Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Mateřská školka také není určena pro důchodce.‘ Nesmiřitelné tábory poslanců se přely o manželství homosexuálů

Ministr životního prostředí Richard Brabec (vlevo) a předseda SPD Tomio Okamura... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr životního prostředí Richard Brabec (vlevo) a předseda SPD Tomio Okamura... | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna ani na druhý pokus nedokončila úvodní kolo projednávání novel, které mají uzákonit sňatky homosexuálů, nebo povýšit manželství muže a ženy. Poslanci se k předlohám, které začali projednávat loni v listopadu, vrátí nejdříve na dubnovém zasedání.

Spor, zda uzákonit manželství stejnopohlavních párů, by mohly vyřešit úpravy, které by posílily práva registrovaných partnerů především v majetkových otázkách. „Je připraven návrh novely, který práva vyrovnává. Jsme připraveni i na tu variantu, vytáhnout to z šuplíku,“ uvedla poslankyně Helena Válková (ANO) v debatě, zda v ústavním pořádku zakotvit manželství jako svazku muže a ženy, nebo umožnit manželství gayům a lesbám.

Manželství i pro homosexuály navrhlo novelou občanského zákoníku 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Pod návrh na ústavní ochranu tradičního manželství podepsalo 37 poslanců z KDU-ČSL, ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN. Lidovec Marek Výborný připomenul, že petici na podporu tohoto návrhu podepsalo přes 103 000 lidí. Konkurenční novelu podpořilo jinou peticí zhruba 90 000 lidí.

Představitelé obou táborů se zaštiťovali potřebou hájit hodnoty. Zastánci manželství pro všechny zdůrazňovali svobodu a rovnost. „Nevedeme debatu o právech menšin. Vedeme debatu o hodnotách. Odmítáme relativizaci hodnoty manželství a představu, že by mohlo být svazkem kohokoli,“ uvedl Výborný s tím, že manželství není lidským právem, ale jedinečným svazkem muže a ženy.

Podle Šlechtové poslanci uráželi gay komunitu

Patrik Nacher (ANO) varoval před nadužíváním politické korektnosti. Poznamenal, že s ohledem na současné trendy by na manželství homosexuálů mohly navázat manželské svazky jedné osoby se sebou (sologamie) nebo naopak více osob. Nacher chtěl původně vstoupit do hry se třetí variantou. Ta by narovnala práva homosexuálů v partnerství, jemuž by se ale neříkalo manželství. Po nesouhlasu obou skupin si to rozmyslel.

„Probíhá tady legální boj proti rodině. Nechci snižovat či nějak hodnotit lidské kvality leseb a gayů, ale stavět jejich svazky na úroveň rodiny nemohu. Nejsou schopni naplňovat její poslání. Tím je přivádět na svět děti a vštěpovat jim při výchově důležitost mužského a ženského faktoru pro jejich vývažený rozvoj,“ nechala se slyšet Monika Jarošová (SPD). Také ona zmínila možnost manželství bisexuálů, zoofilů nebo pedofilů. Proti tomu se ohradila Karla Šlechtová (ANO); označila to za urážku gayů a leseb, k jejichž komunitě se přihlásila.

„Když se něco jmenuje manželství, tak to asi nebude určené pro muže a muže, nebo ženu a ženu. Mateřská školka také není určena pro důchodce. Dnes možná zlegalizujete sňatky homosexuálů. Ptám se, kdo přijde na řadu příště? Sňatky ve třech, ve čtyřech. Pedofilové a sňatky s dětmi, zoofilové se zvířaty a další a další sexuální odlišnosti, aby to bylo fér,“ dodala Jarošová.

Jana Pastuchová (ANO) uvedla, že registrovaní partneři jsou proti manželům znevýhodněni při dědictví a nemají nárok na vdovský či vdovecký důchod. Nemohou si společně osvojit děti, ani se nemohou stát jejich společnými pěstouny, řekla Pastuchová.

Náplast na prasklou aortu

Poslankyně Eva Fialová (ANO) připodobnila současné registrované partnerství k „náplati na prasklou aortu“. Zmínila i osobní příběh svého nedávno zemřelého kamaráda.

Úvodní diskusi o obou poslaneckých předlohách dolní komora nedokončila v polovině listopadu - vrací se k ní po 132 dnech.

Návrh manželství pro všechny předkládá Radka Maxová (ANO), která je současně předsedkyní výboru pro sociální politiku. Spolu s ní se pod návrh podepsalo 46 poslanců napříč téměř celým politickým spektrem zastoupeným ve sněmovně.

Protinávrh vyšel z pera konzervativních poslanců v čele s Markem Výborným (KDU-ČSL), kteří chtějí ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy. 

Registrované partnerství, jež vešlo v platnost v roce 2006, by v případě schválení novely o sňatcích homosexuálů zaniklo. V institutu registrovaného partnerství neplatí například společné jmění manželů, nárok na vdovský či vdovecký důchod ani nárok na sirotčí důchod po nebiologickém rodiči. Tato práva chtějí stejnopohlavní páry právě formou manželství získat.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.