Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

VIDEO: Roušku lze vyrobit i z ‚pampersky‘. Podívejte se na skvělé domácí návody, nejlepší je bavlna

Terapeutické dílny Joker, kde šijí a žehlí roušky (ústenky). foto: Martin Stolař, MAFRA

PRAHA - Roušek je málo a lidé si je proto začali sami vyrábět. Šijí jednotlivci i celé skupiny, své služby nabízí divadla či známé osobnosti. Vznikají facebookové stránky s tipy a návody na šití, a také iniciativy sdružující ty, kteří roušky šijí a zadarmo či za malý poplatek je nabízejí. Server Lidovky.cz pro vás připravil seznam tipů a rad. Třeba na výrobu roušky z pleny jsou potřeba jen nůžky.
  10:01

Iniciativ je po celé republice již řada, vlastnoručně vyrobené roušky nabízí například web Šijeme roušky nebo jednotlivci sdružující se na facebookové skupině Česko šije roušky. Velmi nápomocná při shánění i nabízení podomácku vyrobených ústenek je také stránka Dáme roušky, která na mapě ukazuje seznam míst, kde lidé nabízejí svou pomoc.

Česko šije roušky. Kvůli koronaviru berou lidé do rukou jehly a nitě, připojila se i Dagmar Havlová

Po celém Česku ale šijí také jednotlivci. Pokud se k nim chcete přidat a začít šít roušky, pomohou vám i četné videonávody, zde je výčet nejdůležitějších rad a tipů.

Nejvhodnější je 100% bavlna

Nejvhodnějším materiálem pro šití je 100% bavlna, to proto, aby bylo možné roušku po použití vyvařit. Látku můžete získat například ze starých povlaků na polštáře, prostěradel, či triček (pokud jste si opravdu jistí, že jsou ze 100% bavlny). Vláda dala navíc galanteriím a obchodům s látkami výjimku z všeobecné karantény, a tak si pro látku a nitě každý může zajít do těchto obchodů. Měl by ale dodržovat rozestupy ve frontách.

Návod na výrobu skládané roušky.

„Účinné roušky lze vyrobit z látky, která se dá vyvařit nebo prát alespoň na 60 stupňů a vyžehlit (například prostěradlo). Ideálním materiálem je nanovlákno, ale to se dá těžko sehnat,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová. Nejvhodnější je z bavlny si udělat i šňůrky za zavazování ústenky, čímž se zaručí, že se materiál při vysokých teplotách nepoškodí.

Ústenku lze vyrobit i tak, aby bylo možné vložit filtrační vrstvu, například z perlanu (tzn. z netkané látky ze 100% viskózy, která se používá ve zdravotnictví). V takovém případě je ale potřeba po každém použití filtrační vrstvu nejlépe vyhodit, neboť například perlan nesnese praní na vysoké teploty. Důležité je po použití ústenky s filtrem vyvařit celou roušku, ne jen vyměnit filtrační část.

Nejrychlejší je šití roušek na stroji.
Roušky pro potřeby města vyrábějí i v sokolovském domě kultury.

Aspoň částečná ochrana

Ačkoliv takto vyrobená rouška zcela nákaze koronavirem zabránit nedokáže, značně omezuje alespoň přenos. Při zakašlání, kýchnutí nebo mluvení do vzduchu vyslané kapénky totiž látka aspoň částečně zastaví a riziko nákazy se tím snižuje.

Návod, jak si jednoduše vyrobit roušku.

Šití podle šablony, se šicím strojem i bez

Na již zmíněných stránkách a webech, ale i na mnohých dalších, se dá nalézt bezpočet návodů na výrobu vlastní roušky. Základem je jednovrstvá ústenka, která využívá skládání látky. Na její výrobu stačí čtverec látky o velikosti 20x20 centimetrů. V takovém případě se jedná o nejjednodušší způsob výroby. Není těžké ji ušít i bez pomoci šicího stroje.

Druhou variantou jsou roušky tvarované, na které je dobré připravit si šablonu, podle které se asymetrické kusy látky vystřihnout. V tomto případě se většinou vyrábí z více vrstev. Opět je možné šít pouze rukou nebo využít šicí stroj, se kterým je práce rychlejší.

Z bavlny by měly být i šňůrky na zavázání, neboť umožňují lepší sterilizaci při vyvařování, nehrozí poškození jako například u gumových šňůrek.

Kromě těchto dvou nejčastěji prezentovaných variant se však objevila řada lidí s kreativnějšími, mnohdy až bizarními nápady. Můžete tak dohledat návod na výrobu roušky bez šití z ponožky, na sebe naskládaných několika vrstev toaletního papíru (v takovém případě velmi rychle zvlhne a účinek bude nejspíš velmi krátkodobý) nebo z dětských plen.

