko by mělo zůstat šťavnaté, proto je dobré jej péci pouze krátce a nechat odležet.) Růžičkovou kapustu a černý kořen uvaříme, orestujeme společně se šalotkou a česnekem na másle, přidáme čerstvé bylinky, osolíme a opepříme. Husí prso krájíme na tenké plátky a podáváme spolu se zeleninou, můžeme doplnit i bramborovými nočky.

Právě se zvěřinou růžičkovou kapustu doporučuje kombinovat i Roman Paulus, šéfkuchař pražské hotelové restaurace Alcron. "Kapustičky stačí krátce povařit a pak lehce orestovat na másle," říká a radí doplnit je ještě černým kořenem. Tahle u nás zatím docela málo známá a – bohužel – minimálně používaná zelenina trochu klame tělem – po oloupání je vlastně bílá, podobá se křenu, připravuje se jako chřest a chutí trochu připomíná pastinák. Rozhodně ale stojí za vyzkoušení.

"Jen je dobré vařit jej ve vodě s trochou mléka – jinak dostane šedou až narezlou barvu," vysvětluje Roman Paulus.

Kapustičky je zase před vařením potřeba pořádně očistit a hlavně dole lehce naříznout do kříže. Chuť většiny brukvovitých druhů zeleniny vynikne, když se uvaří spíše doměkka, a pokud byste košťálu nepomohli, zůstaly by hlavičky uvnitř syrové.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.