Lidovky.cz

Česko

‚Kloktací‘ testy měly v Česku zlepšit boj proti covidu, jejich používání ale vázne. Kde se stala chyba?


ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Premium Původní zpráva
Praha - Ohlašovaný příchod tzv. Lamp-testů vítali odborníci ještě začátkem září s velkým nadšením. Nový způsob ověřování nakaženosti covidem měl totiž celý proces výrazně zrychlit i zlevnit a navýšit tak kapacitu testování. Exministr Roman Prymula, tehdy ještě v roli vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, hovořil dokonce o zdvojnásobení kapacit do 15. října až na 40 tisíc testů denně. Jenže je začátek listopadu a tyto testy pomáhají pouze sporadicky.

Kanada spouští jako první testování na covid kloktáním. V Česku by se podle Prymuly mohlo začít používat v říjnu

Lamp-testy pracují, na rozdíl od současné metody PCR, se vzorkem ze slin. Jsou také rychlejší – výsledky dokážou ukázat zhruba za hodinu, díky čemuž někdy dostávají spíše negativní nálepku „rychlotestů“.

Je ale začátek listopadu a Lamp-testy na bázi slin zatím českým laboratořím práci neusnadňují. Moc se totiž nepoužívají. „Náš test je už čtrnáct dní validovaný a schválený, je v prodeji,“ řekl serveru Lidovky.cz Ladislav Burýšek, jednatel české společnosti Protean, která v Česku dostala tento typ testů na trh jako první.

I přes velká očekávání ministerstva zdravotnictví se ale Lamp do masového testovacího soukolí nedostaly. Resort pod vedením nového ministra Jana Blatného (za ANO) na otázky serveru Lidovky.cz k danému tématu nereagoval.

Zaběhnutý řetězec dodavatelů

Burýšek má však pro pomalé řazení Lamp-testů do běžné výbavy laboratoří jisté pochopení. „Začlenit se do plošného testování není snadné, laboratoře už mají zajeté své dodavatele. Začínat s novou metodikou trvá vždy trochu déle,“ vysvětlil vědec.

Na papíře je přitom tento druh testování posun kupředu. V porovnání se současnou velmi citlivou metodou PCR vykazují srovnatelné výsledky i spolehlivost.

Slováci o víkendu otestovali dvě třetiny populace, pozitivní bylo jedno procento zúčastněných

Výhodou je také příjemnější odběrový proces. Třeba testy firmy Protean fungují na klasickém kloktání. Pacient vykloktá běžnou kohoutkovou vodu a vyplivne ji do připravené odběrové sady. Ta se pak v laboratoři v inkubátoru drží asi 55 minut při 60 stupních Celsia.

Jelikož se jedná o tzv. chromatografickou změnu, tedy změnu barvy, je výsledek za necelou hodinu viditelný i pouhým okem. Podle Burýška jde určení výsledku testu provést i dálkově z fotky pořízené mobilem. U jiných typů nákaz se Lamp-testy používají již dlouho.

Stát zvolil antigenní cestu

Ještě ve funkci ministra oznámil Prymula záměr státu otestovat prakticky celou populaci, tedy alespoň ty, kteří k tomu svolí dobrovolně. Tehdejší ministr doufal v otestování alespoň šesti milionů českých občanů. Právě Lamp-testy mohly být jedním z řešení. Vláda se však vydala cestou tzv. antigenních testů.

Ty jsou ovšem odborníky považované za nepříliš spolehlivé. „Může se stát, že vzorky obsahující malé množství viru tato metoda vyhodnotí jako negativní. Výrobce uvádí stoprocentní záchyt pozitivních vzorků v prvních šesti dnech onemocnění, poté se citlivost snižuje,“ popsala například vedoucí Centra klinických laboratoří Zdravotního ústavu Hana Zelená. Podle studie Univerzity Karlovy a nemocnice Motol dokonce odhalí nákazu asi jen u třetiny nakažených.

Přístroj podobný alkohol testeru odhalí covid z dechu za několik vteřin. Technologie už prošla prvními testy

První dva miliony antigenních testů dorazily do Česka v neděli, dalších osm už vláda objednala. Při tak masivním testování mají i při své vyšší chybovosti potenciál zachytit velké množství nakažených. Dle Burýška by ale něco podobného zvládly i Lamp-testy.

„Testy jsou jednoduché, jdou provádět i v méně vybavených podmínkách třeba menších měst. Šlo by je nasadit na letištích, na hranicích, na dopravních uzlech. To je segment, kam směřujeme,“ věří jednatel Proteanu.

Také on je k nasazení antigenní varianty testů skeptický. Jejich nespolehlivost ilustruje příklad ze Slovenska, kde se k jejich plošnému nasazení odhodlali dříve. Výsledkem bylo jedno procento nakažených, což je podle Burýškových slov oproti skutečnému stavu několikanásobně podhodnocené. Vyrobit zhruba čtyři miliony Lamp-testů by prý jeho firma zvládla do konce roku.

Co je to Lamp-test

  • Anglická zkratka, která tvoří název metody, se do češtiny překládá jako „izotermická amplifikace zprostředkovaná smyčkou“
  • Testy pracují tak, že zvýrazňují genetickou informaci, v případě viru se jedná o RNA
  • Covidové Lamp-testy fungují na základě vzorků ze slin, respektive vykloktané vody
  • K vzorku se následně přidají reakční látky a po dobu necelé hodiny se udržuje při teplotě šedesáti stupňů
  • K tomu jsou potřeba jen běžné inkubátory, kterými disponují i menší laboratoře, zatímco u současné PCR metody je třeba pořídit stroje za půl milionu
  • Lamp-testy momentálně testují některé velké české nemocnice
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.