Lidovky.cz

Johnsona čeká rekonstrukce vlády. Několik ministrů už podalo demisi

Svět

  18:35aktualizováno  21:02
LONDÝN - Nový britský premiér Boris Johnson krátce po svém středečním nástupu do funkce jmenoval řadu nových členů kabinetu poté, co řada dosavadních ministrů naopak rezignovala. V úřadu skončil mimo jiné ministr zahraničí Jeremy Hunt, který byl Johnsonovým sokem v souboji o vedení Konzervativní strany a tím i o premiérské křeslo.

Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson. foto: ČTK

Prvním nově jmenovaným ministrem se stal dosavadní ministr vnitra Sajid Javid, který napříště povede ministerstvo financí. V čele ministerstva zahraničí bude exministr pro brexit Dominic Raab, který má po otci česko-židovské kořeny, a ministrem pro brexit zůstává Stephen Barclay. Nejdříve ve středu rezignovali ministři financí Philip Hammond, spravedlnosti David Gauke a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart, kteří tak učinili ještě před tím, než nyní již bývalá premiérka Theresa Mayová podala demisi do rukou královny Alžběty II.

Po Johnsonově jmenování šéfem kabinetu ohlásili odchod ministryně obrany Penny Mordauntová, ministr mezinárodního obchodu Liam Fox, ministr obchodu a energetiky Greg Clark, ministr dopravy Chris Grayling a ministr školství Damian Hinds. V úřadech skončili rovněž ministryně pro Severní Irsko Karen Bradleyová či její kolega pro záležitosti Skotska David Mundell, ministr pro kulturu a digitální technologie Jeremy Wright a Mel Stride, který za vládu vytvářel agendu v dolní komoře parlamentu.

Premiér Boris Johnson dostal pověření od královny. Čeká ho vítání v Downing Street 10

Jako nejistou označovala média budoucnost Hunta ve vedení britské diplomacie, což se později potvrdilo, když ministr oznámil svůj odchod. „Byl bych poctěn, kdybych mohl pokračovat v práci na ministerstvu zahraničí, ale rozumím, že si nový premiér chce vybrat svůj tým,“ napsal na twitteru Hunt. Dodal, že mu Johnson nabídl jinou roli, kterou ale odmítl. Premiérovi nicméně slíbil podporu v parlamentu. Média během dne s odkazem na své zdroje uváděla, že Johnson navrhoval, aby Hunt vedl ministerstvo obrany.

Johnson ve středu do čela čela resortu financí jmenoval Javida, jehož na ministerstvu vnitra vystřídá Priti Patelová, která v kabinetu Mayové do listopadu 2017 vedla ministerstvo mezinárodního rozvoje. Patelová se hlásí k odkazu konzervativní premiérky Margarety Thatcherové.

Prioritou je dostat Velkou Británii z EU do konce října

„Nejdůležitější věcí je dostat nás z EU do konce října, nejlépe s dohodou,“ řekl Raab poté, co si ho Johnson vybral za ministra zahraničí. Johnson mu rovněž propůjčil čestný titul prvního ministra, který od konce roku 2017 nebyl udělen. S tímto titulem sice nejsou spojeny žádné pravomoci, Raabovo postavení to nicméně nadřazuje nad ostatní ministry.

Úřad premiéra již také oznámil, že ministerstvo obrany povede Ben Wallace, který dosud dosud zastával na ministerstvu vnitra tajemnické funkce, a ministerstvo mezinárodního obchodu Liz Trussová. Šéfem úřadu vlády se stal dosavadní ministr životního prostředí Michael Gove, který nahradil Davida Lidingtona. Livington, který de facto zastupoval Mayovou, ve středu tento úřad opustil.

Premiér si do svého sídla mimo jiné pozval ministra životního prostředí Michaela Govea, který by se mohl stát faktickým zástupcem ministerského předsedy. Tuto funkci do středečního dne zastával David Lidington, který ale úřad opustil.

Jasno je podle Reuters o hlavním premiérově poradci, za kterého si Johnson vybral Dominica Cummingse, strůjce a šéfa úspěšné kampaně za odchod Británie z Evropské unie.

Hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová na twitteru poznamenala, že toto není rekonstrukce vlády, ale výstavba zcela nového kabinetu. „Tohle je oficiálně největší čistka v kabinetu, kdy se neměnila vládnoucí strana,“ napsala.

Johnsonovi pogratulovali Merkelová, Tusk i Putin

Novému britskému premiérovi Borisi Johnsonovi k středečnímu nástupu do funkce pogratulovali německá kancléřka Angela Merkelová, předseda Evropské rady Donald Tusk či ruský prezident Vladimir Putin.

Premiér Boris Johnson dostal pověření od královny. Čeká ho vítání v Downing Street 10

„Drahý Borisi, gratuluji ke jmenování. Těším se, až se setkáme a podrobně projednáme naši spolupráci,“ napsal Tusk na twitteru, kde zveřejnil také gratulační dopis, který Johnsonovi zaslal. Média Tuskův dopis považují za mimořádně krátký a stručný. Obsahuje jen dvě věty a je prakticky shodný s twitterovým vzkazem. Podle portálu The Guardian to spíše připomíná pokyn, aby se dostavil do Tuskovy pracovny. „Není pochyb o tom, kde je šéfem,“ poznamenal portál.

Merkelová v dopise, který její mluvčí zveřejnil na twitteru, připomíná, že Německo i Británii pojí svazky hlubokého přátelství a úzkého partnerství. „Jsme spojeni osobními vztahy mezi lidmi, ekonomickými vazbami mezi společnostmi, společnými závazky udržovat mezinárodní pořádek a naším společným evropským dědictvím,“ uvedla v dopise kancléřka.

Putin v gratulaci Johnsonovi popřál mnoho úspěchů v premiérské funkci a vyjádřil přání rozvinout vzájemné vztahy obou zemí, které poznamenala aféra loňské otravy bývalého ruského špiona Sergeje Skripala v anglickém městě Salisbury. Londýn z nasazení nervové látky obvinil Moskva, která to ale popřela.

„V zájmu našich zemí a lidí by bylo rozvinout vztahy v řadě oblastí,“ napsal šéf Kremlu novému britskému ministerskému předsedovi.

Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová, která ve středu odstoupila, se poprvé od aféry setkala s Putinem letos na konci června na okraj summitu skupiny G20 v japonské Ósace. Po schůzce prohlásila, že normalizace vztahů nebude možná, dokud Moskva neukončí nezodpovědné a destabilizující aktivity.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.