Lidovky.cz

Názory

Poslední slovo Karla Olivy: Zastavit stát


Karel Oliva | foto: Lidovky.cz

Premium
Ubezpečuji čtenáře, že v nadpisu nechybí interpunkce. A teď k věci. V parlamentu nyní kvasí novela zákona o daních.

Nikoliv ovšem ve významu „kvasiti – hody míti, panket držeti“, jak jej ve svém slovníku Silva quadrilinguis vocabulorum et phrasium definuje Daniel Adam z Veleslavína, už proto ne, že by se spíše než o hodokvas muselo jednat o nehodokvas. Těch nehod, jež by nám tato novela způsobila, kdyby zůstala v podobě schválené Poslaneckou sněmovnou, je totiž hned několik – ale jsou všeobecně známy, tak necítím potřebu je vyjmenovávat.

Autor:

Spíše jen poznamenám, že pofňukávání poslanců, aby Senát nesmysl, který vyplodili, dal do pořádku, ukazuje, která z parlamentních komor je tomuto státu užitečná, a která – když by měly být vyslyšeny hlasy volající po úspornějším uspořádání zákonodárného sboru – by mohla být zrušena.

Poslední slovo Karla Olivy: Mezinárodní dny

Leč problém je širší než „pouhá“ výše daňových příjmů. Vtrhla k nám morová rána, což kromě životů, svobod a požitků rozkolísalo i peníze: například jsou vyšší výdaje na zdravotnictví a nižší příjmy z velmi lecčeho. A hlavně: mnoho lidí dočasně ztratilo možnost výdělku. Protože to však nastalo v obecném zájmu, tak je zcela fér, aby byl takový výpadek těm, jež postihl, z obecních peněz kompenzován. Otázka ovšem je, kde ty peníze vzít.

V zásadě tu totiž máme souběh dvou faktorů: návrhy na snížení daňových příjmů a požadavky na zvýšení státních výdajů. To vypadá jako problém bez možnosti dobrého řešení – jímž zcela jistě není nápad stát bezprecedentně zadlužit. Pokud ty peníze na potírání pandemie a jejích následků potřebujeme teď – a zřejmě je to tak – měli bychom je také teď dát dohromady, nikoliv si je půjčit čili – obrazně řečeno – zastavit stát bankám či bůhvíkomu, a zkomplikovat tak sobě či dokonce dalším generacím budoucnost. Prostě pokud jsou nutné vyšší výdaje, je potřeba zvýšit příjmy – což se snižováním daní příliš nesouzní, naopak by bylo logické je zvýšit.

Poslední slovo Karla Olivy: Hyperami

Ostatně je potřeba vidět, že tu nejsou jen ti, jimž pandemie rozvrátila byznys, ale i nemálo těch, jejichž příjmů se nijak nedotkla – například státních zaměstnanců, a dokonce i těch, jimž přinesla vyšší než obvyklé zisky: třeba výrobcům zdravotních či ochranných pomůcek nebo producentům herního softwaru. A vadná je i mantra, že „snížením daní zůstane lidem víc v peněžence“. Některým jistě. Avšak těm, jejichž ekonomická činnost možná bude i napřesrok pandemickými opatřeními omezena nebo budou odpisovat letošní ztráty, to nepřinese naprosto nic, prostě proto, že z nulového zisku jsou i nulové daně.

Prostě, racionální (a také spravedlivé) by bylo těm, kdo vydělávají, teď na přechodnou dobu – třeba na ty prezidentovy dva roky – daně zvýšit: „zaplatili“ by tak za zvýšenou ochranu před onemocněním danou tím, že ti méně šťastní museli svůj byznys omezit. Ale chápu, je necelý rok před volbami, to jde racionalita pravidelně stranou…

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.