Lidovky.cz

Česko

Upravte mi tělo, dožadují se teenageři. Plastická operace může spustit řetězovou reakci, varuje psycholožka

ilustrační snímek | foto: Pixabay.com/CalinFdp

Premium Původní zpráva
Praha - Děti se dotazují, zda smí podstoupit plastickou operaci. Lékaři to neschvalují, výjimkou jsou stavy způsobující psychické potíže.

Porady přes video nahrávají plastickým chirurgům. Poptávka po ‚vylepšení‘ roste i v Česku

„Trpím komplexem ze svého nosu, je takzvaně orlí. Mám na něm hrbolek a je zahnutý dolů. Chtěla bych se zeptat, zda je možné operaci provést už před osmnáctým rokem? Rodiče souhlasí,“ zajímala se sedmnáctiletá dívka na webových stránkách estetické kliniky Perfect Clinic. Nejde o nic ojedinělého. 

Nezletilých, dokonce i patnáctiletých, kteří touží po změně svého těla, v Česku přibývá. Najmě v internetových poradnách teenageři zjišťují, kde a za jakých podmínek mohou podstoupit plastickou operaci. „Zcela běžně dostáváme dotazy od lidí, kteří ještě nejsou plnoletí, ptají se i jejich rodiče,“ potvrdil pro Lidovky.cz Michal Tvrdý, marketingový ředitel kliniky Yes Visage.

Koliks tojí změnit tělo.

Většina mladistvých se zajímá o operaci nosu, prsou a intimních partií. Vzhled poprsí přitom netrápí jen dívky. Chlapci řeší gynekomastii, takzvaná ženská prsa na mužském hrudníku. Problém obvykle vzniká vlivem hormonální nerovnováhy v dospívání či u obézních jedinců. „Dívky a mladé ženy se ještě dotazují na operaci stydkých pysků, kluci také na velikost svého přirození,“ řekl pro Lidovky.cz plastický chirurg Lukáš Frajer z Perfect Clinic.

Ve většině případů si však mladí nedočkavci musejí ještě počkat. „Plastičtí chirurgové provádějí estetické zákroky pacientům až po završení plnoletosti, časnější výjimky jen po souhlasu zákonného zástupce,“ vysvětlil Frajer.

Na operační sál se dle něj dostanou nezletilí, kterým vzhled jejich těla způsobuje dlouhodobé psychické či zdravotní problémy. „Nedávno jsem odstraňoval těžkou asymetrii prsou a upravoval nevzhledný velký křivý nos. V obou případech byla vada natolik psychicky zatěžující, že operace byla jednoznačně indikována a také vedla k vyléčení pacientů – k získání sebeúcty, sebevědomí a zbavení se komplexů,“ řekl pro Lidovky.cz Martin Molitor, primář plastické chirurgie v Yes Visage.

Jeho tým odoperoval za loňský rok šestnáct nezletilých pacientů, ve většině případů chirurg řešil příliš odstáté uši. „V rámci Perfect Clinic je těchto operací minimálně, pokud se tak stane, jde primárně o nos či prsa,“ uvedl chirurg Frajer. Zároveň doplnil, že puberťákům se snaží zákrok rozmluvit. K případnému estetickému zásahu je totiž dle něj nutné mít ukončený růst.

Instagram ruší filtry ve stylu plastických operací. Programátoři se obávali o psychickou pohodu uživatelů

„Dozrání jednotlivých tělesných partií probíhá do dospělosti, stejně jako psychické vyzrání. Není proto rozumné korigovat estetické vady už před ukončením růstu,“ potvrdil Tvrdý z Yes Visage. I na klinice Laser Esthetic se mladiství dožadují nejčastěji rhinoplastiky neboli operace nosu. „Zde je absolutně nutné dbát zejména na ukončený vývoj obličejových kostí, tudíž zásada osmnáct let a výše je u pacientů více než nezbytná,“ řekla pro Lidovky.cz ředitelka kliniky Jitka Cíchová.

