Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Česko, to jsme my. A na tohle Česko můžeme být hrdí

Nejrychlejší je šití roušek na stroji. foto: ČTK

Když se v laborce něco podělá, německý profesor volá technika a čeká třeba tři týdny, než to přijedou spravit, vysvětloval kdysi předseda Akademie věd Jiří Drahoš rozdíly mezi českou a německou vědou.
  11:32

Vzpomenul jsem si na něj ve chvíli, kdy jsem viděl rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka ve vlastnoručně vyrobené masce proti viru z lahve od toniku.

Vzpomenul jsem si i na vlastního tátu – ačkoli většinu života na superpočítačích počítal chování elektronů, uměl ty přístroje pro experimenty stavět a maximálně při tom improvizovat.

Návod na výrobu roušky Přišití šnůrek nebo gumiček Iniciativa studentů z...
Roušky pro potřeby města vyrábějí i v sokolovském domě kultury.

Je jedno, zda tyto dovednosti nazveme „kulturou první generace“, nebo „kulturou nedostatku“, ale důležitý je výsledek: v nouzi všichni děláme, co můžeme. Profesoři i doktorandi vymýšlejí nové rychlé testy identifikace SARS-CoV-2, ajťáci vyvíjejí aplikace, firmy nabízejí kapacity svých call center, miliardáři se snaží dovézt pomůcky z Číny, skauti pomáhají seniorům a Dagmar Havlová šije roušky.

Česko, to jsme my, nikoli těch pár lidí, kteří zrovna tvoří vládu. A na tohle Česko můžeme být hrdí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.