Lidovky.cz

Česko

Česko čelí expanzi jedináčků. Rodiny od dalších dětí odrazuje málo školek a touha po pohodlí


Děti - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Premium
Praha - Dvaatřicetiletá Petra ze Středočeského kraje škrtá poslední dny do porodu. „Přáli jsme si chlapečka, toho podle ultrazvuku budeme mít,“ raduje se. Více dětí s manželem neplánuje. Podobně uvažuje čím dál více párů.

„V Česku máme problém hlavně s druhorozeným dítětem: jedináčků už je skoro tolik jako dvoudětných rodin,“ sdělila LN ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V tuzemsku je zhruba 509 tisíc domácností (49 %), kde žijí úplné čtyřčlenné rodiny se dvěma potomky. Úplných tříčlenných rodin s jedináčkem je již lehce přes 424 tisíc (41 %), postupem času se hodnoty sbližují v neprospěch sourozenců. A v případě neúplných rodin model s jedním dítětem rovnou převládá.

Po kolika dětech rodiče nejčastěji touží.
Co ovlivňuje plány českých páru.

Přitom ještě třeba v roce 1980 zhruba 56 procent matek ve věku od 25 do 29 let porodilo dvě děti, pouze čtvrtina jedno. Necelých 13 procent matek mělo dokonce více než tři potomky. Demografický sešup bude podle prognóz pokračovat a i v dalších zemích střední a východní Evropy bude trojčlenných rodin přibývat.

Radikální změna v rodičovské. Bude se odvíjet od výše příjmu, plánuje Maláčová

„Muži více řeší ekonomické zabezpečení, možnost dopřát dětem vše, co by z jejich pohledu měly mít, a to vidí jako snazší v případě jednoho dítěte než dvou,“ říká k situaci v Česku Radka Dudová ze Sociologického ústavu Akademie věd. 

Tři roky na rodičovské

Češky zůstávají doma na rodičovské nejčastěji tři roky. Že by odešly z pracovního trhu na delší dobu, si často neumí představit. „Máme hypotéku. Už takhle pro nás budou příští tři roky finančně dost napjaté,“ uvádí Petra.

Podmínky, aby se matky mohly vrátit dříve do zaměstnání, nejsou v Česku příznivé. Podle Maláčové není pracovní trh dost pružný vůči jejich časovým možnostem. Řešením by podle ní mohly být i sdílené pozice – žena by pracovala dopoledne, když je dítě ve školce, poté by ji střídal jiný zaměstnanec. Jenže se valí i další překážka: kvůli nedostatku míst ve školkách muselo aktuálně zůstat doma 40 tisíc tříletých dětí. A soukromé zařízení vyjde až na 15 tisíc měsíčně.

Firem, které se aktivně snaží zaměstnankyně-matky udržet, přibývá pomalu. „Je zatím málo společností, které zaměstnanci odsouhlasí flexibilní pracovní dobu nebo umožní práci z domova. Existují ale studie, které dokazují, že do pěti let firmy budou mít flexibilitu ve své politice, pokud budou chtít být konkurenceschopné,“ říká odbornice na personalistiku Jana Tikalová. Ideál: dvě děti

Firmy nemusí vynakládat vysoké finanční obnosy, aby si udržely zaměstnankyně s malými dětmi. Podle Tikalové stačí ženě, toho času na mateřské či rodičovské, ponechat e-mail, posílat newslettery.

Lidé touží po dvou dětech, míní sociologové

Podle sociologů české páry stále sní o dvoudětném modelu rodiny. „Lidé, kteří plánují mít jedináčka, k tomuto plánu častěji dospěli změnou své původní představy o rodině,“ zmiňuje Hana Hašková ze Sociologického ústavu AV. 

Jedináčky podle ní plánují hlavně lidé bez partnera, bez maturity nebo s horším materiálním zabezpečením. „Ale také lidé, kteří si dovedou představit spokojený život i bez dětí,“ sdělila Hašková. Podle sčítání lidu v roce 2011 mají nejvíce dětí páry v kraji Vysočina a ve Zlínském kraji.

Kromě trhu práce ovlivňuje plány českých párů i věk. V polovině devadesátých let bylo prvorodičkám v průměru 22 let. Od té doby se věk, v němž mívají ženy první dítě, posunul na 29 let. Podle Českého statistického úřadu je nejvyšší průměrný věk prvorodiček v Praze, a to 31 let. Pokud se partnerům narodí první potomek okolo 35. roku matky, je podle Haškové velká šance, že další dítě mít nebudou. 

U respondentů šetření o životních a pracovních dráhách, kteří mají jednoho potomka a původně jich chtěli více, byl nejčastěji důvodem pro změnu plánu zdravotní stav – a to u třetiny obou pohlaví. Čtvrtina žen neměla více dětí prý kvůli nestabilnímu partnerskému vztahu. 

Finanční nejistotu zmínilo 29 procent mužů, respektive 23 procent žen. „U žen hraje roli i náročnost rodičovství, jako hlavní důvod pro jedno dítě ho uvedla každá desátá žena,“ uvedli sociologové.

 Uspořádání rodiny během dětství se podle psychologa Jana Kulhánka z centra Psychoterapie Anděl podepisuje na tom, jaké rodinné plány bude jedinec mít. „Jedináčci jsou zvyklí, že se svět točí okolo nich. Prosazují se sami a nejsou tolik zvyklí brát ohledy na ostatní,“ dodává. Česko čelí expanzi jedináčků

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.