V Česku neexistují detailní statistiky, kolik mladistvých podstupuje každoročně plastické operace. Mladé dospělé však kliniky evidují. Z dat vyplývá, že zhruba třetinu všech pacientů plastické chirurgie tvoří klienti ve věku mezi 18 a 30 lety. Podle Perfect Clinic v poslední době přibývá zájemců na spodní hranici této věkové kategorie. Třeba v Yes Visage loni odoperovali 200 až 300 pacientů mladších třiceti let, přičemž až desetina z nich bylo osmnáctiletých. Nejčastěji šlo o operaci nosu a prsou, případně o liposukci. Kupříkladu ve Spojených státech dle údajů sdružení The American Society of Plastic Surgeons odoperují ročně 200 tisíc nezletilých, valnou většinou z nich trápí vzhled nosu.

Na vině je často Instagram

Co mladé pudí, aby o svém těle pochybovali? Chirurgové mají jasno – sociální sítě. Dle nich jsou hnacím motorem, který nejvíc tlačí náctileté na operační sál. Jde o důsledek časté praxe, kdy se teenageři porovnávají na zveřejněných fotografiích, každý si přeje vypadat v online světě co nejlépe, což třeba nesouzní s realitou. Někteří se proto o pomoc obrátí na odborníka. „Množství dotazů výrazně roste i kvůli trendu všeobecně větší vizualizace zejména v online prostoru a na sociálních sítích, kde mladí tráví hodně času,“ uvedl Michal Tvrdý z Yes Visage.

Neblahý vliv internetu na sebepojetí potvrzuje i Annemarie Dietrichová, jež svou první plastickou operaci podstoupila již ve svých osmnácti letech. Nechala si zvětšit prsa. „Kvůli sociálním sítím se celkově změnil ideál krásy. Ženy by i byly spokojené samy se sebou, jenže pak otevřou Instagram a jejich malý nos jim přijde velký a velká prsa zase moc malá,“ popsala dříve pro Lidovky.cz.

Riziko řetězové reakce

Estetická úprava těla může dle slov psycholožky Eleny Lenártové posílit psychiku jedince. „Avšak je otázkou, na jak dlouho a případně kdy přijde na řadu něco jiného. Jedna plastická operace totiž může u ženy spustit řetězovou reakci,“ řekla před časem pro Lidovky.cz Lenártová. Ostatně i citovaná Dietrichová podstoupila při honbě za „dokonalým“ tělem již několik desítek plastických operací či estetických zákroků. „Přitom vždy jsem z nich měla respekt, chyběly mi informace. Když mi ale zvětšili prsa, zjistila jsem, že z hodiny na hodinu mi může vyrůst hrudník o tři čísla. Tak jsem si řekla, proč bych takto snadno nemohla změnit i jiné části těla,“ popsala.

Už neumím žít bez plastických operací, říká dvaadvacetiletá dívka. Za sebou má 35 zákroků

Dle psychologů mnozí náctiletí snáze podlehnou tlaku svého okolí. Často se stává, že na osobní konzultaci k chirurgovi dorazí mladá klientka v doprovodu „zkušenější“ přítelkyně či s fotkou své oblíbené celebrity, kterou považuje za ideál krásy.

„Kamarádka má 325 mililitrů (velikost implantátů – pozn. red.) a radila mi, že mi sice budete chtít dát menší, ale to ať nedopustím, že ona by si dneska nechala dát větší,“ uvedl typický požadavek dvacetileté dívky plastický chirurg Frajer. „Mladí klienti jsou naštěstí přístupní diskusi a nechají si poradit. Paradoxně i díky často oprávněně kritizovanému internetu mají hodně správných informací a stačí je jen utřídit,“ uvedl Frajer.

Plastické operace jsou finančně značně nákladné; zvětšení prsou pomocí implantátů stojí od 40 do 100 tisíc korun, nový nos až 45 tisíc. K cenám zákroků je navíc nutné připočítat náklady na hospitalizaci a přípravky nutné pro zdárnou rekonvalescenci. I proto kliniky lákají své potenciální zákazníky na možnost rozložit cenu zákroku na splátky. To může zajímat mladé ženy a muže, kteří dosud nejsou ekonomicky silní a nedisponují potřebnou sumou.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.