Lidovky.cz

Česko

Zpověď elitního detektiva: Celé měsíce jsem žil pod policejní ochranou, objednali si mou vraždu

Bývalý vedoucí ostravské expozitury protimafiánského policejního útvaru Jiří Komárek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium
OSTRAVA - Bývalý vedoucí ostravské expozitury protimafiánského policejního útvaru Jiří Komárek v otevřeném rozhovoru pro LN popsal, jak probíhalo vyšetřování údajné objednávky jeho vraždy. Případ sice skončil odložením, Komárek však poukazuje na sérii chyb a laxnost vyšetřovatelů.

„Chci, aby existovalo širší povědomí o objednávce na mou likvidaci z podsvětí. Chci také poukázat na to, v jak špatném stavu je policie. Přičítám to důsledkům slavné policejní reorganizace z roku 2016,“ říká Komárek.

Exdetektiv Komárek není zločinec, konstatoval soud. Zabýval se i příběhem policejní reorganizace

LN: V minulosti jste měl policejní ochranku. Můžete uvést důvod?
Bylo to kvůli informacím, že se v podsvětí připravuje moje vražda a dále také vražda státního zástupce. Jeho jméno ale nemohu uvést, protože od něj nemám souhlas.

Autor:

LN: Jak jste se to dozvěděl?
Sdělil mi to kontakt, který jsem získal v době, kdy jsem pracoval u policie. Řekl mi, že si mám dávat pozor, že je na mě zakázka. Věděl jsem, že tyto informace ve stejné době získala i policie.

Bývalému detektivu Jiřímu Komárkovi ve čtvrtek Okresní soud pro Prahu-západ...
Bývalý policista protimafiánského útvaru Jiří Komárek (vlevo) a poslanec ODS...

LN: Kdy to bylo?
V květnu 2019. Řekla mi to důvěryhodná osoba, takže jsem to nepodceňoval. Bylo mi ale divné, proč mě nekontaktuje policie, když to ví. V takových případech je vždy nejnutnější zajistit ochranu osoby, které hrozí nebezpečí.

LN: Jak jste reagoval?
Začal jsem dělat bezpečnostní opatření ve svém okolí. Snažil jsem se zajistit bezpečnost svou a bezpečnost své rodiny. Musel jsem zajistit dům, kde bydlím, a přenastavit režim fungování rodiny při cestách do zaměstnání, školy a pohybu mimo domov.

LN: Kdy vás kontaktovala policie?
Asi až po čtyřech dnech. Volali mi lidé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Sdělili mi, že něco takového prověřují. Zahájili úkony v trestním řízení. Nabídli mi kontaktní ochranu.

LN: Co to je?
Měl bych ve své blízkosti celý den policisty NCOZ, kteří by mě měli chránit. Protože to ale měli dělat příslušníci z ostravské pobočky, odmítl jsem to. Vím, kdo tam nyní pracuje a jak by asi taková ochrana vypadala. Vím, že by nebyli schopní mě skrytě hlídat. Místo toho jsem si nechal do domu instalovat zabezpečovací zařízení a tísňové tlačítko pro členy rodiny.

LN: Jak dlouho tato ochrana trvala?
Do konce září 2019.

LN: Zmíněný státní zástupce měl ochranu také?
Při prvním jednání se o tom s příslušníky NCOZ mluvilo. Víc nevím.

LN: Jak vyšetřování skončilo?
Celé prověřování bylo z mého pohledu jedna velká katastrofa. Směs amatérismu, neschopnosti a hlouposti. Pokud existují informace o přípravě vraždy, policie musí primárně zajistit bezpečnost potenciální oběti. Zároveň se ale musí skrytě a utajeně snažit zajistit důkazy a stopy, které by jednání podezřelých prokázalo. Musí tak činit způsobem, aby zadavatel či vykonavatel neměli ponětí, že vše policie dokumentuje.

Exdetektiv Komárek v kauze ‚Tuhého brutálního úniku informací‘ potrestán nebude. Soud zrušil rozsudek

LN: Podle vás to policie nezajistila?
Když mi policie poskytla technické bezpečnostní zařízení do domu, dali mi na okno anténu ještě označenou evidenčním štítkem Policie ČR. Kdokoli, kdo by chtěl sledovat, co se děje ve dvoře domu, kam je vidět, by zjistil, že na okně visí asi metrová tyč s kabelem vedoucím do okna domu. Na mé upozornění, že je takové zařízení pro případného pachatele jasným signálem, že se může jednat o činnost policie, a na výzvu, aby to sundali, vůbec nereagovali. Potenciální pachatel tak mohl být varován. Nedovedu si představit, že pokud by někdo chtěl cokoliv činit proti mně v místě bydliště, že by si nejdříve neobhlédl, jak to tam vypadá.

