Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zahradil je kvůli čínským vazbám pod palbou kritiky. Nedělá nám dobré jméno, reagují kolegové

Jan Zahradil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Zahradil | foto: ČTK/AP

Praha Nařčení z čínských vazeb, na které poukázal tento týden vlivný bruselský list Politico, nečelí europoslanec ODS Jan Zahradil poprvé. V minulosti proslul jako podporovatel čínského projektu Nové hedvábné stezky, spojené s osobou prezidenta Si Ťin-pchinga.

V Evropském parlamentu je také vůbec prvním poslancem, který si za svého asistenta zvolil Číňana Gai Lina, který však má podle Zahradila veškeré bezpečnostní prověrky. Právě on ale figuruje v obsáhlém článku, který analyzuje Zahradilovo nebezpečné napojení na Peking.

Gai Lin působí jako generální tajemník Zahradilem vedené Skupiny přátelství mezi EU a Čínou, pomohl zorganizovat nejméně tucet pracovních cest evropských zákonodárců do Číny během posledních patnácti let a některým evropským zákonodárcům je podle informací serveru Lidovky.cz doslova trnem v oku.

Článek mapující promítání čínské lobby do aktivit českého eurospolance považují mnozí za alarmující, velké překvapení to ale pro ně není.

„U šéfa Skupiny přátelství EU–Čína, fungující jako čínská lobby, nemůžete nic jiného očekávat,“ řekla serveru Lidovky.cz místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO), podle níž spojení českého europoslance není nic, na co bychom mohli být hrdí. „Dobré jméno Česku to nedělá,“ doplnila.

Velkou vstřícnost a porozumění ve vztahu k Číně projevuje Zahradil podle šéfa senátního zahraničního výboru Pavla Fischera již dlouhodobě. „Nemám nic proti přátelství s občany Číny, ale zůstávám velmi ostražitý vůči každému, kdo zkouší bagatelizovat strategické a bezpečnostní otázky. A z toho důvodu jsem ostražitý i vůči výrokům pana Zahradila,“ sdělil serveru Lidovky.cz Fischer.

Zahradil: Senzace tam, kde není

Sám Zahradil se proti nařčení z čínského vlivu ohradil a vzkázal, že se Politico snaží nalézt senzaci tam, kde není. Článek je podle něho plný náznaků, nevyslovených podezření, spekulativních závěrů, osobních i politických útoků od konkurentů. Tyto spekulace kategoricky odmítá jako poškozující jeho odbornost, důvěryhodnost a kredit.

Podporu svému stranickému kolegovi vyjádřil jeho frakční a stranický kolega europoslanec Alexandr Vondra, podle něhož by za textem mohli stát evropští zelení a piráti. „Je to mnoho povyku pro nic,“ sdělil serveru Lidovky.cz Vondra. 

V Evropském parlamentu podle exšéfa české diplomacie existuje mnoho „skupin přátel“. „Skupina přátel Číny tam existuje dlouhá léta a působilo v ní mnoho západoevropských poslanců,“ doplnil Vondra s tím, že Zahradilovo působení tam neohrožuje bezpečnostní a zahraniční zájmy.

„Ty lze shrnout tak, že na jedné straně jsme jako ODS zásadně proti účasti čínských firem ve strategických oblastech, například jaderné elektrárny, sítě 5G, na druhou stranu nemáme nic proti vzájemně výhodnému obchodu,“ uzavřel Vondra.

Reakce špiček ODS se serveru Lidovky.cz přes opakované dotazy nepodařilo získat, stručný komentář dala jen Adéla Brandová z tiskového oddělení strany. „Článek v Politico nemá žádné faktické pozadí,“ uvedla.

Slovy nešetřil naopak mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček, který na svém twitterovém účtu označil text za ideologický žvást. „Čtyřicet let jsme takových tlachů měli plné noviny, časopisy, rozhlas a televizi. A je to tu zase,“ napsal.

Skupina přátelství EU a Číny vznikla v europarlamentu v roce 2006, kdy ji založil britský konzervativní poslanec Nirj Deva. Zahradil po něm převzal otěže v roce 2019. Během existence uskupení se uskutečnilo na 15 cest zákonodárců do Číny, všechny na pozvání čínských institucí. Čínská vláda údajně hradila i cestovní a ubytovací náklady.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...