Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lidé po celé planetě stávkovali za ochranu klimatu. V protestním pochodu nechyběla Greta

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se zapojila do klimatického pochodu v New Yorku. Velkou účast na dnešních demonstracích označila za vítězství. foto: AP Photo

Aktualizujeme
CANBERRA/BERLÍN/LONDÝN - Miliony lidí se v pátek připojily ke globální stávce. Od Tasmánie po Havaj v průběhu dne vycházeli lidé do ulic. Chtěli donutit politiky, aby začali jednat v rámci boje proti klimatické krizi, a zabránit katastrofě. Akce vyvrcholily v New Yorku, kde se do protestního průvodu přidala i 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Stovky lidí se sešly také v Praze a v Brně.
  9:54aktualizováno  20:44

„Dědo, co je to sněhulák,“ stojí na trasparentech v Praze i Berlíně. Obavy, že by příští generace kvůli globálnímu oteplování nemusely spatřit sníh, patří k těm nejvíce rezonujícím.

A není divu. Jak ukazují data za posledních 169 let, planeta se neustále otepluje. Politici na nejvyšších místech se ale stále zdráhají s nepřejícím trendem něco udělat a americký prezident Trump dokonce odstoupil od Pařížské klimatické dohody. Lidé se však s tímto odmítají smířit a vyrazili do ulic po celém světě.

Symbolickým vrcholem pátečních protestů byl průvod v New Yorku, kterého se zúčastnila aktivistka Thunbergová. Na twitteru napsala, že je to její 57. týden pátečních protestů, při kterých nechodila do školy. 

‪School strike. Week 57. ‬
‪New York City. #ClimateStrike #FridaysForFuture #schoolstrike4climate ‬

20. září 2019 v 18:58, příspěvek archivován: 20. září 2019 v 19:48

V rozhovoru poskytnutém agentuře AP Thunbergová řekla, že si nikdy nepředstavovala, že by se věci mohly dát do pohybu a navíc tak rychle. Účast stovek tisíc lidí na pátečních protestech označila za „vítězství“. Nyní jsou podle Švédky na tahu politici, kteří by měli přijmout opatření proti klimatickým změnám. Pokud nic neudělají, „měli by se stydět“.

Převážně mladí účastníci protestních akcí chtějí přimět světové vůdce, kteří se příští týden sejdou v New Yorku na klimatickém summitu, aby přijali naléhavá opatření s cílem zabránit celosvětové ekologické katastrofě, napsala agentura Reuters.

Jednou z prvních zemí, kde propukly demonstrace, byla Austrálie, kde se do ulic v desítkách měst vypravily statisíce lidí. Zúčastnilo se dvakrát víc lidí než minulých protestních průvodů, uvedla iniciativa Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), která mladé ekologické aktivisty sdružuje. Velká shromáždění se  uskutečnila mimo jiné v australských městech Sydney a Melbourne. Podle televize BBC některé australské školy studenty samy vybízely, ať se do stávky zapojí.

Aktivista se účastní celosvětového protestu proti globální změně klimatu v...
Demonstrace proti změně klimatu v polském Krakově.

Podobné protestní akce ohlásili aktivisté na pátek v 2600 městech v téměř 160 zemích světa. V Thajsku na 200 mladých lidí vtrhlo do sídla ministerstva životního prostředí, kde si lehli na zem a předstírali smrt. „Takhle to dopadne, když teď klimatické změny nezastavíme,“ řekla organizátorka akce 21letá Nantiča Očarenčajová.

V Bangkoku protestující předstírali mrtvé

Studenti na Šalamounových ostrovech, které společně s dalšími nízko položenými ostrovními zeměmi patří k oblastem nejvíce ohroženým klimatickými změnami, uspořádali demonstraci na pobřeží oblečení v tradičních sukních z trávy a s dřevěnými štíty v rukou. 

Naopak v Číně, která je největším zdrojem skleníkových plynů na světě, úřady žádné protesty nepovolily, uvedla agentura Reuters.

‚Přijdu kvůli vám o práci!‘ Aktivisté zablokovali na sedm minut rušnou pražskou křižovatku, řidiči to nesli nelibě

Po celém Německu od rána demonstrují stovky tisíc lidí za důslednější ochranu klimatu. Jen u Braniborské brány v centru Berlína se po poledni podle pořadatelů sešlo 80 000 lidí, desítky tisíc protestujících jsou také v Hamburku či Mnichově. V německé metropoli i Frankfurtu nad Mohanem od brzkého rána menší demonstrace narušovaly dopravu.

Snímek od Eda Hawkinse z klimatické laboratoře při National Centre for Atmospheric Science se stal symbolem dnešního dne. Každý proužek představuje průměrnou teplotu na světě mezi lety 1850-2017.

V Hamburku i Mnichově v pátek policie napočítala 70 000 lidí, v Brémách se sešlo na 30 000 demonstrantů. Kolem 20 000 lidí protestuje v Kolíně nad Rýnem, Münsteru i Freiburgu. Také další města hlásí mnoho tisíc účastníků. Celkem se v pátek ve spolkové republice má uskutečnit kolem 500 protestů. Podobné demonstrace, jejichž vliv na své rozhodování v pátek připustili i někteří členové německé vlády, se konají také v dalších zemích po celém světě.

Zároveň se v Berlíně, jako memento objevily i obří uhlíkové hodiny. Ukazují, jaké množství oxidu uhličitého je možné vypustit do ovzduší, aby se planeta oteplila o 1,5 stupně

Obří „uhlíkové hodiny“ v Berlíně

Před sídlem šéfky vlády Angely Merkelové (CDU) od rána podle listu Tagesspiegel protestuje zhruba 30 až 40 lidí s velkým transparentem, na němž se ptají, jestli se vrátí „klimakancléřka“, jak se Merkelové dříve pro její aktivní přístup k ochraně životního prostředí přezdívalo.

„Je velmi důležité, že tu všichni jste, abychom jasně ukázali, co potřebujeme, a co chceme, a že jen dodržení klimatických cílů pro rok 2030 je málo,“ řekla na začátku berlínské demonstrace, kde se původně očekávalo jen kolem 10 000 lidí, jedna z řečnic k davu protestujících s mnoha barevnými transparenty.

Německé ministerstvo chce dát 75 miliard eur na ochranu klimatu

Studenti od loňského září v pátečních dnech stávkují a demonstrují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Po politicích požadují razantnější kroky k omezení emisí skleníkových plynů, které podle názoru řady vědců způsobují na naší planetě klimatické změny. Tentokrát by se na výzvu studentů mohli do stávek a demonstrací zapojit i dospělí.

Manifestace vyvrcholí shromážděním před sídlem OSN v New Yorku, kde se v pondělí uskuteční klimatický summit. Newyorské manifestace se zúčastní i iniciátorka hnutí Thunbergová, která byla za svůj ekologický aktivismus navržena na Nobelovu cenu za mír.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!