LN: Jak to dopadlo?
Na začátku října 2019 jsem obdržel usnesení o odložení věci. Policie se tam ale nevypořádala s řadou otázek. Nebrala v potaz některé důležité stopy vedoucí ke konkrétním osobám. Z části spisu, který mi byl policií předložen, jsem se dověděl, že opakovaně podstrkovala svědkům smyšlené a lživé informace a snažila se je znevěrohodnit. Ve spise to zpracovatelé nazývali operativní legendou, ale opravdovým cílem bylo znevěrohodnění svědků poskytujících informace o plánu vraždy.

LN: A vy jste znal jména lidí, kteří se na přípravě vraždy měli podílet?
Ano. Policie je ani nevyslechla. Proti odložení věci jsem si podal stížnost a žádal jsem kopii spisu. Dostal jsem ale jen jeho torzo. Požadoval jsem tedy celý spis, abych mohl objektivně odůvodnit mou stížnost proti odložení věci. O tom rozhodovalo Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Tam to však leželo skoro půl roku, což je samo o sobě v případě takto závažného podezření z násilné trestné činnosti a přípravy vraždy policisty a státního zástupce těžko uvěřitelné. Někdo tam skoro půl roku „studoval spis“, který bych měl objektivně vyhodnocen za jeden pracovní den. Toho půl roku policie nesměla činit žádné úkony v trestním řízení, tedy sledovat, odposlouchávat atd. Nemohly se po tu dobu sbírat ani případné důkazy.

V tom spatřuji selhání systému. Pokud je ohrožen život, trvá rozhodování justice, jestli se v prověřování bude pokračovat, nebo ne, měsíce!

LN: Co vám odpověděli?
Z Nejvyššího státního zastupitelství vyšel pokyn, aby to rozhodlo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Tam to bylo další měsíce. Nakonec rozhodli, že mi spis nezpřístupní, ačkoli mám platnou prověrku na stupeň tajné a v trestním řízení jsem byl veden jako poškozený. Zjednodušeně, existuje podezření, že vás chce někdo zavraždit, podezření je natolik silné, že policie musí zahájit úkony v trestním řízení a věc prověřit. Ale když to pokazí a zbabrá a vy si chcete podat stížnost a dokladovat špatnou práci policie, policie a státní zastupitelství vám odmítnou zpřístupnit materiály, které jejich šlendrián a neschopnost mohou doložit. Případ tak skončil.

Kauza ‚brutálního úniku informací‘ je zpět: Komárek trvá na nevině, Tuhý chce peníze

LN: Proč jste se rozhodl promluvit o tomto případu veřejně?
Chci, aby existovalo širší povědomí o objednávce na mou likvidaci z podsvětí. Chci také poukázat na to, v jak špatném stavu je policie. Přičítám to důsledkům slavné policejní reorganizace z roku 2016, kdy se do řídících a velitelských funkcí dostali lidé, kteří by v předchozím období mohli být nejvýše řadovými detektivy, tedy lidé nezkušení, neschopní funkce vykonávat, ale také lidé objektivně hloupí.

LN: Ačkoli jste už několik let v civilu, stále ještě dobíhají některé kauzy, které jste vyšetřoval. Pro veřejnost asi nejzajímavější je případ bosse lihové mafie Radka Březiny, jehož jste v roce 2012 zatýkal. Údajně se vás snažil podplatit. Jak se to mělo odehrát?
Když jsme Radka Březinu umisťovali do vazby, sám se zmínil, že by možná uvažoval o spolupráci, abych se u něj stavil ve věznici. No a tam mi v lednu 2013 nabídl, že pokud bych s ním spolupracoval, dal mu nějaké části policejního spisu a pomohl mu vyvinit se z podezření, poskytl by mi částku deset milionů korun.

LN: A jak to chtěl udělat?
Měl vymyšleno, jak by mi to předal. Říkal, že by to bylo přes manželky. Nevím, jestli přes jeho, či moji. Sepsal jsem ihned záznam o pokusu o uplácení.

LN: Kauzu údajného uplácení projednává Krajský soud v Brně. V rámci hlavního líčení se částečně Březina k uplácení svědků přiznal. Je to pravda?
Skutečně se přiznal k uplácení a ovlivňování svědků, ať už to byli policisté, celníci, či lidé z lihové mafie. Přiznal, že to dělal mimo jiné prostřednictvím své manželky, která za ním chodila do věznice. U mě jako jediného se ale nepřiznal, že by mi úplatek nabídl. Jsem přesvědčen, že je to z jeho strany msta. Chce prokázat, že jsem si naopak já řekl o úplatek jemu.

LN: Jestli počítám správně, dvě třetiny z třináctiletého trestu odnětí svobody, po kterých si může Březina požádat o podmíněné propuštění z vězení, již uplynuly. Máte z toho obavy?
Pokud by se to stalo, tak z toho strach mám. Ne o sebe, ale o své blízké, o rodinu. Radek Březina je schopný násilí nejtvrdšího zrna a disponuje obrovskými finančními prostředky (redakce žádala Radka Březinu o vyjádření, ale na dotazy zaslané přes vězeňskou službu neodpověděl – pozn. red.). Víte, v minulosti jsem se podílel na objasnění jiného případu, kdy za částku 50 tisíc korun přijel najatý vrah až z Ukrajiny a poté, co oběť shodil z mostu, zase odcestoval domů.

LN: Když jste v roce 2012 zatýkal Březinu, policie zajistila velké množství zbraní a výbušniny. K čemu to měl?
Nebylo to velké množství. Spíše to bylo k řešení jednorázových akcí. Měl tam výbušniny, krátké a dlouhé zbraně. Pistole, pušky a tuším i samopal. Měl to na jemu lehce dosažitelném místě. Pro sebe jsem si udělal závěr, že když ho někdo „zlobil“ a potřeboval ho zatlačit, dojel si on nebo jeho lidé do trezoru pro „nádobíčko“. Bylo to nalezeno v jedné z budov bývalého Baťova zlínského závodu. Radek Březina tam měl sklady a také trezor. (Březina v minulosti nikdy nebyl odsouzen za násilný trestný čin – pozn. red.)

LN: Jak mimochodem Březina reagoval, když jste ho v roce 2012 zatýkal?
Byl schovaný ve sklepě. Zahrabal se do pilin. Objekt vytápěl kotel s automatickým podavačem pilin. Když ho policejní pes vyčmuchal, pronesl – konečně jste mě našli, já bych tady jinak asi umřel v tom hrozném horku. Odezněly mu také nějaké prášky, které si předtím vzal, takže trpěl. Vypadal, že je rád, že to celé skončilo. Kdybychom budovu prohlíželi ještě dvě hodiny, musel by asi vylézt sám.

LN: Jak jste se mu dostali na stopu?
Ještě před vypuknutím metylové aféry jsme věděli, že Radek Březina shání tiskárnu na kolky a ceninový papír. Chtěl si vyrábět kromě nelegálního alkoholu i nelegální kolky. Vycházelo nám, že by z toho množství, co poptával, mohl olepit alkohol tuším za čtyři miliardy korun. Spojili jsme se s celníky. Koncem roku 2011 vznikla utajovaná skupina z našich a jejich lidí. Na ustanovující poradě v Olomouci, kde jsme si vzájemně předávali informace a rozdělovali úkoly, došlo k zajímavé situaci. Kvůli možným únikům informací jsme už měli nasazeny na konkrétní lidi odposlechy.

Když jsme se z porady v Olomouci vrátili do Ostravy, což zabralo asi 45 minut, už jsme v odposleších slyšeli, že lidé od Březiny mají zprávy, kdo v policii a u celníků bude na čem dělat. Vycházelo to z inkriminované porady. Ještě asi půl roku jsme naoko jezdili na porady s celníky, ale už jsme jim žádné informace nedávali. Tvářili jsme se, že to jde do ztracena, a po čase spolupráci s nimi ukončili a sami později Březinu rozpracovali a zatkli.

LN: Z toho, co říkáte, se zdá, že měl Březina i dostatek finančních prostředků k zajištění si vlastní bezpečnosti.
Březina disponoval velkým majetkem. A finančními prostředky ve stovkách milionů. Měl uloženy peníze v akciích, na zahraničních účtech. Dodnes vládne desítkami, možná stovkami milionů korun. Ne vše mu bylo zabaveno.

LN: Mluví se o tom, že si váš bývalý šéf a ředitel ÚOOZ Robert Šlachta chce založit politické hnutí. Přemýšlíte o vstupu do politiky?
Roberta Šlachtu znám řadu let jako čestného a neúplatného člověka a je obrovská škoda, že už nebyl schopný dál pracovat v bezpečnostních sborech a odešel do civilu. Když jsem se dověděl, že zvažuje založení politického hnutí a vstup do politiky, sám jsem byl ten, kdo mu říkal, že by to bylo pro Českou republiku určitě dobře. Lidé, jako je on, v politice nejsou, což je velká škoda. Vím zcela jistě, že jestliže by se pro politiku rozhodl, tak ne kvůli hromadění peněz či majetků či osobní moci, jako tomu je u mnoha dnešních politiků.

Pokud se mě ptáte na můj případný vstup do politiky, s Robertem Šlachtou bych šel do jakéhokoli projektu. Sám za sebe si ale nejsem jistý, jestli bych zvládl pracovat na projektu, jehož cílem je dostat se mezi lidi, kvůli kterým jsme v roce 2016 společně s Robertem Šlachtou odcházeli od policie.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.