Lidovky.cz

Česko

Obří tunel jménem Key Investments: bílí koně jdou po roce a půl opět před soud

Daniel Brzkovský. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Kauza LN
Praha - Případ Key Investments, který se zhruba před deseti lety proslavil jako nejvýznamnější pyramidový podvod v Česku, bude po devatenáctiměsíční pauze znovu projednávat soud.

Obří tunel, v němž napáleným investorům vznikla podle obžaloby škoda přes 873 milionů korun, koncem října 2018 Vrchní soud v Praze vrátil k opětovnému líčení nižší instanci. Nové hlavní projednávání se má podle informací LN konat u Městského soudu v Praze od 29. července od devíti hodin v jednací síni číslo 230, a to až do 7. srpna 2020. Předsedou senátu je opět soudce Petr Hovorka.

Městský soud v Praze měl kauzu původně projednávat už loni na podzim, ale Hovorka 6. listopadu 2019 nečekaně oznámil dotčeným stranám, že hlavní líčení ruší bez uvedení důvodu.

Autor:

Aktuální líčení vyvolá pozornost veřejnosti zejména proto, že velká část znalců kauzy má za to, že soud odsoudil pouze takzvané bílé koně a o skutečné zločince, ať jsou z řad vysoce postavených politiků ODS a ČSSD, nebo finančníků stojících za firmou Key Investments, se nezajímal.

Případ obřího tunelu se odkládá na neurčito. Soudce zrušil hlavní líčení v kauze Key Investments

„S ohledem na skutečnost, že jak podle mého názoru, tak podle názoru Vrchního soudu v Praze Městský soud v Praze v předchozím líčení řádně, úplně a objektivně nezjistil a neposoudil všechny skutečnosti a okolnosti případu, budu rozhodně a přirozeně žádat provedení dalších důkazů,“ sdělil LN hlavní obžalovaný Daniel Brzkovský, někdejší ředitel Key Investments.

„Navrhuji zejména provedení výslechu několika desítek osob, které mají nepochybně celou řadu informací o skutečnostech, které mají objasnit, kdo Key Investments vlastnil, kdo tam rozhodoval a kdo měl z dané činnosti prospěch, případně kam šly finanční prostředky,“ dodal.

Navrhovaní svědci jsou údajně především osoby z okruhu významných podnikatelů, politiků či advokátů, z nichž řada je aktivních i v současnosti. Jsou to lidé, kteří podle Brzkovského mají ve svém souhrnu dostatečné informace o veškerém dění v Key Investments. „Jedná se zároveň o lidi, kteří pohříchu na rozdíl od souzených členů představenstva, většinou ve své době ve skutečnosti reálně tvořili a představovali Key Investments, byť se k tomu dnes nehlásí, protože jsou vesměs bohatí a na svobodě,“ uvedl pro LN Brzkovský.

Členka představenstva Alena Šťastná (dříve Štorkanová).

Vrchní soud v Praze svým usnesením z 30. října 2018 původní rozsudek Městského soudu v Praze, včetně nepodmíněných trestů odnětí svobody a povinnosti náhrady škody, zrušil. „Zrušil v celém rozsahu, tak jak jsem ostatně ve svém odvolání požadoval,“ řekl LN Brzkovský, který v prosinci 2016 dostal pětiletý trest vězení. Za mříže měly jít také dvě někdejší členky představenstva již zkrachovalé brokerské firmy. Klára Fenstererová na čtyři a Alena Šťastná na tři roky. Tato trojice měla způsobit pětačtyřiceti klientům škodu téměř 900 milionů korun.

Jaká byla role ČNB?

Skandál vypukl začátkem roku 2011, kdy společnost (Key) Investments nebyla schopna vrátit stamiliony korun, které jí do správy svěřily některé pražské radnice, firmy, obce, ale i fyzické osoby.

„Odvolací soud shledal, že napadený rozsudek ohledně všech obžalovaných nemůže jako správný obstát, neboť se soud nevypořádal se všemi významnými skutečnostmi a jsou pochybnosti o správnosti všech skutkových závěrů, které učinil, protože je nezaložil na řádném hodnocení důkazů a na úplném dokazování,“ vytkla soudkyně Hana Kárová z Vrchního soudu v Praze Městskému soudu v Praze.

