Lidovky.cz

Česko

Zbrojní kšefty firmy ‚z Vrbětic‘: co je zač a s kým obchoduje? Babiš se kvůli ní může objevit jako svědek u soudu

Areál muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku, kde v říjnu 2014 došlo k explozi, při níž zemřeli dva lidé. Explozí bylo více. První z výbuchů a následný požár zničil 16. října 2014 sklad číslo 16, ve kterém bylo 58 tun munice. Druhý výbuch 3. prosince 2014 zničil sklad číslo 12, ve kterém bylo 98 tun materiálu. Poté následovalo 355 neřízených výbuchů. Oba objekty měla tehdy pronajaté ostravská firma Imex Group. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Premium
PRAHA - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dle informací serveru Lidovky.cz může objevit před soudem kvůli kauze spojené s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Konkrétně v roli svědka v případu, v němž firma Imex Group, jež si tehdy sklady v areálu pronajímala, žaluje stát kvůli poškození dobré pověsti.

Výbuch ve Vrběticích není prověřován jako teroristický útok, říká nejvyšší státní zástupce Zeman

K tomu měl podle Imexu přispět právě Babiš výroky z roku 2014, kdy označil společnost za „kontroverzní“ a řekl, že jejich munice vybuchla i v Bulharsku. K soudu se spor dostal v roce 2015. Jelikož byl tehdy Babiš jako ministr financí člen vlády, žaluje firma stát.

Podle zjištění webu Lidovky.cz navrhla zástupkyně ministerstva financí soudu ke zvážení, jestli by jako svědek nebyl povolán Babiš. Ministerstvo zde zastupuje stát proto, že mu současný premiér v té době šéfoval. Ačkoli měl Babiš vycházet z informací ministerstva vnitra, soud trvá na tom, že stát má zastupovat resort financí. Babiš serveru Lidovky.cz napsal, že o svém předvolání nic neví. Okresní soud pro Prahu 2, který má kauzu na starost, na otázky webu Lidovky.cz do uzávěrky textu nereagoval. Stejně tak resort financí.

Premiér Andrej Babiš a první místopředseda vlády Jan Hamáček na mimořádné...
Premiér Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci.

Příběh české zbrojařské firmy Imex Group je pestrý. O to víc překvapí, že se do světových médií dostala společnost, jež patří spíše mezi tuzemské zbrojní trpaslíky. Poslední veřejně dohledatelná čísla to dokazují. V roce 2019 vykázala firma v tržbách za prodej zboží, tedy reálně prodaný zbrojní materiál, jen téměř osm milionů korun. Rok předtím to bylo skoro 60 milionů. V obou letech se navíc jednalo v drtivé většině případů o domácí trh nebo země EU.

Zbrojní průmysl je svého druhu české rodinné stříbro, Imex se ale na jeho hodnotě závratně nepodílí. Stačí jeho tržby srovnat s giganty jako Česká zbrojovka, STV Group nebo Czechoslovak Group, které operují v jednotkách miliard korun. „Imex spadá v českém kontextu do kategorie malých firem,“ zhodnotil pro Lidovky.cz šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Třeba Česká zbrojovka nedávno oznámila akvizici legendární americké značky Colt.

Byly však doby, kdy se Imex Group dařilo přece jen lépe. V roce osudného vrbětického výbuchu za prodej zboží severomoravští zbrojaři utržili 90 milionů korun. Podstatné je, kam směřovalo. Více než 68 milionů jim vynesly kontrakty posílající jejich produkty mimo EU. Ostatně právě kvůli zásilce munice směřující na Ukrajinu měla dle verze českých vyšetřovatelů ve Vrběticích zasahovat dvojice ruských agentů.

Na globální šachovnici

Ač jde o malou firmu, do hry s globálním rozsahem se nepřipletla poprvé. Jméno majitele Petra Bernatíka staršího figuruje v dokumentech amerického Kongresu. Ten v roce 2008 prošetřoval objednávky armády USA u zbrojařské firmy AEY, která uzavřela s Imexem v roce 2006 smlouvu na dodej munice iráckým ozbrojeným silám.

„Imex řídí Petr Bernatík, občan České republiky, který byl přidán na seznam sledovaných 29. září 2004 z důvodů založených na utajovaných informacích. Podle ministerstva zahraničí USA říká současný odtajněný seznam sledovaných o panu Bernatíkovi toto: Identifikován jako pašerák zbraní – měl by být odmítnut,“ konstatuje veřejně dohledatelný protokol ze slyšení před jedním z výborů dolní komory Kongresu.

Majitel zmíněné firmy AEY mimochodem nedopadl nejlépe: soud ho poslal na čtyři roky do federálního vězení za spiknutí.

Sám Bernatík se před soudem ocitl, když byl obviněn, že na Slovensko vyvezl samopaly a munici bez patřičných licencí. Soudní při však ustál. Ještě předtím měly zbraně z jeho firmy putovat do Konga, jež se tou dobou ale nacházelo pod mezinárodním zbrojním embargem. 

Zbrojařské adié

Babiš otočil. Výbuch ve Vrběticích nazval teroristickým útokem, omluvil se za výrok o zboží

Podle právního zástupce firmy Radka Ondruše dnes Imex Group již jen rozprodává zbylé zboží na e-shopu Defendia.cz a nechává doběhnout běžící kontrakty. Poslední metou společnosti by prý mělo být vysouzení odškodného od státu. Babišovy výroky z roku 2014 měly společnost údajně poškodit.

Mimochodem Bernatík starší, po němž převzal později řízení firmy jeho syn Petr, neobchodoval vždy pod hlavičkou Imexu. Firma se totiž původně jmenovala Habr Trade a pod tímto jménem figurovala mezi lety 1999 až 2001. Další tři roky se pak společnost jmenovala I. S. Moravia a teprve prvního března 2004 vznikl dnes známý Imex.

Kontroverze spojené s dodáváním zbraní se nevyhnuly ani jiným českým firmám. Například z podzimu 2017 je známá kauza, při níž se české houfnice Dana a raketomety Vampir pocházející z dílen Czechoslovak Group objevily na propagačním videu ázerbájdžánské armády. Země přitom byla pod zbrojním embargem. Výrobce se bránil, že dodat měl pouze podvozky Tatra a o jejich přestavbě na houfnice či raketomety nic neví.

Zřejmě nedopatřením se česká munice – konkrétně rozbušky či náboje – objevila v roce 2017 též u džihádistů Islámského státu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.