Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko očekává další milion rychlotestů na koronavirus, které pokryjí více než měsíční potřebu

Přílet vládního speciálu z Číny na letiště Kbely. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přílet vládního speciálu z Číny na letiště Kbely. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Mezi 20. a 25. březnem by do Česka měla dojít zásilka dalšího milionu testů na koronavirus, která pokryje potřeby země minimálně na měsíc až měsíc a půl. Koncem příštího týdne by také v zemi měl být dostatek roušek, aby byly dostupné pro každého. Novinářům to ve středu po jednání pracovní skupiny Ústředního krizového štábu řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Očekává také, že restriktivní opatření v Česku budou platit zhruba měsíc, ale ochrana hranic bude delší, dokud se situace kolem nákazy nevyřeší i v jiných zemích.

Do Česka ve středu dorazila zásilka 150 000 rychlotestů na koronavirus, které dopravilo vládní letadlo z Číny. V dalších dnech se očekávají další dodávky zdravotnického materiálu, v sobotu by podle Prymuly měl v Pardubicích přistát velkokapacitní nákladní letoun Ruslan, který přiveze miliony roušek.

Materiál chce vláda primárně distribuovat mezi ohrožené profese. V pátek by měl krizový štáb rozhodnout o tom, jaké pomůcky dodat pro které z kriticky důležitých profesí, a rozhodnout o harmonogramu jejich rozdělování. Do konce příštího týdne by pak měly být roušky dostupné pro každého občana. Podle Prymuly se zatím řeší způsob distribuce roušek mezi občany. Jednou ze zvažovaných možností podle něj je využití České pošty, jedná se také o možnosti předat roušky obcím s pověřenou působností, které je samy rozdělí do domácností.

Pro distribuci zdravotnického materiálu bude Česko využívat sklad Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech, ve středu policie také uvolnila svůj mezisklad v Pardubicích. Podle Prymuly má výhodnější polohu kvůli zásobování moravských regionů i kvůli tomu, že je nedaleko letiště, na kterém budou přistávat letadla s ochrannými pomůckami.

Prymula ve středu také upozornil na to, že restriktivní opatření v Česku budou trvat zhruba měsíc. Krizový štáb jejich účinnost chce poprvé vyhodnotit zhruba deset a 14 dnů po jejich zavedení. „Je tady nějaká průměrná inkubační doba (nákazy), veškerá opatření mají tuto prodlevu,“ řekl Prymula.

Uzavření hranic podle něj bude pravděpodobně trvat delší dobu. „Pokud tady budou země, kde situace bude mnohem horší, tak kvůli nim budeme muset držet hranici, dokud se situace nevyřeší. Protože pak bychom to (naše opatření) dělali zbytečně a nákazu bychom si sem znovu zavlekli,“ řekl Prymula.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč