Lidovky.cz

Výpověď za 46 milionů. Klíčový svědek proti Trumpovi popíše dění v Bílém domě v knize, před prezidentskými volbami

Svět

  16:10
WASHINGTON/PRAHA - Ve Spojených státech začala veřejná část impeachmentu, tedy procesu odvolání prezidenta. Na klíčového svědka – bývalého poradce americké hlavy státu Johna Boltona – se však teprve čeká. Svědectví mu musí posvětit soud. Exporadce pro národní bezpečnost ale možná dříve o událostech v Bílém domě napíše knihu, na kterou dostal smlouvu za 2 miliony dolarů.

Bývalý bezpečnostní poradce prezidenta USA Donalda Trumpa John Bolton. foto: Reuters

Trumpův impeachment v záři reflektorů? Výpovědi nebudou probíhat v ‚sovětském stylu‘, objeví se v televizi

Muž, který opustil tým prezidenta Trumpa v září letošního roku, totiž tvrdí, že má jedinečné informace, které jsou relevantní ke slyšením v rámci impeachmentu.

„Byl přímým účastníkem mnoha událostí, setkání a rozhovorů, které již byly zmíněny při výsleších, a byl přítomen i u mnoha relevantních setkání a konverzací, jež zatím nezazněly,“ uvedl minulý týden Boltonův právník Charles Kupperman.

Bývalý poradce je ale rozhodně nehodlá s veřejností sdílet v nejbližších dnech. Před kongresovým výborem měl vypovídat již minulý čtvrtek, ale jen pár dní předtím Kupperman podal podnět k soudnímu řízení, které určí, zda má, nebo nemá svědčit.

Bílý dům totiž před časem vydal nařízení, které všem zaměstnancům Bílého domu a současné administrativy zakazuje, aby svědčili před sněmovním výborem v rámci slyšení k impeachmentu. Bolton tak žádá, aby soud určil, zda má vyšší hodnotu nařízení Bílého domu, nebo Kongresu.

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton je obklopen novináři v kanceláři japonského ministra v Tokiu. Označil testy jaderných raket prováděné KLDR za porušení rezoluce OSN a zdůraznil, že sankce míří na správné místo.

Mezitím však Bolton neustále komentuje veškeré dění jen lehkými náznaky a zvedá tak svou hodnotu na pozici klíčového svědka.

Zdá se, že má dokonce i svou cenu, za kolik je ochoten veškeré informace o svém působení v Bílém domě předat. Podle agentury AP totiž přijal nabídku na napsání nové knihy za 2 miliony dolarů (46,5 milionu korun). K publikaci by mělo dojít ještě před prezidentskými volbami v roce 2020. Jestli bude mít jeho kniha dopad na v současnosti probíhající impeachment, jasné není.

Veřejná slyšení

Mezitím v kongresu začala veřejná část procesu na odvolání prezidenta Trumpa. První slyšení v rámci impeachmentu proběhly již v říjnu, ale byly za zavřenými dveřmi. Cílem demokratických kongresmanů je v současnosti zjistit, zda prezident zneužil své pravomoci hlavy státu, aby získal munici na politického oponenta a bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena od ukrajinské vlády. Republikánští zákonodárci se naopak snaží prokázat, že Donald Trump buď nic takového neučinil, anebo že takové činy rozhodně nejsou důvodem k jeho odvolání.

Republikáni si po několik týdnů stěžovali na neveřejnost celého impeachmentu a tvrdili, že jde o „proces impeachmentu v sovětském stylu“. Demokraté tak přistoupili na jejich požadavky a ve středu se v záři reflektorů a desítek kamer objevili první svědci - současný americký chargé d’affaires na Ukrajině William Taylor a náměstek ministra zahraničí George Kent.

Ambasadorr William (Bill) Taylor (vpravo) a George Kent během výslechu v Kongresu.

Náměstek ministra zahraničí George Kent.

Taylor ve své výpovědi potvrdil dřívější prohlášení, že byl znepokojen očividnou snahou prezidenta a jeho spolupracovníků přinutit Ukrajinu k otevření kauzy Bidenova syna, od níž si Trump sliboval politický prospěch.

Paralelní diplomacie

Taylor i Kent shodně prohlásili, že vojenská pomoc Ukrajině, jejíž vyplácení Trump bez konzultace s Kongresem zadržel, byla nástrojem nátlaku na Kyjev. „Nevěřím, že by Spojené státy měly žádat cizí země, aby se zapojily do selektivního, politicky motivovaného vyšetřování nebo postihu lidí, kteří se nelíbí lidem u moci (v USA). Takové akce podkopávají vládu práva v jakékoli zemi,“ řekl Kent, který na ministerstvu zahraničí řídí ukrajinský a východoevropský odbor.

Kent se opřel do Trumpova advokáta Giulianiho, který podle demokratů prosazoval „paralelní“ politiku Bílého domu vůči Ukrajině mimo oficiální kanály ministerstva zahraničí. Proti bývalé velvyslankyni Marii Yovanovitchové, která se podobnému postupu bránila a Trump ji odvolal, rozpoutal Giuliani podle Kenta „kampaň plnou lží“.

Zpravodajský výbor Sněmovny reprezentantů bude mít v příštích dnech na programu další veřejná slyšení, v pátek před poslance a televizní kamery předstoupí bývalá americká velvyslankyně v Kyjevě Yovanovitchová. Příští týden přijde na řadu dalších osm vysokých vládních úředníků a diplomatů.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.