Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

OBRAZEM: Modelky pózovaly v umírajících lázních Kyselka

Módní fotografie Bet Orten zachycující umírajícího ducha lázní Kyselka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Módní fotografie Bet Orten zachycující umírajícího ducha lázní Kyselka. | foto: Bet Orten

Kdysi patřily k nejkrásnějším v Evropě, nyní lázně Kyselka bez milosti chátrají. Do boje o záchranu této památky se pouští i další umělci. Fotografka Bet Orten ve spolupráci s módním webem Fashionbook.cz vytvořila ojedinělou módní story zachycující umírajícího ducha lázní.

"Stav lázní Kyselka mě šokoval. Jak můžeme nechat něco tak krásného prostě spadnout?," ptá se sedmadvacetiletá fotografka Bet Orten, která oslovila server Fashionbook.cz a ve spolupráci s ním nafotila kolekci módních fotografií: "Vytvořili jsme silnou fashion story, abychom upozornili na to, že lázně Kyselka jsou v troskách a musejí se opravit," dodává umělkyně.

Fotografie vznikaly první týden v srpnu přímo v areálu lázní Kyselka. Modelky pózovaly v nepřístupných prostorách, kde se celý tým pohyboval na vlastní nebezpečí.

PROHLÉDNĚTE SI VŠECHNY FOTOGRAFIE:

Čeká Kyselku úplná destrukce, nebo jí bude navrácen její někdejší styl?

"Museli jsme být strašně rychlí. Během toho focení se neustále něco hýbalo, padalo, opravdu jsme se báli. Vlastně to bylo naše nejnebezpečnější focení, které jsme mohli podniknout," popsala celou akci serveru Lidovky.cz hlavní stylistka fashion story a šéfredaktorka módního webu Fashionbook.cz Anna Nosková.

ČTĚTE TAKÉ:

Akce byla sice jednorázová, ale problematice chátrajících lázní Kyselka by se chtěli věnovat i dále. "Tohle je první fáze projektu, ale uvidíme, jakou to bude mít odezvu. Zajímá nás, jestli ten způsob módní fotografie může oslovit i lidi, kteří se o toto téma jinak tolik nezajímají," vysvětluje Nosková a dodává: "Ale určitě to od nás není všechno." 

Módní fotostory Bet Orten

Módní editorial ukazuje současnou tvář kdysi nádherného a elegantního prostoru a vzdává hold symbolům Kyselky skrze specifickou estetiku fotografky Bet Orten. Také polemizuje s otázkou, co by na dnešní stav říkal jejich zakladatel Jindřich Matonni?

Story vrcholí snímkem, kdy modelka jako duch chátrajících lázní vrávorá na okraji propasti jen pár metrů od místa, z nějž vyvěrá lidmi tolik oblíbený Ottův pramen. Čeká ji pád a úplná destrukce nebo jí bude navrácen její někdejší styl?

Foto: Bet Orten
Style director: Anit Nono
Styling: Kateřina Papežová
Produkce: Hana Biriczová
Modelka: Eliška Ku/PH Models


S fotografkou Bet Orten například chystají módní video, ve kterém by se osobnosti ze světa módy, aby se vyjádřili k problematice záchrany lázní Kyselka. V plánu jsou ale i další akce: "Společně s Beth pracujeme na dalších fashion aktivistických tématech, která mají upozorňovat na okrajové záležitosti ve společnosti. Chceme se například věnovat seniorům," dodává Nosková.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...