Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Týden módy zahájí legenda české módy Rochová. Roušky budou povinné

Design

  6:38
PRAHA - Pražský týden módy zahájí v pátek 4. září performance významné představitelky české módy a pedagožky Liběny Rochové. Uskuteční se v areálu kláštera svatého Gabriela na Smíchově, který bude hlavním sídlem letošní akce. Ta se kvůli koronaviru namísto jarní a podzimní edice koná jen jedna. Pořadatelé se připravují na bezpečnostní opatření, návštěvníci třeba budou muset mít roušky.

Má sklon k výtvarnému a velmi originálnímu pojetí oděvu. To vše teď šíří dál, když vede ateliér designu oděvu a obuvi na pražské VŠUP. foto: MAFRA Petr Kozlík

Už dříve také organizátoři uvedli, že v případě nepříznivého vývoje situace se zvažuje i varianta, že módní přehlídky by se odehrály formou předtočených videí a promítaly by se ve venkovních prostorách areálu. Přehlídky se mají konat od 5. do 8. září na dvou molech v areálu kláštera.

Zahajovací večer zářijové edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku obohatí výtvarná performance Rochové propojující módu, tanec, hudbu a světlo. „Před šesti lety jsem byla u zrodu pražského týdne módy v režii Lukáše Loskota a od začátku akci fandím. Oceňuji, že systematicky podporuje mladé talenty, proto se zde pravidelně prezentujeme s Ateliérem designu oděvu a obuvi na UMPRUM,“ uvedla Rochová.

Inspirací pro připravovanou výtvarnou performanci jí byly historické prostory bývalého kláštera v Holečkově ulici na pražském Smíchově. Prezentace bude podle autorky propojením výtvarného uměleckého konceptu s oděvní nositelnou kolekcí.

Chalupáři na vzestupu. Nová móda se prosadila i v kolekcích předních značek

Na tvorbě scény se kromě historických prostor bývalého kláštera budou podílet vedle Rochové také tanečnice a choreografka Markéta Jandová a designér Jan Činčera, který se specializuje na obalový a produktový design.

Do jedné akce se v září spojí jarní edice, která měla představit módu na letošní podzim a zimu, a podzimní edice, která ukazuje vždy módu pro příští jaro a léto. Pořadatelé dali návrhářům vybrat, kterou kolekci představí. Součástí doprovodného programu týdne módy bude mimo jiné i projekce dokumentárního filmu o tvorbě slavného návrháře obuvi Christiana Louboutina.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat