Lidovky.cz

Zákaz vlajek v europarlamentu? Neuvěřitelná tupost, kritizuje Zahradil

Svět

  16:49
Praha - Svými kritiky bývá Evropská unie mnohdy redukována na „zlý“ Brusel, který chrlí další a další zbytečné regulace. Nový šéf unijního parlamentu David Sassoli teď takovým řečem nahrál. Bývalý italský novinář vydal nařízení, jímž europoslancům zakázal během jednání mávat transparenty nebo třeba kusy kartonu s napsanými politickými vzkazy.

Český europoslanec Jan Zahradil během projevu. foto: ČTK/AP

Cílem bylo zabránit „nevhodným“ projevům. Vzal to ale natolik zgruntu, že mezi zakázané pomůcky rovnou zařadil i vlaječky, jimiž někteří poslanci značili své stoly a dávali tím najevo, jakou zemi na unijní půdě zastupují.

Další neúspěch Bruselu: Starbucks nemusí doplácet daně. Naopak odvolání Fiatu soud neuznal

U řady europoslanců Sassoli se svým rozhodnutím narazil. „Podle nového nařízení spadá vlajka do kategorie ‚banner‘, jejichž používání je na plénu zakázáno. Neuvěřitelná tupost,“ napsal LN zástupce pravicové ODS v Evropském parlamentu Jan Zahradil.

Šéf europarlamentu David Sassoli, spolu s ním je předsedkyně Evropské komise...
Ital David-Maria Sassoli (drbající se na hlavě) na jednání Evropského...

Sassoliho krok se opírá o desátý článek jednacího řádu unijní instituce. Konkrétně o jeho třetí bod. „Poslanci nesmí narušovat řádný průběh jednání v plenárním sále a zdržují se veškerého nevhodného jednání,“ zní příslušné ustanovení. Text pokračuje takto: „Nesmějí vystavovat transparenty.“

Tolik český překlad. Háček je zřejmě v tom, že anglický originál textu místo slova transparent používá mnohem širší pojem „banner.“ Tím může být myšlena i tabulka s textem, plakát, reklamní cedule nebo právě vlajka. Při velmi doslovném výkladu tak mezi nevhodné politické projevy spadá i to, pokud si poslanec na svůj stolek postaví jeden symbolů svého státu.

Německý europoslanec vyřešil ‚stupidní tradici‘ stěhování. Bruselský sál přejmenoval na Štrasburk

Podle české europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) bylo Sassoliho záměrem omezit projevy v europarlamentu striktně na předem ohlášenou řeč u pultíku s mikrofonem. Všechny ostatní druhy posílání politických vztahů se šéf unijního orgánu rozhodl vymýtit.

Také ona není z nápadu šéfa europarlamentu nadšena. „Osobně se sice domnívám, že vlajka není transparent, ale pan předseda Sassoli nesouhlasí, a tak jsou tedy na plenárním zasedání zakázány i vlajky národních států či regionů,“ uvedla Konečná.

Se svými českými kolegy z jiných stran souhlasí i Pirát Marcel Kolaja. „Dle mého názoru malá vlajka, která nepřekáží, nenarušuje pořádek v jednacím sálu. Zákaz tudíž považuji za nepřiměřený,“ odpověděl na dotaz LN.

Praporek svého státu neměli na svém stolku zdaleka všichni europoslanci. Bylo na každém z nich, jestli si své místo „ozdobí“ nebo ne. Například lídr britské Brexit Party Nigel Farage se svými souputníky ale na stolech drobné vlajky měli. Před několika dny si také na zákaz postěžovali na twitteru. „Díky bohu, že odcházíme,“ okomentoval Sassoliho nařízení Farage s odkazem na brzký odchod Británie z EU.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.