Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Modelky pózovaly v umírajících lázních Kyselka

Móda

  15:00
Kdysi patřily k nejkrásnějším v Evropě, nyní lázně Kyselka bez milosti chátrají. Do boje o záchranu této památky se pouští i další umělci. Fotografka Bet Orten ve spolupráci s módním webem Fashionbook.cz vytvořila ojedinělou módní story zachycující umírajícího ducha lázní.

Módní fotografie Bet Orten zachycující umírajícího ducha lázní Kyselka. foto: Bet Orten

"Stav lázní Kyselka mě šokoval. Jak můžeme nechat něco tak krásného prostě spadnout?," ptá se sedmadvacetiletá fotografka Bet Orten, která oslovila server Fashionbook.cz a ve spolupráci s ním nafotila kolekci módních fotografií: "Vytvořili jsme silnou fashion story, abychom upozornili na to, že lázně Kyselka jsou v troskách a musejí se opravit," dodává umělkyně.

Fotografie vznikaly první týden v srpnu přímo v areálu lázní Kyselka. Modelky pózovaly v nepřístupných prostorách, kde se celý tým pohyboval na vlastní nebezpečí.

PROHLÉDNĚTE SI VŠECHNY FOTOGRAFIE:

Čeká Kyselku úplná destrukce, nebo jí bude navrácen její někdejší styl?

"Museli jsme být strašně rychlí. Během toho focení se neustále něco hýbalo, padalo, opravdu jsme se báli. Vlastně to bylo naše nejnebezpečnější focení, které jsme mohli podniknout," popsala celou akci serveru Lidovky.cz hlavní stylistka fashion story a šéfredaktorka módního webu Fashionbook.cz Anna Nosková.

ČTĚTE TAKÉ:

Akce byla sice jednorázová, ale problematice chátrajících lázní Kyselka by se chtěli věnovat i dále. "Tohle je první fáze projektu, ale uvidíme, jakou to bude mít odezvu. Zajímá nás, jestli ten způsob módní fotografie může oslovit i lidi, kteří se o toto téma jinak tolik nezajímají," vysvětluje Nosková a dodává: "Ale určitě to od nás není všechno." 

Módní fotostory Bet Orten

Módní editorial ukazuje současnou tvář kdysi nádherného a elegantního prostoru a vzdává hold symbolům Kyselky skrze specifickou estetiku fotografky Bet Orten. Také polemizuje s otázkou, co by na dnešní stav říkal jejich zakladatel Jindřich Matonni?

Story vrcholí snímkem, kdy modelka jako duch chátrajících lázní vrávorá na okraji propasti jen pár metrů od místa, z nějž vyvěrá lidmi tolik oblíbený Ottův pramen. Čeká ji pád a úplná destrukce nebo jí bude navrácen její někdejší styl?

Foto: Bet Orten
Style director: Anit Nono
Styling: Kateřina Papežová
Produkce: Hana Biriczová
Modelka: Eliška Ku/PH Models

S fotografkou Bet Orten například chystají módní video, ve kterém by se osobnosti ze světa módy, aby se vyjádřili k problematice záchrany lázní Kyselka. V plánu jsou ale i další akce: "Společně s Beth pracujeme na dalších fashion aktivistických tématech, která mají upozorňovat na okrajové záležitosti ve společnosti. Chceme se například věnovat seniorům," dodává Nosková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!