Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Máme mnoho talentů, ale chybí odvaha, říká Liběna Rochová

Design

  15:00
Liběna Rochová je jednou z nejrespektovanějších a nejúspěšnějších módních návrhářek u nás, její práci však najdete v galeriích po celém světě. Na jaře ovládla pražský Premier Fashion Week, před několika dny vybírala finálové modely do studentské soutěže pořádané firmou Hamé a nyní se připravuje na blížící se Designblok. Své zkušenosti už několikátým rokem předává mladé generaci módních návrhářů - na UMPRUM vede Ateliér designu oděvu a obuvi, v on-line rozhovoru uvedla, že talent v České republice nechybí, studenti spíš postrádají trochu odvahy.

Liběna Rochová na své přehlídce foto: ČTK

"Denně se setkávám se studenty a konzultuji. Jsou zde velmi talentovaní mladí lidé, potřebují ale více odvahy," uvedla Rochová s tím, že modely jejích žáků tvoří oblíbenou část jejího šatníku.

Móda jako zrcadlo

Kromě pedagogické činnosti pokračuje Liběna Rochová i ve vlastní tvůrčí práci, na jaře ovládla Premier Fashion Week a pro nadcházející Designblok chystá kolekci Reflexe. Co říká české módě? "Jsem velmi kritická vztahem Čechů k módě. Všude ve světe je oděvní design brán jako svébytná disciplína v užitém umění. Móda je odrazem doby....podívejte se kolem sebe...nejde jen o oděv, ale také o estetické cítění, o slušnosti a kultivovanosti," uvedla návrhářka.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR

Jako jedna z nejvýraznějších osobností české módy bývá Rochová často oslovována ke spolupráci na různých projektech, o víkendu například vedla workshop s legendárním návrhářem obuvi Jimmym Choo, před několika dny rozhodovala o finalistech soutěže Hamé Sweet Fashion. "Samotné soutěže kariéru nenastartují, ale jsou důležité kvůli konfrontaci a mohou ovlivnit další směřování. Podívejte se na výtvory, nic ve stylu Májky....," doporučila Liběna Rochová čtenářům. (Na finálové návrhy se můžete podívat ZDE.)

Módní show Liběny Rochové v pražském Museu Kampa, 2011

Kde návrhářka bere neutuchající energii a nadšení? "Inspiraci nacházím denně a všude, základ je pozitivní myšlení a vnitřní radost," doporučila svůj recept na závěr Rochová.

Autor: