Lidovky.cz

Česko

Rafajovi došel dech, už nepovede antimonopolní úřad. Jako možný nástupce se skloňuje Mlsna

Miloš Zeman přijal ve středu dne 7. října 2020 na zámku v Lánech předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Původní zpráva
Praha - Tiskové zprávy o odchodech klíčových úředníků zpravidla obsahují mix pravdy a chybějícího odůvodnění. Přesně tak působí i středeční vyjádření ohledně konce Petra Rafaje v čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Správně mu mandát vyprší až za rok, přesto se rozhodl odejít z funkce už na konci listopadu.
  14:20aktualizováno  19:47

Hrad chce v čele antimonopolního úřadu náměstka z vnitra Mlsnu. Dny Rafaje se zdají být sečteny

„Po celých jedenáct let mého působení v čele úřadu jsem se snažil tuto důvěru nezklamat a svou funkci jsem vykonával nestranně a nezávisle,“ uvedl Rafaj v rezignačním dopise, který ve středu předal prezidentu Miloši Zemanovi v Lánech. Důvod však neuvedl. Přes rok nicméně čelí sérii skandálů. A jak upozornily Lidovky.cz, v kuloárech už padá jméno jeho možného nástupce – Petra Mlsny, náměstka ministra vnitra.

Ačkoli Lidovky.cz žádaly, aby Rafaj důvod svého oznámeného odchodu z čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) po jedenácti letech vysvětlil, na dotaz nereagoval.

Podobné to bylo i se snahou zjistit, jestli je už vybrán jeho nástupce v čele instituce. Nejméně dva týdny se v kuloárech skloňuje jméno Petra Mlsny, dosavadního náměstka ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy.

Antimonopolní úřad může rozhodovat o veřejných zakázkách. Podobně důležitý je i v otázkách hospodářské soutěže a odhalování nedovolené podpory. Může udílet sankce. Nákup TV Nova, ale i dostavba jaderné elektrárny, anebo pokuta za kartel v zakázkách – to je jen výčet několika příkladů toho, kde verdikt úřadu může zásadně změnit situaci. Ačkoli je nad ním ještě soudní přezkum, rozhoduje v první instanci o byznysu mnohdy za miliardy korun. I díky tomu má každý předseda ÚOHS zásadní vliv na fungování podnikatelského prostředí v Česku.

Hra o čas

Otázka výběru nového šéfa antimonopolního úřadu je nyní v rukou vlády, která k odvolání Rafaje prezidenta kromě jiných vyzvala. Na Mlsnově jméně jsou však podle dosavadních informací webu Lidovky.cz všichni zainteresovaní dohodnuti. Nikdo k tomu ale zatím nechce nic říct. „Nebudu poskytovat žádný komentář. Jednání o důležitých otázkách se zásadně nemají vést prostřednictvím médií,“ napsal ve středu Lidovky.cz Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Zemana. Zároveň to však byl právě Ovčáček, kdo ve středu jako první zveřejnil na sociálních sítích informaci, že Zeman jedná s Rafajem v Lánech. Na otázky ohledně své možné budoucí kariéry neodpověděl ani náměstek Mlsna, bez reakce nechal dotazy i premiér Andrej Babiš (ANO).

Pozoruhodné je, že podporu by Mlsna našel i u poslanců za ODS a KSČM. „Prokázal úřednickou zdatnost v několika volebních obdobích, takže je vybaven bezesporu dobře,“ uvedl na adresu Mlsny šéf poslaneckého klubu ODS a exministr dopravy Zbyněk Stanjura. „Petra Mlsnu považuji za vysoce kvalifikovaného odborníka na legislativu v oboru veřejné správy,“ řekl už minulý týden předseda komunistů Vojtěch Filip.

Naopak ostře proti Mlsnově možné nominaci vystoupil šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. „Mlsna na ÚOHS? Ne, ÚOHS nepotřebuje v čele dalšího loajálního úředníka, kterého si vybere Hrad a zákulisně dohodne s vládou,“ napsal Ondráčka na sociálních sítích. Nejen jím řízená organizace pléduje za to, aby se nástupce Rafaje, někdejšího poslance ČSSD, vybral v tendru. Až do středy se však čekalo na rozhodnutí samotného Rafaje. Při předposlední schůzce se Zemanem, jež se odehrála v září, dostal podle informací serveru Lidovky.cz za úkol, aby do konce měsíce zvážil své setrvání ve funkci. Podle kuloárových zpráv se Rafaj nejprve snažil natáhnout čas v úřadě alespoň do konce roku. Nakonec kývl na odchod k 1. prosinci.

Policejní razie

Série skandálů, které se dotýkaly jak osobně Rafaje, ale tak i samotného ÚOHS, postupně nabírala na intenzitě. Její pomyslný vrchol přišel loni v březnu, kdy se policejní razie zaměřila přímo na Rafaje a místopředsedkyni úřadu Evu Kubišovou. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se dosud zabývají podezřením okolo mýtného tendru. Vyšlo totiž najevo, že se Rafaj setkal se šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem, jenž před tím jednal s Karlem Feixem, ředitelem firmy Kapsch, která do loňska mýtný systém v Česku provozovala. ÚOHS přitom o tendru v několika řízeních rozhodoval.

„Podezření na možnou trestnou činnost v souvislosti s ÚOHS je nadále předmětem prověřování a nemohu to nijak dál komentovat,“ řekl pro Lidovky.cz předminulý týden Radek Mezlík, žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Kromě vlády požadovaly Rafajův odchod i Ústecký a Liberecký kraj. Objevily se i neetické způsoby v pronajímání bytů členů vedení úřadu. I proto zaznívají výzvy, aby se změny nezastavily jen u šéfa ÚOHS.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.