Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Česko

Bývalá ředitelka nezvládla komunikaci s přeživšími, míní část zaměstnanců Památníku Lidice

Martina Lehmannová foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Lidice (Kladensko) - Část současných i bývalých zaměstnanců Památníku Lidice míní, že bývalá ředitelka Martina Lehmannová nezvládla komunikaci s obcí a pamětníky. Uvedli to v pátek v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Je pod ním podepsáno na 20 lidí, kteří pracovali nebo pracují v Památníku Lidice či v Památníku Ležáky, který pod lidický památník také spadá, například vedoucí Památníku Ležáky Kamila Chvojková.
  17:24

Lehmannová rezignovala v důsledku sporu s lidickými přeživšími, už dříve ale odmítla obvinění, že nectí fakta a prohlásila, že zaměstnanci památníku měli všechny lidické přeživší vždy v nejhlubší úctě.

Vyhlazení Ležáků byla součást odvety za atentát na Říšského protektora.
Vzpomínky. Památník Lidice.

Ve čtvrtek naopak kvůli rezignaci Lehmannové podalo výpověď deset z 16 vedoucích a odborných pracovníků památníku. Podle nich bude památník po jejím odchodu navrácen normalizačnímu výkladu dějin.

Ředitelka Památníku Lidice Lehmannová rezignovala na svou funkci. Instituci dočasně povede její statutární zástupkyně

Signatáři pátečního prohlášení mají odlišný názor. „Nezpochybňujeme odbornost Mgr. M. Lehmannové i její snahu o zakotvení některých projektů v mezinárodním kontextu, avšak za dobu jejího tříletého působení se jí nepodařilo některé věci zvládnout: jde zejména o komunikaci s obcí a pamětníky, což považujeme za klíčové,“ stojí v prohlášení. Podle nich je současná situace a celý konflikt prezentován absurdním a agresivním způsobem a nemá podporu zdaleka všech současných zaměstnanců památníku. V prohlášení také plně podporují rozhodnutí ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který se s Lehmannovou dohodl na její rezignaci.

Z Památníku Lidice odchází po rezignaci ředitelky 10 odborníků. Hrozí prý normalizační výklad dějin

Někteří lidé, kteří přežili vyhlazení Lidic, ředitelku minulý rok obvinili, že překrucuje fakta. Byla to reakce na televizní reportáž o údajném udání obyvatelky Lidic, matky jedné z přeživších, která podle reportáže nahlásila četníkům svou židovskou podnájemnici. Lehmannová v reportáži České televize hovořila. Obvinění z toho, že by překrucovala fakta nebo nectila památku přeživších odmítla. Ministr kultury trval na urovnání vztahů se všemi přeživšími, což se Lehmannové nepodařilo, proto po jednání s ministrem rezignovala. Ministerstvo kultury tento týden na místo ředitele vyhlásilo výběrové řízení.

Za bývalou ředitelku se postavila Jaroslava Skleničková, která také přežila lidickou tragédii. S postupem ministra naopak souhlasí několik přeživších, někteří z nich jsou členy lidické organizace Svazu bojovníků za svobodu, kterou vede Jana Bobošíková.

Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce Lidice 10. června 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo 160. Přímo v Lidicích nacisté 10. června 1942 zastřelili 173 mužů, 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Židovku Štěpánku Mikešovou, která žila v podnájmu u jedné z lidických rodin, nacisté na začátku června 1942 deportovali do Osvětimi, kde zemřela.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!