Lidovky.cz

Vinu za chátrání Kyselky nesou úřady, míní kancelář ombudsmana

Česko

  11:56
KARLOVY VARY - Úřady dostatečně nebojují za záchranu lázní Kyselka. Nevyužívají prostředky, které mají, a památkově chráněné objekty tak dále chátrají. Tak zní závěr kanceláře ombudsmana. Hlavní vinu podle ní nese Stavební úřad v Kyselce a Magistrát města Karlovy Vary.

Kolonáda v kopci u Ottova pramene je jednou z mála památných budov v Kyselce, které se na zimu dočkaly nové „střechy“. Peníze na nepřehlédnutelný zelený a modrý igelit poskytl soukromým vlastníkům stát. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Úřady nevyužívají dostatečně zákonem stanovené nástroje a řadu let se pouze spoléhají na to, že vlastníci památkově chráněných budov naplní sliby a záměry, které správním orgánům předkládají. Fakticky žádné zásadní a efektivní práce a opatření, které by směřovaly ke skutečné záchraně památkově chráněných budov, dosud nebyly provedeny," popsala situaci zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která si přímo na místě prohlédla, v jakém stavu bývalé lázně jsou.

Kdo vlastní Kyselku?

Po roce 1989 přestal objekt fungovat jako lázně a o tři roky později byl Fondem národního majetku zprivatizován. Od té doby vystřídaly lázně Kyselka několik majitelů, v současné době patří větší část lázeňských budov firmě C. T. S. Duo, většinu pozemků a několik historických budov vlastní Karlovarské minerální vody.

Veřejný ochránce práv se podle ní zabývá situací v Kyselce už tři roky. A během té doby se stav lázní jen zhoršil. "Nebyly provedeny žádné nezbytné úpravy k ochraně budov, u některých došlo pouze k částečnému zabezpečení proti vniknutí osob, obvykle jen z přední strany. Objekty jsou zdevastované a dál chátrají," říká Seitlová.

Kontrola a pokuty

Střechy jsou podle ní v havarijním stavu, chybí střešní krytina, okapy k odvádění dešťové vody, v některých objektech jsou propadlé stropy. Některé budovy nemají zajištěny vstupní a okenní otvory, v důsledku trvalého zatékání je zdivo mokré. Vlastníci lázní přitom podle ní neprovádí žádné kroky, které by chátrání zastavily.

ČTĚTE VÍCE:

Do věci by se tak měly vložit příslušné úřady a použít všechny nástroje, které mají. Stavební úřad by měl provést novou kontrolu všech objektů a nařídit vlastníkům provést udržovací práce, případně další nezbytné opravy. A pokud vlastník neplní své povinnosti, měla by následovat pokuta.

Pokud ho ani tyto kroky nedonutí k činům, měly by úřady zvážit možnost, že samy provedou nezbytné zabezpečení památek. Vynaložené náklady by pak měly po vlastníkovi důsledně vymáhat.

V současnosti jsou podle zástupkyně ombudsmana projednávány některé projekty na opravu a záchranu vybraných objektů jako Mattoniho vila nebo dům Stallburg. Jedná se ale jen o záměry, který vlastník ani nemusí realizovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.