Lidovky.cz

Svět

Trump by měl být obžalován, shodli se právní experti. Impeachment přešel do další fáze

Slyšení u právního výboru americké sněmovny ve věci impeachmentu Donalda Trumpa. foto: Reuters

WASHINGTON - Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se ve středu přesunula další fáze přípravy možné ústavní žaloby (impeachmentu) na prezidenta Donalda Trumpa, zkritizoval počínání hlavy státu.
  18:26aktualizováno  21:31

Donald Trump „byl ochoten ohrozit bezpečnost“ Spojených států, aby získal osobní prospěch, prohlásil Jerrold Nadler na úvod středečního veřejného jednání.

Když Trump naléhal na Kyjev, aby vyšetřoval jeho možného soupeře v prezidentských volbách v příštím roce Joea Bidena, „přímo a výslovně vyzval k zahraničnímu vměšování do našich voleb“, zdůraznil Nadler. „Byl připraven ohrozit naši bezpečnost a své funkce pro svůj osobní a politický prospěch,“ řekl podle agentury AFP.

Právní výbor přebral sérii slyšení po sněmovním výboru pro tajné služby, na pořadu má ve středu výslech právních expertů o ústavních základech impeachmentu, který může vést až k Trumpovu sesazení.

Tématem středečního sezení se stal výklad ústavní části věnující se impeachmentu. Druhý článek americké ústavy uvádí, že prezident, viceprezident a všichni úředníci Spojených států musí být zproštění funkcí, budou-li obžalováni a usvědčeni z velezrady, úplatkářství nebo z jiných těžkých zločinů a trestných činů. Co přesně to znamená, je dlouhodobým předmětem diskuzí, poznamenala BBC.

Podle předem poskytnutých poznámek se tři odborníci, povolaní demokraty, kloní k názoru, že se prezident v ukrajinském případě dopustil deliktů, za které by měl být obžalován. Čtvrtý profesor, vybraný republikány, naopak tvrdí, že jde o „lajdácký impeachment“, opírající se o svědectví z druhé ruky, přičemž přímá svědectví chybějí a dosavadní důkazy neprokazují jasně, že by se Trump dopustil trestných činů.

Předseda amerického soudního výboru Jerrold Nadler během slyšení ve věci...
Jerrold Nadler (vlevo) v debatě s Dougem Collinsem během slyšení u právního...

Noah Feldman z právnické fakulty Harvardovy univerzity se na základě dosavadních svědectví v Kongresu domnívá, že prezident svůj úřad zneužil k osobnímu politickému zisku. „Chování prezidenta Trumpa popsané ve svědectvích a důkazech jasně představuje těžký zločin, který k odvolání z funkce stanovuje ústava,“ sdělil.

Stejný názor zastávají i Feldmanovi kolegové Michael Gerhardt z Univerzity v Severní Karolíně a Pamela Karlanová ze Stanfordovy univerzity. Gerhardt i Karlanová se domnívají, že žádný jiný americký prezident v historii takovým způsobem jako Trump úřad hlavy státu nezneužil.

Trumpa se jako jediný zastal právní expert Jonathan Turley z Univerzity George Washingtona. „Pokud sněmovna bude postupovat výhradně na základě ukrajinských obvinění, bude tento impeachment mezi těmi v moderní době vynikat jako ten s nejméně důkazními materiály,“ poznamenal.

Otázky expertům vedle kongresmanů kladou i právníci, které si republikánští a demokratičtí zákonodárci najali. Jedním z právníků, kterého do svých služeb přijali demokraté, je odborník na politickou etiku a bývalý velvyslanec v České republice z let 2011-14 Norman Eisen.

Ukrajinská pomoc

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí znovu důrazně popřel, že by se svým americkým protějškem jednal podle zásady „něco za něco“. Americká opozice Trumpa viní, že žádal po Kyjevu „špínu“ na Bidena výměnou za vojenskou pomoc Ukrajině a přijetí Zelenského v Bílém domě.

Ukrajina mohla mít vliv na prezidentské volby v USA, míní ministr Pompeo

Demokraté z výboru pro tajné služby v úterý zveřejnili zprávu pro právní výbor, ve které Trumpa obvinili ze zneužití úřadu k tomu, aby přinutil Ukrajinu pomoci mu v prezidentských volbách v roce 2020. Pondělní zpráva republikánů z výboru pro tajné služby naopak tvrdí, že k impeachmentu není důvod. Sám Trump označuje počínání demokratů ve sněmovně za hon na čarodějnice. Ze summitu NATO v Londýně vzkázal, že shledává úsilí o prezidentovo odvolání jako „nevlastenecké“.

Po jednání právního výboru by podle amerických médií mohlo formální rozhodnutí o ústavní žalobě na prezidenta padnout během několika týdnů. Pokud sněmovna skutečně prezidenta zažaluje, povede proces Senát. Ten ale ovládají republikáni, proto se nepředpokládá, že by Trumpa senátoři sesadili.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.