Lidovky.cz

Berlinale slaví šedesátiny. Představí české filmy i Polanského novinku

Kultura

  16:48
BERLÍN - Jubilejní 60. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale nabídne od čtvrtka do neděle 21. února téměř 400 filmů, z nichž 20 se v hlavní soutěži utká o Zlatého medvěda a stříbrné sošky. Český film se představí v nesoutěžní sekci Panorama, kde si svou mezinárodní premiéru odbude Hřebejkova novinka Kawasakiho růže. S napětím se očekává i premiéra nového filmu Romana Polanského The Ghost Writer.

Mezinárodní festival Berlinale foto: FABRIZIO BENSCH Reuters

Na jedné z nejvýznamnějších evropských filmových přehlídek se letos představí sedm českých snímků. Vedle Kawasakiho růže, která v pátek večer zahájí druhou nejvýznamnější sekci Panorama Special, budou na filmovém trhu uvedeny například filmy Protektor, Nestyda, dokument Miloš Forman: Co tě nezabije. nebo pohádka Peklo s princeznou. Ocenění pro největší evropské filmové naděje Shooting Star 2010 si odnese i český herec Kryštof Hádek.



Hlavní pozornost ale bude tradičně upřena na soutěžní filmy a hvězdy, které je do Berlína přijedou podpořit. S napětím je očekávána zejména světová premiéra snímku oscarového režiséra Romana Polanského The Ghost Writer.

Místo Polanského, který je zadržován v domácím vězení ve Švýcarsku, se na červeném koberci na Postupimském náměstí objeví představitelé hlavních rolí Pierce Brosnan, Ewan McGregor a Olivia Williamsová.

Werner Herzog předsedou poroty
Vedle nich se do německé metropole chystají americký režisér Martin Scorsese a herci Leonardo DiCaprio, Gérard Depardieu, Jackie Chan, Ben Stiller, Ben Kingsley, Stellan Skarsgaard nebo jejich kolegyně Renée Zellwegerová. Představitelka Bridget Jonesové zasedne v mezinárodní porotě, které bude předsedat uznávaný německý režisér Werner Herzog. Komu udělí hlavní ceny, bude známo 20. února večer.




Tematicky se letos Berlinale zaměřuje na rodinu a nefungující mezilidské vztahy. Jsou námětem i úvodního snímku festivalu, soutěžního čínského dramatu Tchuan Jüan (Odděleně spolu) režiséra Wang Čchüan-ana, stejně jako závěrečného filmu Otouto (O jejím bratru) japonského režiséra Jodži Jamady.

Ten už má jednu cenu jistou, neboť za svůj přínos kinematografii získá ocenění Berlinale Kamera.

Festival rekapituluje
Festival, který se v Berlíně koná od roku 1951, se u příležitosti svých kulatin ohlédne za minulostí. A to nejen v programu, ale i doprovodnými akcemi, v nichž nabídne kupříkladu premiéru restaurované verze futuristického eposu Fritze Langa Metropolis z roku 1927, která byla doplněna o nedávno nalezené vystřižené scény z původního filmu. Za hudebního doprovodu symfonického orchestru si ji budou moci vychutnat nejen hosté v berlínském Friedrichstadtpalastu a frankfurtské Staré opeře, ale také teple odění nadšenci na náměstí před berlínskou Braniborskou bránou, kam bude na obří plátno tento pátek večer souběžně snímek přenášen.

Hlavní cena Berlinale Zlatý medvěd

Berlinale rekapituluje také na svém letošním plakátu, který je složen z názvů více než 15.000 filmů, které byly za předchozích 59 ročníků na přehlídce uvedeny. Je mezi nimi i trezorový film Jiřího Menzela Skřivánci na niti z roku 1969, který o 31 let později získal v Berlíně hlavní cenu Zlatého medvěda. Snímek tohoto režiséra Obsluhoval jsem anglického krále byl zatím posledním českým filmem, který se v Berlíně dostal do hlavní soutěže. V roce 2007 si odnesl cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.