Místopředsedkyně Klára Fenstererová.

Dále doporučila, aby se soud první instance zabýval i rolí finančníka Vladimíra Kroužeckého, protože podle obhajoby obžalovaného nebylo objasněno, kdo rozhodoval, kdo Key Investments vlastnil a měl z obchodů prospěch. V neposlední řadě soudkyně Kárová považuje za potřebné, aby se prvoinstanční soud zabýval výsledky správních řízení vedených Českou národní bankou (ČNB), která činnost firem jako Key Investments měla řádně regulovat a na rizika veřejnost upozorňovat.

Soud doposud potrestal jen tzv. bílé koně, skuteční viníci, kteří v této kauze rozhodovali a veřejné stamiliony ukradli, doposud potrestáni nebyli.

„Vrchní soud shledal, že městský soud řádně nezjistil skutkový stav věci v rozsahu, který je nezbytný pro rozhodnutí, a náležitě neobjasnil a nezvážil všechny okolnosti podstatné pro posouzení případu,“ dodává Brzkovský a naznačuje, kam by se měl směr nového projednávání kauzy ubírat.

„Role některých původně nepravomocně odsouzených osob nemusela být taková, jak bylo soudem prvního stupně prezentováno, a naopak, před soudem by mohly stanout některé osoby, které tam doposud nefigurovaly. Dále že údajná škoda, způsobená klientům Key Investments, byla zcela nesprávně stanovena a dále, že je třeba se detailně zabývat rolí ČNB v celém případu. Zejména má být blíže osvětlena role Vladimíra Kroužeckého, hlavního majitele Key Investments, a toho, kdo ve společnosti reálně rozhodoval,“ upřesňuje pro LN Brzkovský.

K většímu objasnění případu by mohli dopomoci jak noví svědci, kteří by měli být k projednávání předvoláni, tak závěry dalšího policejního vyšetřování, které v mezidobí podle informací Brzkovského paralelně probíhalo.

Radnice čekají na své peníze

Slibům vysokého zhodnocení peněžních vkladů naletěla řada subjektů. Za peníze poškozených byly manažery Key Investments nakoupeny bezcenné akcie a dluhopisy zkrachovalých podniků. Kromě fyzických osob, které přišly dohromady o více než 50 milionů korun, na svoje peníze čekají i radnice, dokonce i stát.

Kauza Key Investments se vrací na začátek. Vrchní soud zrušil rozsudek nad manažery

Městský soud v Praze přisoudil rozsudkem ze dne 9. prosince 2016 městské části Praha 6 majetkovou škodu ve výši 205 milionů korun. Společnosti SNEO, která je ve vlastnictví městské části Praha 6, pak majetkovou škodu ve výši 40 milionů. „Po vrácení věci Městskému soudu v Praze ze strany Vrchního soudu v Praze budeme nadále setrvávat na náhradě uvedené škody,“ sdělil LN mluvčí zmíněné městské části Ondřej Šrámek.

Praha 10 nedostala zpět 219 milionů korun, město Sokolov 34 milionů. Poškozen byl i stát. Ministerstvo financí dodnes nezískalo zpátky 161 milionů korun. U Key Investments točil peníze i někdejší think tank bývalého prezidenta Václava Klause, avšak organizace Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) svoje peníze dostala zpět mimo pořadí na úkor ostatních klientů brokerské firmy.

Dotčené městské části v době, kdy investovaly prostřednictvím firmy Key Investments, jejíž kastlíkový majitel sídlil v maringotce na předměstí Londýna, řídily ODS a ČSSD. Přestože dokumenty případu prokazují, že někteří politici šli na ruku Key Investments, státní zástupci, policie a soudy jejich podíl na podvodu nezkoumali.

Soudce Městského soudu v Praze Petr Hovorka, který od středy povede nové líčení v kauze Key Investments, na sebe přitáhl pozornost naposledy loni v květnu, kdy zprostil obžaloby všech sedmnáct lidí v případu možného tunelování pražského dopravního podniku známém jako „17 haléřů z každé jízdenky“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.