Lidovky.cz

Právo

Průměrný soudce, své názory veřejně neprojevoval, říkají kolegové o Zemanově volbě do čela Nejvyššího soudu

Petr Angyalossy. foto: ČTK

Původní zpráva
PRAHA - Nejvyšší soud (NS) od středy vede právnické veřejnosti téměř neznámý Petr Angyalossy (jeho příjmení je maďarského původu a vyslovuje se Anďalošši). „Nevím o něm víc, než že existuje a že má být jmenován předsedou Nejvyššího soudu,“ řekl ve středu zpravodajskému serveru Lidovky.cz k němu předseda jednoho z krajských soudů.
  19:34

Nejvyšší soud by podle nového šéfa mohl vydat stanovisko k žalobám na stát kvůli koronaviru

Známý není ani veřejnosti, nepočítáme-li jeho působení v roli mluvčího olomouckého vrchního soudu. V době, kdy u něj soudil, za něj totiž i hovořil do médií. „To není nic proti ničemu. O práci tiskového mluvčího není ale mezi soudci zájem, protože soudcovská práce vám neubude a dělat mluvčího vás nikam odborně neposune,“ řekl k tomu webu Lidovky.cz zdroj obeznámený s Angyalossyho působením u vrchního soudu. 

„Byl tam sice předsedou senátu, ale nikdy ne tím řídícím, který mezi jeho členy rozděluje práci. On byl druhým předsedou. Odborně to byl spíše průměrný soudce,“ dodal zdroj.

Jiní z Olomouce k NS nechtěli

Předtím, než od vrchního soudu zamířil k NS, u něj vykonal stáž. „To jméno mi není neznámé, ale už si nevzpomínám, proč se po stáži vrátil zpátky k Vrchnímu soudu v Olomouci. Možná jsme tou dobou dalšího soudce nepotřebovali.“ řekla pro Lidovky.cz Iva Brožová, která NS vedla mezi lety 2002 až 2015.

Podle informací webu Lidovky.cz měl NS o něco později zájem spíše o jiné soudce z olomouckého vrchního soudu. „On se jím ale nakonec stal především proto, že byl na rozdíl od těch ostatních soudců ochoten do Brna dojíždět. Proč si ale ve středu Hrad za předsedu Nejvyššího soudu vybral právě jeho, tomu nikdo nerozumí,“ řekl serveru Lidovky.cz vysoce postavený zdroj z justičních kruhů.

Bez výběrového řízení

Prezident Miloš Zeman postavil Angyalossyho do čela NS, aniž předtím zveřejnil kriteria, podle nichž bude nástupce Pavla Šámala, jemuž funkce šéfa NS zanikla přechodem k Ústavnímu soudu, vybírat. „Rozhodl jsem se, jak jsem se rozhodl,“ řekl Zeman ve středu odpoledne na Hradě během ceremoniálu.

Šéfem Nejvyššího soudu se stal Angyalossy. Zeman vybíral ze čtyř kandidátů

Dodal, že vybíral mezi čtyřmi kandidáty. Aniž zmínil jejich jména, šlo o soudce NS. Hlava státu totiž může předsedu NS jmenovat výlučně z jeho soudců. Jakmile však takového vybere, nepotřebuje už k jeho postavení do čela NS kontrasignaci předsedy vlády, ani jiného člena vlády.

Ze začátku svého prvního prezidentského mandátu přitom Miloš Zeman kandiáty, například do Ústavního soudu, předvybíral při pohovorech za účasti vrcholných justičních představitelů. „Ta schůzka se odehrála na Ústavním soudu. Zúčastnili se jí prezident, tehdejší předsedové Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu a také nejvyšší státní zástupce a předseda Ústavního soudu,“ přiblížila v loňském rozhovoru pro portál Česká justice průběh pohovoru, jehož se v roce 2013 zúčastnila, místopředsedkyně Ústavního soudu Milada Tomková. Od toho však Zeman ustoupil.

Názory neznámé. Spíše solitér

Představy nového předsedy NS o soudcovské samosprávě ani dalším směřování justice nebyly až do středy známy. Angyalossy nepatřil mezi soudce, kteří by se k nim vyjadřovali.

Činný nebyl ani v Soudcovské unii. „Vystoupil z ní v době, když z olomouckého okresního soudu přecházel na ten ostravský krajský,“ uvedl pro Lidovky.cz zdroj z unie.

Téměř nepublikuje. „To bych mu ale nevyčítala. Napsat dobrý odborný článek zabere tolik času jako vyřídit složitější případ,“ řekla pro Lidovky.cz Brožová. Z Angyalossyho odborných prací je dohledatelná diplomová práce na téma Sázka a hra z roku 1993 obhájená u současného ústavního soudce Josefa Fialy. A o pět let starší disertace Náhrada škody v pracovním právu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.