Lidovky.cz

Česko

Šlachta: Jsem jako červený hadr. Od vydání knihy mi chodí informace o tom, jak ze mě vysoudí kalhoty

Křest a autogramiáda knihy Roberta Šlachty a Josefa Klímy Třicet let pod přísahou | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium
Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta pokřtil knihu Třicet let pod přísahou, v níž popisuje kauzy, na kterých pracoval. Ze židle nadzvedl expremiéra Petra Nečase a dostal už i předžalobní výzvu. Zároveň zvažuje vstup do politiky.

Lidovky.cz: Před několika dny jste pokřtil knihu Třicet let pod přísahou, nyní chcete objíždět republiku a debatovat s občany. Vypadá to trochu jako kampaň. Zamíříte do politiky?
Nezastírám, že o tom uvažuji. Zatím to ale není konečné rozhodnutí. Teď začínám objíždět debaty s knížkou a bavím se se čtenáři. Baví mě, že se jim to líbí a zajímá je to. Uvidím ještě, jakým směrem se vydám. Ale je pravda, že mě hrozně motivuje, když vidím, jak na knihu a na mě někteří reagují. Na některé působím jako červený hadr na býka – a to mě nabíjí.

Lidovky.cz: Dostal jste již nějaké nabídky od politických stran?
Nedostal, protože vadím všem. Ale jistota je, že bych určitě nešel s žádnou politickou stranou. Když už, založil bych si svou vlastní. Ale zatím ještě nevím.

Šlachta měl averzi, když se nestal policejním prezidentem. Odposlouchával mé okolí bez povolení, tvrdí Nečas

Lidovky.cz: Proč byste nepřijal žádnou nabídku?
Protože jsou tam lidi, se kterými bych nedokázal spolupracovat, společně vystupovat a názorově se shodnout.

Lidovky.cz: Expremiér Petr Nečas na vaši knihu reagoval slovy, že zásah na Úřadu vlády v červnu 2013 byl puč a pokus o svrhnutí kabinetu. Prý šlo o útok na politický systém.
Jeho reakce vnímám jako vyjádření způsobu obhajoby člověka, který byl nedávno nepravomocně odsouzen za křivé svědectví v našich kauzách. Těžko se k tomu dá vyjádřit, ale to, co jsem si přečetl… je snůška polopravd a úplných nesmyslů.

Lidovky.cz: Expremiér Nečas tvrdí, že jste na něj byl zaměřený od samého začátku. Je to pravda?
Pan Nečas nebyl nikdy v zájmu našeho útvaru. Vždy šlo pouze o jeho milenku, o jeho exmanželku a další osoby, které byly na paní Nagyovou napojené. Pokud bychom se měli od roku 2010 zabývat panem Nečasem, u soudu by se to přece objevilo.

Lidovky.cz: Co myslíte?
Například že byl sledován, že na něj byl nasazený odposlech nebo že se uskutečnila domovní prohlídka. Ale o Nečase skutečně nešlo, šlo o Nagyovou. To, že pak Nečas u soudu svědčil v její prospěch a lhal, aby ji z toho dostal, už je věc jiná.

Robert Šlachta
Křest a autogramiáda knihy Roberta Šlachty a Josefa Klímy Třicet let pod...

Lidovky.cz: Podle Petra Nečase jste na něj byl zaměřený zejména kvůli tomu, že vám odmítl dát post policejního prezidenta. Řekl jste si o něj?
Neřekl. Schůzka byla ve třech a v době, kdy ministerstvo vnitra přecházelo pod Věci veřejné, Byli jsme na ní s panem Vrbou, který byl ředitelem Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, já jsem byl tehdy ředitel ÚOOZ. Nicméně to, že bych si žádal o schůzku s panem premiérem… Tak to nefunguje.

Lidovky.cz: Jak to myslíte?
Pochybuji, že policista si může žádat o schůzky s premiérem, kdykoli se mu zlíbí.

