Lidovky.cz

‚Úplatek‘ za vraždu: děti Chášukdžího dostanou od Rijádu luxusní vily za miliony dolarů

Svět

  5:00
WASHINGTON - Rijád odškodní pozůstalé po saúdskoarabském novináři Džamálu Chášukdžím. Ten byl zavražděn začátkem října loňského roku na půdě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, kam si původně přišel vyřídit doklady.

Novinář Džamál Chášukdží, který byl zavražděn na saudském konzulátu v Istanbulu. foto: Reuters

Informaci přinesl deník The Washington Post s tím, že Chášukdžího dva synové a dvě dcery dostanou luxusní vily ve městě Džidda v hodnotě okolo čtyř milionů dolarů (92 milionů korun), stejně tak mají dostávat na svá konta pravidelné měsíční platby ve výši deseti tisíc dolarů (230 tisíc korun).

Supermoderní město za půl bilionu dolarů v ohrožení. Vražda novináře může projekt pohřbít

Dle amerického listu, kde vycházely Chášukdžího texty kritické vůči vládě v Rijádu, chce saúdskoarabské vedení dosáhnout smíru s novinářovou rodinou. Velkorysou finanční kompenzací má být zaručeno, že pozůstalí se k celému případu nebudou vyjadřovat. Ze zprávy vyplývá, že jednání s právními zástupci rodiny vedl bratr saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána Chálid bin Salmán, který je zároveň velvyslancem v USA.

The Washington Post s odvoláním na zdroje z prostředí vlády v Rijádu uvedl, že o poskytnutí finanční a materiální kompenzace bylo rozhodnuto koncem minulého roku, kdy ji schválil samotný král Salmán. Jeho vláda tím prý chtěla vyslat signál, že uznává, že „došlo k nespravedlnosti“, a snaží se „napravit špatnou věc“.

Chášukdží, který ve svých článcích kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána a pochyboval o vážnosti jeho reforem, žil v americkém exilu.

Jamal Chášukdží na archivním snímku.

Vláda v Rijádu zpočátku jakýkoli podíl na Chášukdžího vraždě popírala. Její představitelé původně dokonce trvali na tom, že novinář z budovy konzulátu v Turecku odešel po svých. Nakonec ale pod mezinárodním tlakem i tíhou předložených důkazů, například záběrů kamer, připustili, že novináře zabili agenti saúdskoarabské tajné služby. Nyní označuje vedení království celou kauzu jako pokus Chášukdžího zatknout, což se prý vymklo kontrole.

Všechny okolnosti doprovázející celý případ pořád ještě nejsou zcela objasněny. Stále například není známo, co se stalo s tělem zavražděného. Má se za to, že vrazi jej rozporcovali a zlikvidovali.

Klíčovou otázkou zůstává, jestli vzešel příkaz k jeho likvidaci, jak se spekuluje, skutečně přímo od korunního prince Muhammada bin Salmána. Z telefonního rozhovoru korunního prince, který zachytily americké tajné služby, vyplývá, že korunní princ hrozil, že „bude pronásledovat Chášukdžího kulkou“, pokud by se prý nevrátil do Saúdské Arábie a nepřestal kritizovat vládu.

Nedávno také vyšlo najevo, že Chášukdží nebyl jediným odpůrcem saúdskoarabského vedení, který měl být umlčen.

Vyšetřovatelé v Saúdské Arábii zatkli v souvislosti s Chášukdžího případem 21 lidí, mezi nimi i Saúda Kahtáního, blízkého poradce korunního prince. Prokurátoři navrhli trest smrti pro pět členů zásahového komanda, kteří cestovali z Rijádu do Istanbulu, kde byl Chášukdží zabit. sch

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.