Lidovky.cz

Svět

Svědectví Čecha z čínské izolace: Z oslav nového roku se už nemůžu vrátit, hodně věcí je teď trestných

Rodák z Teplic Ondřej Kostohryz. | foto: Ondřej Kostohryz

Premium Exkluzivně
LINGYUAN/PRAHA - Původně to měla být jen krátká sváteční návštěva rodičů, ale rychle se z toho stala domácí izolace, kde hlavní informace přicházejí přes SMS od čínských úřadů. Epidemie koronaviru totiž odřízla množství Číňanů na setkáních s příbuznými na oslavě nového roku a znemožnila jim návrat. V SMS zprávách se nyní dočítají, že neuposlechnout místní úřady je trestné nebo že si nemají vzájemně podávat ruce. Podobný osud potkal i rodáka z Teplic Ondřeje Kostohryze

Kostohryz stavěl tunel Blanka a nyní v Číně dozoruje stavbu vysokorychlostní železnice Čeng-čou – Wan-čou v provincii Chu-pej, jejíž hlavní město Wu-chan je ohniskem koronavirové nákazy. V rozhovoru pro LN popsal své zkušenosti s opatřeními, s nimiž se zatím v Číně setkal.

Celoročně bydlí v I-čchangu, což je po Wu-chanu, vzdáleném dvě hodiny vlakem, druhé největší město provincie. Na novoroční oslavu se ale vypravil s manželkou v pátek 17. ledna asi 1500 kilometrů daleko k tchyni, která bydlí u města Ling-jüan v provincii Liao-ning severovýchodně od Pekingu.

„Let do Pekingu a pak šestihodinovou cestu autobusem jsme absolvovali bez omezení, žádné kontroly,“ popisuje. Zvrat přišel po novoročních oslavách, kdy jim tamní starosta nařídil domácí izolaci, protože přijeli z Chu-peje. Lidí jako oni je přitom po celé Číně spousta.

„Mám informaci, že v rámci bytového komplexu pro asi 800 lidí, kde bydlíme, je nás tady 15 lidí z Chu-peje, jako jsme my. V celé Číně to bude všude podobné. Nějaké promile lidí z Wu-chanu bude všude, protože migrace je obrovská,“ říká. Opatření přišla až v době, kdy spousta lidí z#Wu-chanu odjela.

„Úřady zaváhaly a nechaly je jet, protože asi netušily, jak velký je nákaza problém, a teď zjistily, že mají potenciálně nebezpečné lidi po celé Číně,“ soudí.

Lidé se chrání před novým koronavirem pomocí roušek. Klíčová je především...
Lékaři ve Wu-chanu při alespoň krátkém odpočinku.

Izolace ve městě Ling-jüan není přísná. Za dveřmi nestojí policie, která by jedince z provincie Chu-pej hlídala. Lékárny a většina obchodů jsou otevřené, člověk může chodit nakupovat. Město není neprodyšně izolováno, existuje v něm však řada dopravních a dalších omezení. A z nich je zřejmé, že návrat do práce nebude pro Kostohryze zatím možný.

Ani Kostohryz si navíc neumí představit, jaká situace čeká Čínu od pondělí, dokdy bylo oficiálně prodlouženo novoroční volno. „Nedostanu se na dálnici, nedostanu se autobusem do Pekingu. Letenka Peking – I-čchang je zrušená, tam se už nelítá, vlaky tam taky nejedou, takže se nejsem schopen dostat zpátky do práce,“ říká. „Asi bych technicky mohl jet autem, ale s tím, že se dostanu dovnitř a zpátky mě už nepustí,“ přemítá nahlas. Do provincie Chu-pej se ale ze zdravotních důvodů ani vracet nechce.

Neuposlechnout je trestné

Ve městě, kde se dostal do nařízené izolace, je podle jeho informací kolem 40 lidí hospitalizovaných s koronavirem a zhruba 500 lidí doma v karanténě. To jsou ale zhruba dva dny stará čísla. Z dopravního hlediska má epidemie za následek, že sjezd do města z dálnice je uzavřený. I ty dva nejbližší před městem a za městem. To ale není oficiálně potvrzená informace.

Mnoho zpráv si lidé vyměňují mezi sebou. Dávají si dohromady, co vědí jejich bývalí kolegové, známí či příbuzní. Na informační nouzi si přesto Ondřej nestěžuje. „Zprávy z českých webů a místních zdrojů šly tak nějak synchronně,“ říká.

Nakažení z tržiště. Číňané vědí, jak se projevil koronavirus u prvních pacientů, z 99 jich zemřelo 11

Úřady s lidmi v Číně komunikují hodně přes SMS. Kostohryzovi chodí informace platné pro město I-čchang v provincii Chu-pej, odkud má své telefonní číslo, i z Ling-jüanu, kde se nachází.

„Přicházejí SMS, kde se člověk dozví, co všechno je trestné. Čína se totiž bojí rabování. Trestné je třeba šířit paniku, neuposlechnout místní zastupitele, kteří řídí karanténu, prodávat roušky, jež nejsou schválené, prodávat věci dráž než obvykle, jíst divoká zvířata, je toho hodně. A pak chodí i SMS, že nemáš nikomu podávat ruce, líbat ho, že si pusu při kašlání nemáš zakrývat rukou, ale rukávem... Dost polopaticky,“ uvedl.

Do 23. ledna mu však nepřišla žádná zpráva o koronaviru. To znamená, že Číňané odjeli po práci na svátky, aniž něco tušili. Dnes se ale podle něj zprávy velmi zpřesňují. Zatímco první radily, aby lidé nosili roušky, nyní přicházejí informace, jaké jsou druhy roušek a jak jsou účinné.

Roušku nosí většina

Z neoficiálních zdrojů se šíří informace, že se Číňané lidí z provincie Chu-pej bojí. I proto je Kostohryz rád, že se mu podařilo v klidu dojet až na místo. „Když jsi z Chu-peje, nevezmou tě třeba do hotelu. I to se děje,“ tvrdí. Uváznout proto nyní na cestě by mohlo znamenat problém.

Na ulicích teď lidé nosí roušky víc než kdy jindy. Na severovýchodě, což je taková Skandinávie Číny, je větší zima, takže je nosí i kvůli mrazu. Dřív to ale byla jenom procenta lidí, nyní je to víc než polovina. „Ale já třeba ven skoro nechodím,“ říká Kostohryz.

Nyní Čínu kromě koronaviru sužuje i chřipková sezona. Ostatně i Kostohryzova žena byla minulý týden nachlazená. Nyní se však zdá, že ani jeden se koronavirem v provincii Chu-pej nenakazil. A že jim už neplatí karanténa.

Izolace, kterou nařizují místní úřady, trvá 14 dní. To je inkubační doba koronavirového onemocnění. Pro Kostohryze to znamená, že mu skončila včera, protože je to právě 14 dní, co provincii Chu-pej opustil. Velkou změnu to však pro něj znamenat nebude. Vyškrtnou si ho ze seznamu sledovaných, omezení pohybu však zůstávají v platnosti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.