Lidovky.cz

Česko

‚Tak ať to vezme Eda.‘ Novým ředitelem Památníku Lidice je vojenský historik Eduard Stehlík

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (vpravo) 24. února 2020 v Praze představil nového ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka (vlevo). foto: ČTK

Praha - Novým ředitelem Památníku Lidice je historik Eduard Stehlík. Bývalý ředitel odboru pro válečné veterány zvítězil nad dalšími čtyřmi kandidáty. „Lidé, kteří mě znají, ví, že nebudu provádět žádnou normalizaci a normalizační výklad dějin,“ řekl ke svému zvolení Stehlík.
  16:20

„Důvodem je to, že je autorem dvou publikací o Lidicích. Je renomovaný historik. Je také autorem četných výstav, které byly v Lidicích pořádány,“ řekl v pondělí odpoledne novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) s tím, že vybíral ze dvou kandidátů, které sedmičlenná komise do užšího finále vybrala.

O post ředitele lidického památníku se kromě Stehlíka ucházel také Jiří Nenutil, Bob Fliedr, Lukáš Bízek a ředitel Středoslovenského muzea v Banské Bystrici Roman Hradecký.

„Myslím, že je pan Stehlík schopný komunikovat a obnovit důvěru i vztahy mezi Památníkem Lidice a samotnou obcí Lidice,“ dodal ministr Zaorálek.  Uvedl, že nového ředitele Stehlíka požádal, aby se Štěpánka Mikešová, lidická Židovka, která zemřela v Osvětimi, stala součástí paměti Lidic. „Vadilo mi, že se předchůdcům nepodařilo toto udělat. Doufám, že se to nyní povede. Je to jeden z úkolů, které jsem dal novému řediteli,“ dodal.

Poslední žijící lidická žena: Chtěla bych se dožít toho, že to v Lidicích bude lepší

Nechci normalizační výklad dějin

„Beru svou funkci jako poslání a misi. Domnívám se, že je zapotřebí velmi rychle nastavit vztahy mezi památníkem a obcí,“ řekl na tiskové konferenci historik Stehlík. Zmínil také, že mu jde o nezkreslené a ničím neovlivněné historické bádání. „Lidé, kteří mě  znají, ví, že nebudu provádět žádnou normalizaci a normalizační výklad dějin,“ uvedl s tím, že odmítá překrucovat historii. Vyloučil také, že nechá do svého rozhodování zasahovat Český svaz bojovníků za svobodu. 

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (vpravo) v Praze představil nového ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka (vlevo).

Nastínil také, jaké budou jeho první kroky v roli ředitele. „Budu mluvit s vedením obce a s pugétem obejdu všechny lidické přeživší, za paní Šupíkovou půjdu se dvěma, tam se podle mého názoru odehrálo příkoří.“

Eduard Stehlík nedávno po třech desítkách let skončil v armádě. Do konkurzu se přihlásil, když se na něj obrátili lidičtí přeživší a vedení obce. S památníkem dlouhé roky spolupracoval, je také čestným občanem obce. Stehlík předsedá i radě Ústavu pro studium totalitních režimů.

Lidice za Stehlíkem stojí

„Když byla odvolaná paní ředitelka, respektive podala rezignaci, všichni v Lidicích říkali ‚Tak ať to vezme Eda‘. V obci má velké renomé,“ řekla pro server Lidovky.cz starostka Lidic Veronika Kellerová, která zasedala v sedmičlenné výběrové komisi.

„Je to pro naši obec a Památník Lidice jenom dobře. Věřím, že volba přispěje k oživení a obnovení vztahů. Osobně znám Eduarda Stehlíka léta a moc se na něj jako ředitele těším, protože věřím, že se nám bude dobře spolupracovat,“ uvedla starostka. Poslední tři roky podle ní lidický památník nesloužil svému účelu tak, jak by měl.  Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce Lidice 10. června 1942.

Bývalý ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Vojenský historik Eduard Stehlík

Starostka dodala, že je potřeba obnovit vztah s přeživšími lidickými dětmi a otevřít památník více veřejnosti. „Myslím si, že je opravdu odborník a Lidice zná naprosto skvěle. Ví toho o Lidicích více než já. Dokáže se do lidí empaticky vžít,“ uvedla pro server Lidovky.cz.

Právě nedostatek empatie a schopnosti komunikovat s lidickými přeživšími vyčítal ministr kultury Lubomír Zaorálek bývalé ředitelce památníku Martině Lehmannové. Ta na svou funkci rezignovala 21. ledna v důsledku sporu s některými lidickými pamětníky.

Později podalo výpověď i deset vedoucích a odborných pracovníků památníku. Rozpory nabraly na síle poté, co Česká televize v červnu 2019 odvysílala v pořadu Reportéři ČT reportáž, v níž historik Vojtěch Kyncl tvrdil, že jedna z lidických žen, Alžběta Doležalová, udala svou židovskou podnájemnici Štěpánku Mikešovou.

Bývalá ředitelka Martina Lehmannová, která vedla památník od roku 2017, pak měla vyzvat dceru údajné udavačky Marii Šupíkovou, aby v reportáži vystoupila. Ta to ale odmítla a přestala s Památníkem Lidice spolupracovat. Za bývalou ředitelku se naopak postavila poslední žijící lidická žena Jaroslava Skleničková. Také ta už dříve v rozhovoru pro Lidovky.cz vyjádřila Eduardu Stehlíkovi podporu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.