Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Sošnost a důstojnost. Liběna Rochová navrhla nové taláry pro UMPRUM

Pražská Vysoká škola uměleckoprůmyslová (UMPRUM) má nové taláry. Navrhla je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská Vysoká škola uměleckoprůmyslová (UMPRUM) má nové taláry. Navrhla je... | foto: ČTK

PRAHA Vysoká škola uměleckoprůmyslová (UMPRUM) má nové taláry. Navrhla je oděvní designérka a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM Liběna Rochová. Členové akademické obce školy by měly taláry poprvé obléknout začátkem léta na promocích nových absolventů, uvedla v tiskové zprávě mluvčí školy Kamila Stehlíková.

Taláry jsou v modré barvě a nahrazují ty černé, které na UMPRUM sloužily dlouhá desetiletí a které navrhla emeritní profesorka školy Zdeňka Bauerová. Svým vzhledem připomínaly malířské pláště. Nové taláry podle mluvčí charakterizuje sošnost, důstojnost, velkorysost, noblesa, úcta k ceremoniím a zároveň funkčnost a jednoduchost.

Pražská Vysoká škola uměleckoprůmyslová (UMPRUM) má nové taláry. Navrhla je...
Pražská Vysoká škola uměleckoprůmyslová (UMPRUM) má nové taláry. Navrhla je...

„Čas ale běží, naše škola se dynamicky proměňuje a vedle různých nových kvalit chce mít také novou image, odpovídající ambicím do budoucnosti orientovaného uměleckého učiliště. Proto jsme se rozhodli pro výměnu talárů. Ty nové, které navrhla profesorka Liběna Rochová, patří jednoznačně do rangu vysoké módy, působí důstojněji a jejich invenční tvar je mnohem více individualizovaný, než tomu bylo u předchozích,“ uvedl rektor UMPRUM Jindřich Vybíral.

Liběna Rochová uplatnila při navrhování talárů i své zkušenosti z navrhování talárů pro Ústavní soud. Do nové kolekce vtiskla důstojnost, velkorysost a noblesu, které vyjadřují široká ramena s hlubokými sklady a vysokým límcem od krku, který zakrývá oblečení pod ním.

Snadná údržba

„Nové taláry jsem navrhovala tak, aby byly funkční, (...) snadno se udržovaly a dobře se nosily i v horkém letním počasí, kdy probíhají promoce studentů,“ uvedla Rochová. Každý talár je ušitý ze 7,5 metru látky, rukávy a sklady jsou podšité a podlepené, aby podržely splývavost látky a zároveň při chůzi a pohybech rukou umocnily důstojnost při pohybu. Barvu zvolila temně modrou. Jedinou výjimkou jsou taláry rektora a pedela. Rektorův je v barvě královské modři v barvě loga školy a je z pevné bavlny vysoké gramáže, aby podpořil sošnost. Kostým pedela je červený.

K talárům patří i nové pokrývky hlavy. Vedení školy má kolekci, kterou navrhla a vytvořila Sofya Samareva, absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM. Oblé barety s geometrickým zakončením na jednom konci určené pro pedagogy navrhovala Liběna Rochová a pro školu je vyrobila firma TONAK. 

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

František Dostálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

M. Welser 23:45 10.3.2021
I. Kořínek Zajívý hidžáb 18:47 10.3.2021
P. Nemec v tom ČTK ale mají starosti 18:44 10.3.2021
M. Welser Sošnost? To slovo neznám. 18:02 10.3.2021

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!