Lidovky.cz: Ale schůzka proběhla.
Ano, ale to bylo o úplně jiných věcech. Řešilo se, v jakém stavu jsou útvary a policie. Schůzku navíc domlouval Ivan Langer, který v té době už nebyl ministrem. Byla to naprosto nepodstatná schůzka a o postu policejního prezidenta jsme se v žádném případě nebavili. Navíc, dovedete si představit situaci, že jsem na ÚOOZ rok a půl – a půjdu premiérovi říct, že chci být policejní prezident? To je úplně absurdní.

Lidovky.cz: Prý jste chodil navštěvovat i Nagyovou, abyste se dostal do přízně expremiéra Nečase.
Taky mluvíme o jedné schůzce, kdy jsem k Nagyové šel z důvodu, že jsme rozpracovávali kauzy, kdy nařkla novináře, že došlo k únikům informací. My jsme ji tedy pozvali pouze k výslechu – a to ještě v době, kdy žádná kauza nebyla. Úsměvné bylo, že jsem byl pak vyzván, abych šel koupit kytku s tím, že jsme si ji dovolili pozvat, a zároveň se jí tím omluvil. Kytku jsem nekoupil, jen jsem jí vzal kalendář, ale to ještě nevím úplně jistě. Cestou za Nagyovou jsem potkal náměstka Generální inspekce bezpečnostních sborů a ten jí nesl kytku za mě. To byla jediná schůzka s Nagyovou, následně jsem ji viděl až poté, co byla zadržená.

Konflikt s policejním šéfem Tuhým skončil křikem. Co napsal Robert Šlachta ve své knize ke kauze Vidkun

Lidovky.cz: Petr Nečas vás také obvinil, že jste měli k takzvané kauze Nagyová informace z odposlechů dřív, než byly oficiálně povoleny soudem. Soudem povolené byly od 5. září 2012, podle Nečase se ale uskutečnily již 30. července 2012. Je to pravda?
Tohle naprosto popírám. A tvrdím, že to není možné, protože vím, jak to funguje v praxi. Pokud bych udělal něco nezákonného, logicky by se to projevilo u soudu. Navíc jsem byl nesčetněkrát prověřovaný GIBS (Generální inspekcí bezpečnostních sborů – pozn. red.) a nikdy na mě nic neměli. Takže skutečně nechápu, proč tohle Nečas po sedmi letech vytahuje, když to mohl vytáhnout již u soudu.

Lidovky.cz: Kniha Třicet let pod přísahou zvedla ze židle spoustu lidí. Došlo už i na nějakou žalobu?
Předžalobní výzva přišla dosud jedna. Zatím ji zpracováváme.

Lidovky.cz: Kvůli čemu konkrétně?
Za některé pasáže knihy. Je to výzva k tomu, abych se veřejně omluvil. Má to můj advokát a zatím se tím zabývá. Uvidíme.

Lidovky.cz: Čekal jste to?
Ano. Už mi bylo i vyhrožováno. Od vydání mi od právních služeb chodí například informace o tom, jak ze mě vysoudí kalhoty, a já nevím co všechno. Je mi to jedno, vnímám to jako odplatu za to, že jsem knihu napsal.

Lidovky.cz: A smíte vůbec psát o věcech, o kterých píšete? Třeba Petr Nečas tvrdí, že jste pod přísahou a obchodujete s informacemi, o nichž byste mluvit neměl?
Dával jsem si hodně pozor na věci utajované – ty jsem nezveřejnil. Knihu jsem pojal o věcech, které jsou známé, chtěl jsem tam promítnout naši práci a to, co jsem dělal a proč jsem to tak dělal. Je ale pravda, že jsem zklamaný.

Lidovky.cz Z čeho?
Když pan Nečas teď tak veřejně vystupuje a to, co říká, myslí vážně, tak proč se nezačne soudit? Můžeme si o těch věcech povídat u soudu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.