Posledně zmíněný materiál předvedla ve videu majitelka Klubíčka Štěchovice Lucie Štechová. S nadsázkou a špetkou humoru v hlase názorně ukazuje, jak do pleny vystřihnout díru a jak si improvizovanou roušku nasadit.

Jak se o roušku starat

Velmi důležitá je údržba ústenky. Aby rouška byla řádně vypraná, je potřeba materiál vyvařit na nejméně 60 stupňů. Při takové teplotě už viry nepřežijí. „Obecně se doporučuje bavlna, aby šlo prát na vysokou teplotu, to je hlavní důvod. 60 stupňů je naprosté minimum, lépe více, ale to už je zas někdy problém pro umělá vlákna,“ vysvětluje vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jan Kynčl.

Při praní je možné použít také desinfekční prací prostředky, základem je však důkladné vyvaření roušky na 60-90 stupňů a následné přežehlení na co nejvyšší teplotu, tím se zajistí sterilita. Pokud si vyrobíte ústenku i s filtrační částí, je potřeba po použití vyvařit celou roušku a ne pouze vyměnit filtrační část. Doporučuje se prát roušky odděleně od ostatního prádla.

Sterilitu je však potřeba pokud možno v co nejvyšší míře udržet i nadále, což znamená manipulovat s vyvařenými rouškami jen s čistýma, nejlépe vydezinfikovanýma rukama. Stejná zásada by se měla dodržovat i při nasazování ochrany na ústa – tedy pouze s čistýma rukama. Při nasazování je důležité sahat jen na šňůrky, kterými roušku zavazujeme.

Stejně opatrní bychom měli být při sundávání již použité roušky – vyhnout se kontaktu s ústy, nosem a očima a rozvazovat roušku pouze za šňůrky. Je důležité se vyhnout jiných doteků na roušku, neboť je potřeba dbát na to, že po použití na sobě mohla zachytit to, před čím se touto rouškou chráníte. Poté ihned dát použitou roušku do koše nejlépe s poklopem a ihned si umýt ruce mýdlem nebo vydesinfikovat. Z koše by použité roušky měly putovat přímo do pračky, jak je již bylo popsáno.

A jak dlouho vlastně rouška vydrží? Pokud se mezi lidmi pohybujete delší časový úsek, je potřeba měnit roušku zhruba každou hodinu, a to především pokud navlhne. V každém případě je však rouška pouze na jedno použití (cesta MHD, nákup v obchodě, …), poté je potřeba ji vyprat a sterilizovat.

Pokud potřebujete sundat použitou roušku ještě mimo domov, i v tom případě dbejte na hygienu a ústenku uložte například do igelitového pytlíku.

Alespoň nějaké účinky domácích roušek potvrzuje například i studie z Cambridgské univerzity z roku 2013, která mimo jiné zkoumala, do jaké míry určité materiály běžně dostupné v domácnosti chrání před proniknutím viru o velikosti 0,02 mikrometru (přičemž velikost koronaviru COVID-19 by měla být 0,1 miktometru, zkoumaný virus byl tedy pětkrát menší než současný COVID-19). Výzkumnice se tímto způsobem snažily přijít na to, jak moc dokážou před virem ochránit roušky z domácí výroby. V případě jejich výzkumu byla efektivnost ústenky vyrobené ze 100% bavlněného trička 50 %, u bavlněného povlaku na polštář dokonce téměř 60 %. Jiné typy materiálů jako například sáčky do vysavačů nebo speciální látkové kuchyňské utěrky se umístily se svou efektivností výše, selhaly ale při testu prodyšnosti. Materiál ze 100% bavlny se ukázal být nejvhodnějším materiálem právě díky své propustnosti vzduchu, rouška tím pádem tak rychle nezvlhne a její účinnost vydrží déle.

Světová zdravotnická organizace však i tento přínos roušek rozporuje. „WHO doporučuje nošení roušek pouze ve specifických případech. Pokud kašlete, máte horečku a obtíže s dýcháním, měli byste si ji navléci a vyhledat pomoc lékařů. Pokud tyto symptomy nemáte, nepotřebujete masku nosit, protože není žádný důkaz, že chrání lidi, kteří nejsou nemocní,“ řekla Christine Francisová, konzultantka WHO pro prevenci a kontrolu infekčních onemocnění.

I přesto je patrné, že účinek bavlněných ústenek není nulový a přinejmenším riziko nákazy druhých snižuje.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!