Lidovky.cz

Trička ústecké firmy využívá Liběna Rochová v módě i v charitě

Design

  5:51
Reklamní trička ústecké firmy dostala novou tvář. Nejsou už jen nositeli marketingového sdělení různých společností, ale z některých vznikl módní oděv a další slouží v charitě na pomoc lidem s tzv. nemocí motýlích křídel. Novou podobu trička získala díky návrhářce Liběně Rochové, která je využívá při vytváření kolekcí i práci pro projekt nadace Debra s názvem Nadotek.

Návrhářka Liběna Rochová a výtvarník Lukáš Musil (Musa) navrhli společně limitovanou oděvní kolekci Nadotek pro inovativní osvětový projekt charitativní organizace DEBRA ČR, která v Česku pomáhá lidem s nemocí motýlích křídel. foto: Debra ČR

Obyčejné tričko povznesla módní designérka na umělecké dílo. „Používám bílá, černá i barevná a doplňuji je dalším textilem,“ řekla Rochová, která je sama známá tím, že se obléká výhradně do černého. „Černá mě zklidňujeme, mohou se tak víc soustředit na svou práci. Barevný mám vntřní svět,“ uvedla.

Liběna Rochová a Musa vytvořili společnou kolekci. Představili ji na Designbloku

Rochová nyní připravuje letní kolekci, v níž dostanou prostor její studenti z Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze (UMPRUM). Současná móda a doba návrhy podle Rochové ovlivňuje, ale trendy sama příliš nesleduje. 

Udržitelné materiály

„Modely dělám jako solitéry, snažím se vytvářet věci nadčasové. Zákaznice tak nepotřebují deset nových kusů za sezonu, ale stačí jeden, který vydrží léta,“ uvedla Rochová. Protože jsou modely z drahých látek, zákaznice si mohou svůj oblíbený kousek nechat časem i přešít. „Nemusí tak své věci vyhazovat, pokud se jim třeba změní postvava,“ zmínila návrhářka.

V kolekci se objeví tzv. velury, tkaniny vyráběné z kůže zvířat. „Kůže je materiál ekologický, rozložitelný v přírodě velmi rychle, takže to neodporuje požadavku na udržitelnost,“ uvedla Rochová.

Má sklon k výtvarnému a velmi originálnímu pojetí oděvu. To vše teď šíří dál,...

Vedle nových modelů připravuje Rochová i kolekci pro charitativní projekt Nadotek, jehož výtěžek je věnován pacientům s nemocí motýlích křídel, což je geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje tvorbou puchýřů a otevřených ran na kůži, v závažnějších případech i na sliznicích.

Letos projekt trvá třetím rokem. Ústecká firma Adler dodává trička a Rochová se svým týmem na ně vymýšlí aplikaci. Loni to byl výňatek obrazu, který vytvořili pacienti. Výtěžek z prodeje je určen nemocným. Švy na tričkách jsou směrem ven. „Paní, co pro nás žehlí, je obrací. Ale švy zvenku jsou správně, protože lidé s nemocí motýlích křídel mají velmi citlivou pokožku, kterou nesmí nic dráždit,“ uvedla Rochová, která se pravidelně objevujeme mezi nominovanými na cenu Czech Grand Design.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.