Lidovky.cz

Česko

Týden pro klima začal v Praze studentskou stávkou. Iracionální jednání, reagují odpůrci demonstrace

Jedna z protestujících v převleku ledního medvěda jako „klimatického migranta“ foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - Čeští studenti se v pátek na různých místech v zemi přidali k celosvětovému protestu za ochranu klimatu. Navazují tak na předchozí čtyři stávky, kterými se letos na jaře připojili k ekologické iniciativě Fridays for Future. Do akce se na výzvu mladých zapojili dospělí. Začíná tak zároveň Týden pro klima, který potrvá do 27. září a nabídne kromě protestních shromáždění i vzdělávací, debatní či kulturní program.
  9:33aktualizováno  14:02

Poté, co se studenti shromáždili na Staroměstském náměstí, vydali se na průvod centrem Prahy. Podle odhadů z policejních kamer je v průvodu asi dva tisíce lidí. Mezi přihlížejícími a kolemjdoucími mají velkou podporu. Najdou se ale i výjimky, kdy na ně někdo pokřikne, ať jdou raději do školy.

Odpoledne na protest naváže Festival pro budoucnost na Střeleckém ostrově, kde vystoupí kromě hudebníků také odborníci na klimatické změny. V Brně se demonstruje na Moravském náměstí. Protesty a další akce se chystají i v dalších zhruba 40 městech.

V Praze se k studentům přidali rovněž rodiče a lidé napříč generacemi. Mezi nimi jsou také tzv. slammeři, kteří na pódiu vtipně glosují neaktivitu politiků. Promluvil zde také profesor Bedřich Moldan. Ve svém projevu mimo jiné řekl, že kroky, které ministerstva podnikají jsou nedostatečné.  „Jak říkala Greta, něco děláte, ale není to dost. Někteří kolegové mi mají podporu studentů za zlé, ale když to řeknu pateticky, je to dnes jediná možnost,“ prohlásil.

Podle jednoho z organizátorů pražské stávky za klima udělali čeští politici několik pochybení. „Za prvé, elektrárna Chvaletice dostala výjimku, za druhé Ministerstvo životního prostředí souhlasilo s rozšířením těžby na dole Bílina a dále se uvažuje o prodeji uhelné elektrárny Pocerady podnikateli Pavlu Tykačovi. S tím nesouhlasíme,“ řekl.

Jeden z protestujících
„Klimatický migrant“, jedna z protestujích v převleku za ledního medvěda

a Staroměstském náměstí se ale kromě podporovatelů hnutí Fridays For Future sešli také odpůrci. Ty svolalo hnutí Svobodní, podle kterých jde u studentských stávek o emoční a iracionální jednání. 

Iniciativu Týden pro klima v ČR podpořily mimo jiné organizace Greenpeace nebo NaZemi, ale i některé kulturní instituce. Třeba Institut umění - Divadelní ústav (IDU) na své budově v Celetné ulici v Praze vyvěsí černé vlajky, do stávky v Brně se zapojí Divadlo Husa na provázku nebo HaDivadlo.

V Brně mohli protestující podepsat petici

Přibližně tři stovky lidí všech věkových skupin se dnes sešly na Moravském náměstí v Brně. Jako řečníci vystoupili na pódiu zástupci organizace Limity jsme my, nadace Veronica, Univerzit za klima, ale také matky s dětmi, žačka základní školy i důchodce, který aktivitu mladých podporuje. 

Účastníci mohli podepsat petici brněnské odnože organizace Extinction Rebellion, která vyzývá brněnské zastupitele, aby ve městě vyhlásili stav klimatické nouze. „Chceme přesvědčit politiky, že je ještě pořád možné, zachránit náš způsob života za cenu menších ústupků, ale je třeba rychle jednat a přijmout systémová opatření,“ řekl  jeden z pořadatelů demonstrace Martin Veselý.  

Kolem poledne na demonstraci navázala takzvaná pouliční akademie, kdy vědci z vysokých škol zájemcům představili fakta o změně klimatu nebo diskuse hnutí Univerzity za klima na katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Greta Thunbergová se protestů účastní v New Yorku

Švédská iniciátorka celosvětového hnutí Greta Thunbergová se v pátek zúčastní manifestace u sídla OSN v New Yorku, kde se bude konat klimatický summit. Velká demonstrace za důslednější boj proti klimatickým změnám probíhají také v Berlíně, kde má v pátek německá vláda schválit sérii opatření ke snížení emisí oxidu uhličitého (CO2). V Bruselu budou ministři dopravy zemí EU jednat o snižování emisí z dopravy s cílem dosáhnout v polovině století uhlíkovou neutralitu.

Sucho je hlavní projev klimatických změn v Česku. Musíme hledat způsoby, jak vodu v krajině udržet, míní Brabec

Podporu páteční stávce za klima vyjádřila rovněž organizace Amnesty International, která nedávno Thunbergové udělila ocenění Velvyslankyně svědomí. Podle zástupců organizace se klimatické změny začínají dotýkat lidských práv, protože mohou mít negativní dopad na dostupnost čisté pitné vody, bydlení nebo zdravotní péči.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.