Lidovky.cz

Další spor Polska a Izraele. Poláci omezili košer porážky

Svět

  17:00
JERUZALÉM - Ještě ani neutichl spor kolem polského zákona o holokaustu, který trestá vězením používání výrazu „polský koncentrační tábor“, a už se připravuje další norma rozdělující Polsko a Izrael.
Židovský rituál Kapparot – ilustrační foto

Židovský rituál Kapparot – ilustrační foto foto: ChameleonsEye / Shutterstock.com

Jak informoval izraelský server Ynetnews, chystá se v tomto týdnu Sejm, tedy dolní komora polského parlamentu, hlasovat o novém zákonu o zacházení se zvířaty. Jeho součástí má být i faktický zákaz rituálních porážek, jež jsou nutné k produkci košer masa. Zákon také omezuje vývoz košer masa ze země, což by zasáhlo židovské komunity po celé Evropě. Zvýšení ceny masa by ale pocítili i Izraelci, protože některé tamní obchody maso právě z Polska dovážejí.

Na holokaustu se podílely desítky tisíc Poláků, říká provokativně bývalý polský premiér

Zákon zakazuje popravu zvířat v „nepřirozeném stavu“, čímž by se prakticky znemožnily židovské rituální porážky. Nepřirozeným stavem se totiž rozumí stav, kdy zvíře nestojí na všech čtyřech. Jak ale serveru vysvětlil šéf Evropské židovské asociace rabín Menachem Margolin, židovské zákony zakazují na popravčí nůž jakkoliv tlačit, aby bylo zvíře uchráněno od zbytečné bolesti. To však není možné, pokud zvíře stojí na všech čtyřech.

Zatímco někteří bojovníci za práva zvířat považují rituální porážky za kruté kvůli faktu, že při nich zvířata zůstávají při vědomí, obhájci porážek to odmítají. Průběh porážek je přitom podobný v židovské i muslimské obci.

Zákon podle Izraele narušuje náboženskou svobodu

Margolin žádá izraelskou vládu, aby se s Varšavou dohodla na dodatku zákona, který by košer porážky umožňoval. „Tato omezení košer porážek jsou v naprostém rozporu s principem náboženské svobody v EU,“ argumentuje rabín. „Situace v Polsku je nepřijatelná. Žádám polskou vládu, aby se vyhnula schválení tohoto ostudného zákona,“ dodává.

Margolin upozorňuje i na osud podnikatelů, kteří investovali velké peníze do nových továren na výrobu košer potravin a do košer jatek. Po zákazu vývozu košer masa je nyní budou moci zavřít. Rabín si krok polské vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) vysvětluje nacionalismem a populismem, jež „z politických důvodů vytváří války proti židům“.

Polsko zatím na kritiku ne reagovalo. Košer porážky už tamní parlament zakázal v roce 2013, rozhodnutí poslanců ale tehdy zvrátil ústavní soud.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.