Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Trička ústecké firmy využívá Liběna Rochová v módě i v charitě

Návrhářka Liběna Rochová a výtvarník Lukáš Musil (Musa) navrhli společně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrhářka Liběna Rochová a výtvarník Lukáš Musil (Musa) navrhli společně... | foto: Debra ČR

Reklamní trička ústecké firmy dostala novou tvář. Nejsou už jen nositeli marketingového sdělení různých společností, ale z některých vznikl módní oděv a další slouží v charitě na pomoc lidem s tzv. nemocí motýlích křídel. Novou podobu trička získala díky návrhářce Liběně Rochové, která je využívá při vytváření kolekcí i práci pro projekt nadace Debra s názvem Nadotek.

Obyčejné tričko povznesla módní designérka na umělecké dílo. „Používám bílá, černá i barevná a doplňuji je dalším textilem,“ řekla Rochová, která je sama známá tím, že se obléká výhradně do černého. „Černá mě zklidňujeme, mohou se tak víc soustředit na svou práci. Barevný mám vntřní svět,“ uvedla.

Rochová nyní připravuje letní kolekci, v níž dostanou prostor její studenti z Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze (UMPRUM). Současná móda a doba návrhy podle Rochové ovlivňuje, ale trendy sama příliš nesleduje. 

Udržitelné materiály

„Modely dělám jako solitéry, snažím se vytvářet věci nadčasové. Zákaznice tak nepotřebují deset nových kusů za sezonu, ale stačí jeden, který vydrží léta,“ uvedla Rochová. Protože jsou modely z drahých látek, zákaznice si mohou svůj oblíbený kousek nechat časem i přešít. „Nemusí tak své věci vyhazovat, pokud se jim třeba změní postvava,“ zmínila návrhářka.

V kolekci se objeví tzv. velury, tkaniny vyráběné z kůže zvířat. „Kůže je materiál ekologický, rozložitelný v přírodě velmi rychle, takže to neodporuje požadavku na udržitelnost,“ uvedla Rochová.

Má sklon k výtvarnému a velmi originálnímu pojetí oděvu. To vše teď šíří dál, když vede ateliér designu oděvu a obuvi na pražské VŠUP.

Vedle nových modelů připravuje Rochová i kolekci pro charitativní projekt Nadotek, jehož výtěžek je věnován pacientům s nemocí motýlích křídel, což je geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje tvorbou puchýřů a otevřených ran na kůži, v závažnějších případech i na sliznicích.

Letos projekt trvá třetím rokem. Ústecká firma Adler dodává trička a Rochová se svým týmem na ně vymýšlí aplikaci. Loni to byl výňatek obrazu, který vytvořili pacienti. Výtěžek z prodeje je určen nemocným. Švy na tričkách jsou směrem ven. „Paní, co pro nás žehlí, je obrací. Ale švy zvenku jsou správně, protože lidé s nemocí motýlích křídel mají velmi citlivou pokožku, kterou nesmí nic dráždit,“ uvedla Rochová, která se pravidelně objevujeme mezi nominovanými na cenu Czech Grand Design.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?