Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Organizace kritizují tendr na šéfa antimonopolního úřadu, není podle nich dostatečně transparentní

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | foto: ČTK

Praha Výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) není podle tří českých protikorupčních organizací dostatečně transparentní a otevřené zájemcům mimo veřejný sektor. Vládě proto doporučují podmínky tendru upravit, mimo jiné zrušit požadavek na bezpečnostní prověrku již v době podání přihlášky.

Ve společném tiskovém prohlášení o tom  informovaly organizace Rekonstrukce státu, Transparency International a Oživení. Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí z funkce k 1. prosinci, rezignaci už dříve předal prezidentovi Miloši Zemanovi.

Kabinet vypsal výběrové řízení na nového předsedu ÚOHS v pondělí. Mezi požadavky na uchazeče patří mimo jiné bezpečnostní prověrka na stupeň důvěrné a doložení žádosti o prověření na vyšší stupeň tajné.

Požadavek, aby uchazeči měli prověrku na stupeň důvěrné již v době podání přihlášky, se ale protikorupčním organizacím zdá příliš omezující. „Zcela zbytečně omezuje okruh uchazečů na veřejný sektor, přičemž ani ve veřejném sektoru není bezpečnostní prověrka na stupeň utajení důvěrné samozřejmostí,“ argumentují organizace. Požadavek na bezpečnostní prověrku vyvolává podle právníka Rekonstrukce státu Věnka Bonuše otázku, zda výběrové řízení není šito na míru někomu z veřejné správy.

Zájem o účast ve výběrovém řízení na nového předsedu antimonopolního úřadu minulý týden prezidentovi potvrdil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Podle Lidových novin ho do čela úřadu prosazuje Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes dříve uvedl, že Mlsna je velice vhodným kandidátem.

Protikorupční organizace vládě dále navrhují, aby rozšířila počet členů výběrové komise ze tří alespoň na pět. Mezi členy komise by navíc neměli být pouze úředníci, ale i odborníci na hospodářskou soutěž a lidé mimo státní správu. Finální kolo výběrového řízení by podle protikorupčních organizací mělo být veřejné, aby veřejnost mohla znovu získat důvěru ve vedení ÚOHS. Doporučují proto streamování pohovorů s finalisty a zveřejnění záznamu o průběhu tendru a pořadí kandidátů.

Výhradu vůči podmínce, že kandidát na šéf ÚOHS musí mít už v době podání přihlášky bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné, vznesli také Piráti. I podle nich předem vyřazuje uchazeče ze soukromého sektoru i velkou část veřejné správy. Žádají vládu, aby podmínku zmírnila a kandidáti museli pouze doložit, že o prověrku zažádali před podáním přihlášky nebo před vydáním rozhodnutí o jmenování.

Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí z funkce k 1. prosinci, rezignaci už dříve předal prezidentovi Miloši Zemanovi. Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Šéf ÚOHS čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.