19. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Fackování místo komunikace při výměně ministra kultury

Michal Šmarda před jednáním předsednictva ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Šmarda před jednáním předsednictva ČSSD. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Hra o výměnu ministra kultury má další dějství. Napřed nechtěl prezident Miloš Zeman odvolat socialistického ministra Antonína Staňka, i když si to přála ČSSD. A premiér Andrej Babiš kvůli tomu chodil za Zemanem s prosíkem na Hrad. Prezident tak chtěl „nafackovat“ socialistům za to, že ho kdysi nepodpořili na prezidentský post, a ponížit premiéra.

Babišovi se kvůli tomu bouřili ve vládě sociální demokraté, kteří se chtěli zviditelnit a zpolíčkovat Babiše. Aby se premiér bál, že odejdou z vlády a ta se zhroutí. Spor pak gradoval diskusí kolem rozpočtu. Socialisté se ale lekli vlastní odvahy a ve vládě zůstávají.

Dokonce i v situaci, kdy prezident odmítl jmenovat jejich nominanta na kulturu Michala Šmardu a proti Šmardovi vystoupil i Babiš. Odmítl ho vzít do kabinetu a řekl ČSSD, ať si rozmyslí, zda chce být ve vládě. Zase ťafka, protože lepší náhradu za socialisty nemá a ve vládě je chce.

Připomíná to film Adéla ještě nevečeřela, kde se cizinec diví, že v Česku spolu lidé gentlemansky neboxují, ale fackují se. I tady jde totiž jen o facky, ne o gentlemanský boj o ideje.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?