Lidovky.cz

Česko

Zemanův exministr Kohout se vrací do Černína. Jako politický náměstek bude chystat české předsednictví

Jan Kohout na Dnech NATO v Mošnově v září 2017. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Původní zpráva
PRAHA - Novou posilou ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) se stane jeho předchůdce: do funkce politického náměstka jmenuje Jana Kohouta, který byl ministrem zahraničí ve dvou úřednických kabinetech.

„Jsem rád, že Jan Kohout na mou nabídku přistoupil. Je jedním z našich nejzkušenějších diplomatů, který si prošel ministerstvo zahraničí od referenta až po ministra. Na starosti bude mít mimo jiné koordinaci příprav českého předsednictví v EU,“ potvrdil Kulhánek.

Autor:
Témata: Domov - geneea

JAN KOHOUT (60):

  • vystudoval Filozofickou fakultu UK
  • pracoval v Ústavu mezinárodních vztahů
  • v rámci diplomatické kariéry byl zástupcem šéfa Stálé mise ČR při OSN, OBSE ve Vídni i velvyslancem při EU či 1. náměstkem ministra zahraničí
  • v úřednickém kabinetu Jana Fischera (2009 až 2010) byl vicepremiérem a ministrem zahraničních věcí, roli šéfa diplomacie zastával i v úřednické vládě Jiřího Rusnoka (2013 až 2014)
  • je poradcem prezidenta Miloše Zemana
  • v letech 1995 až 2013 byl člen ČSSD, dle Deníku N podporoval hnutí Trikolóra
  • před rokem 1989 byl člen KSČ, SSM a absolvoval diplomatickou stáž na moskevské škole MGIMO

„S nabídkou jsem souhlasil, protože srdcem jsem vždy zůstával na ministerstvu zahraničních věcí. Diplomacii jsem dělal celý život. Táhne mě to zpátky,“ řekl serveru Lidovky.cz Kohout, který je od loňského března politickým náměstkem ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO).

Hlavním úkolem Kohouta má být příprava předsednictví EU. Historicky druhého předsednictví unie se ČR ujme 1. července 2022. Už nyní je ale nutné chystat organizaci. Kohout v letech 2004 až 2008 zastával post velvyslance ČR při EU. Po pádu vlády Mirka Topolánka byl v úřednickém kabinetu Jana Fischera jmenován ministrem zahraničí a jako šéf diplomacie tehdy předsednictví EU i vedl.

„Předsednictví se už blíží. Málokdo tomu ale věnuje náležitou pozornost. Připravují se technicko-organizační věci. Začíná se diskutovat o předsednických prioritách,“ uvedl Kohout, dle kterého je nutné připravit na vše jak úřednictvo, tak i budoucí vládu, která vzejde z podzimních sněmovních voleb a po šest měsíců se stane tváří celé EU.

Nejsem Zemanův náměstek...

Kohout přichází na ministerstvo zahraničí v době vyhrocených vztahů s Kremlem. Zároveň jde o poradce prezidenta Miloše Zemana, který se dlouhodobě snaží o co nejlepší vztahy s režimem Vladimira Putina. Zeman tvrdil, že se vyšetřovatelé vrbětických výbuchů zabývají dvěma verzemi explozí muničních skladů. Kromě toho, že mělo jít o akci ruské tajné služby GRU, je podle Zemana stále ve hře i nedbalost. Jenže verzi o nedbalosti vyloučily bezpečnostní složky. O jediné verzi s GRU mluvil také premiér a vicepremiér.

Náměstek Kohout je i přes dobré vztahy se Zemanem připraven hájit pozice vlády. „Je sice pravda, že v řadě otázek na zahraniční politiku máme s panem prezidentem podobné názory, což se nejvíce ukazuje například v hodnocení probíhajícího teroristického útoku na Izrael, jako náměstek prezidenta se ale určitě necítím. Rozhodně nepřicházím s touto misí. Ani nevím, jestli o mém přechodu vůbec ví,“ řekl serveru Lidovky.cz Kohout.

Jan Kohout (vlevo) a Petr Nečas na zahájení Česko-čínského investičního fóra v...
Jan Kohout

Na adresu vrbětické kauzy, kterou ale zná pouze z veřejně dostupných zdrojů, dodal: „Za prvé věřím našim zpravodajským službám. Za druhé věřím této vládě. Přesvědčili mě i poslanci, kteří se seznámili s příslušnými informacemi. Podporuji vládu a vyšetřovací verzi, o které v souvislosti s Vrběticemi mluví,“ uvedl Kohout, který si před časem zažádal o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné.

... ani čínský element

Kohouta s Hradem propojil také zájem na podpoře česko-čínského byznysu. V roce 2011 zakládal Smíšenou česko-čínskou komoru vzájemné spolupráce. Diplomat kvůli tomu později vybudoval také obecně prospěšnou organizaci New Silk Road Institute Prague. V ní byl členem například expremiér Petr Nečas. Jenže z velkých plánů ohledně ekonomické spolupráce sešlo.

MACHÁČEK: Posílit Asii, oslabit Čínu

„Náš zájem byl dostat české firmy do Číny. Nepropadli jsme v Česku nějaké zvláštní euforii. Jednali jsme podobně jako ostatní země v EU. Postupem času se ukázalo, že ne všechny sliby ze strany Číny byly dodržené. V tomto smyslu nejsem čínský element ve vládě. Jsem velmi realistický, co se týče vztahu s Čínou,“ vysvětluje dnes Kohout, jehož institut je v likvidaci.

Nástup Kohouta do Černína bude znamenat stopku pro současnou politickou náměstkyni Michaelu Marksovou-Tominovou. Bývalou sociálnědemokratickou ministryni práce a sociálních věcí loni vytáhl do náměstkovské pozice tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jenže po prohře v souboji o post předsedy strany letos v březnu musel funkci šéfa diplomacie opustit. A nyní končí i jeho spojenkyně. Ne prý úplně.

„Počítám s tím, že s Michaelou Marksovou-Tominovou budeme v nějaké formě spolupracovat i nadále,“ napsal serveru Lidovky.cz Kulhánek, který naopak patří do tábora Hamáčkových podporovatelů.

Kohout byl členem ČSSD v letech 1995 až 2013. V éře předsedy Bohuslava Sobotky ji opustil. S Hamáčkovým směřováním strany nyní souhlasí. „Změnu kurzu ČSSD osobně vítám. Stává se volitelnou pro elektorát, který ji dříve opustil,“ sdělil serveru Lidovky.cz s tím, že společnost potřebuje nikoli aktivistickou, nýbrž demokratickou levici.

Podle zákona o státní službě může mít ministr jen dva politické náměstky, kterým se oficiálně říká – náměstek člena vlády. V polovině dubna se stal politickým náměstkem v Černínském paláci pražský sociální demokrat Pavel Jaroš. I on je považován za Hamáčkova podporovatele. A i on už v diplomacii působil. Spolu s bývalým tajemníkem ministerstva zahraničí Karlem Srbou byl Jaroš nicméně obžalován kvůli předraženým rekonstrukcím českých ambasád. Jenže kvůli nedostatku důkazů byli oba viny zproštěni. Exsenátor Jiří Dienstbier (ČSSD) při jmenování Jaroše neskrýval rozčarování. Uvedl, že „má vazby na mafiánské prostředí“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.