Lidovky.cz

HUDEMA: Konec jedné éry. Smlouva o raketách už nikomu nevyhovovala

Názory

  5:00
Zastánci kontroly zbrojení pláčou. Včera skončila svůj život smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Jedna z nejdůležitějších odzbrojovacích smluv v historii, na jejímž základě zlikvidovaly SSSR (nástupcem je Rusko) a USA celou jednu třídu zbraní určených hlavně pro atomovou válku.

Americký prezident Donald Trump se v japonské Ósace potkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. foto: Reuters

‚Pro svět skvělá věc.‘ Nová raketová dohoda by měla zahrnovat Rusko i Čínu, míní Trump

Namístě je však spíše nostalgie než hluboký žal. Smlouva byla v dobrém slova ‚Pro svět skvělá věc.‘ Nová raketová dohoda by měla zahrnovat Rusko i Čínu, míní Trump

smyslu pozůstatek minulého století, studené války a následné éry americké dominance. Uzavřeli ji v roce 1987 sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan. V situaci, kdy si Sověti přáli odzbrojení, protože jim teklo ekonomicky do bot, a totéž si přál z idealistických důvodů Reagan. Výsledkem byla likvidace 2692 raket krátkého a středního doletu a zákaz jejich výroby a používání.

Mezitím se ale svět změnil. Rusko se stalo mocností sebevědomou a agresivní, jak ukázala třeba válka s Gruzií v roce 2008. A zároveň slabou, například v poměru vůči konvenčním silám Severoatlantické aliance, kterou začalo považovat za svého protivníka. Rozmístění raket s krátkým doletem a jadernou hlavicí může tuto nerovnováhu zvrátit. Ostatně právě to udělalo zhruba před čtyřiceti lety NATO, když se bálo převahy sovětských tanků.

Proto Rusové začali smlouvu porušovat. Zhruba od roku 2008 a ve stále větší míře a Američané si na to soustavně stěžovali. Nakonec ztratili trpělivost a smlouvu vypověděli. Mimo jiné i proto, že přestala vyhovovat i Spojeným státům. Vynořující se velmoc Čína totiž používá právě raket krátkého doletu k tomu, aby si držela USA stále více od těla. Přitom USA kvůli smlouvě nemohly odpovědět Pekingu stejnými, relativně lacinými prostředky.

Smlouvu, která přestala vyhovovat všem zúčastněným stranám, nemohlo už nic zachránit a není nad tím třeba ronit slzy. Pro kontrolu zbrojení ve 21. století budeme zkrátka muset hledat jiné modely a není to nic špatného.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.