Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

S evakuací Čechů z Číny pomůže Francie. Do Prahy dorazí v neděli, pak stráví dva týdny v karanténě

Pekárek by měl být evakuován společně s dalšími čtyřmi Čechy v neděli 2. února. foto: Instagram Daniela Pekárka

LÁNY (KLADENSKO) - Pětice českých občanů, která má zájem o evakuaci z Číny kvůli šíření nového typu koronaviru, bude do Česka dopravena ve spolupráci s Francií. Po pátečním jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Do Prahy by je měl v neděli dopravit z Bruselu vojenský speciál. Budou vyšetřeni v pražské Nemocnici Na Bulovce, pak stráví dva týdny v karanténě.
  20:23aktualizováno  21:18

Babiš dál počítá s tím, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na pondělním jednání kabinetu předloží návrh na zastavení všech přímých letů mezi ČR a Čínou. Česko je připraveno případně vyslat speciál pro své občany, kteří by se mohli dostat do potíží v zahraničí kvůli tomu, že mají rezervované letenky na zrušené spoje. „Monitorujeme situaci, zatím to řešíme ve spolupráci s jinými zeměmi,“ řekl Babiš.

Podle informací ČTK budou na palubě letadla směřujícího do Prahy i dva slovenští občané. Pro ně přijedou ze Slovenska sanitky a odvezou je do fakultní nemocnice do Banské Bystrice.

Babiš po více než hodinovém jednání se Zemanem v Lánech řekl, že prezidenta informoval o aktuální situaci týkající se koronaviru. „Pět občanů bude evakuováno ve spolupráci s Francií. Předpokládáme, že v neděli dorazí do Bruselu, kam pošleme vojenské letadlo, na palubě bude lékař z Bulovky. V neděli večer dorazí do Prahy a následně budou převezeni do Bulovky a měli by být 14 dní v karanténě,“ uvedl Babiš.

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády.
Daniel Pekárek (vpravo) s kamarádem ve Wu-chanu.

K chystanému zákazu všech letů mezi ČR a Čínou se v pondělí podle Babiše vyjádří i hlavní hygienička Eva Gottvaldová. „Víceméně jsme se na tom s panem ministrem domluvili, že to projednáme na vládě,“ uvedl Babiš. Kabinet podle něj může podobné rozhodnutí učinit, i když se tak dosud nikdy nestalo. „Je důležité, abychom dali najevo lidem, že je pro nás nejdůležitější, abychom zabezpečili bezpečnost občanů,“ řekl Babiš.

Virem se po celém světě nakazilo už bezmála 10 000 lidí, z toho přes 9800 v Číně, kde jich už nejméně 213 zemřelo. V Česku se od čtvrtka kvůli koronaviru testovalo 34 vzorků, žádný z nich nebyl pozitivní. Přímo v čínském městě Wu-chanu, epicentru současné nákazy, pobývají čtyři Češi. Dva z nich - studenti - požádali o evakuaci, další dva tam žijí dlouhodobě a do Česka se vrátit nemíní.

Vláda řeší zákaz letů

Z Prahy se dosud pravidelně létalo do čtyř čínských měst na 12 spojích týdně. Nově ale bude přerušena linka mezi Prahou a Čcheng-tu. „Poslední zpáteční let na této lince je naplánovaný na sobotu 8. února, ve středu 12. února pak dopravce přiletí do Prahy pouze pro zbývající cestující směřující zpět do Číny. Během aktuálního letového řádu byla linka v provozu dvakrát týdně,“ uvedla mluvčí ruzyňského letiště Kateřina Pavlíková. Pravidelné linky do Číny už v minulých dnech dočasně přerušily třeba aerolinky British Airways, Air France, Lufthansa i řada dalších. Zájem o lety do Číny podle českých prodejců letenek klesá a roste počet dotazů zákazníků na možnosti změny rezervace letenek či jejich storna.

Kvůli koronaviru byla rovněž v pátek rozšířena kampaň na českých letištích, a to v reakci na čtvrteční rozhodnutí Světové zdravotnické organizace (WHO) vyhlásit globální stav zdravotní nouze. Brněnské letiště oznámilo, že začalo podle pokynů ministerstva zdravotnictví s kampaní pro cestující a posádky letadel. Letáky jsou na všech viditelných místech. Stejně postupuje Letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nakažení z tržiště. Číňané vědí, jak se projevil koronavirus u prvních pacientů, z 99 jich zemřelo 11

Nemocní jsou kromě Číny hlášeni i z více než 20 dalších zemí. Čínský velvyslanec v Česku Čang Ťien-min požádal podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové o humanitární pomoc. Česko podle ní posoudí, jestli může poskytnout nějaké prostředky osobní ochrany. Správa státních hmotných rezerv ve středu oznámila, že má tisíce roušek, rukavic, ochranných oděvů a brýlí a desítky izolačních bioboxů pro případ epidemie. Může je uvolnit, nouzové zásoby jsou ale primárně určené pro ČR, řekl ČTK šéf správy Pavel Švagr. Ministr zdravotnictví Vojtěch v pátek na facebooku uvedl, že distributoři dodají v dalších týdnech na trh 200 000 roušek. Čeští výrobci ochranných pomůcek navyšují kvůli koronaviru výrobu.

V Česku bylo podle Vojtěcha do čtvrtka testováno kvůli podezření na koronavirus 34 vzorků, žádný z nich ale nebyl pozitivní. Aktuálně také není žádný podezřelý případ, na jehož výsledky by se čekalo, uvedl. Přesto se šíření viru v ČR obávají dvě třetiny pracující populace. Nákazy se podle průzkumu agentury Median mezi českými zaměstnanci víc bojí ženy a lidé starší 60 let. Obav z koronaviru zneužívají šiřitelé počítačových virů. Na internetu se totiž začaly objevovat škodlivé soubory, které se vydávají za informace o koronaviru nebo slibují návody, jak se před ním chránit, varoval výrobce antivirového softwaru Kaspersky.

Česko je podle analytika České spořitelny Davida Navrátila na pandemii, podobně jako na případnou recesi, připraveno lépe, než je ve světě obvyklé. Řekl to ČTK s poukazem na studii Světové banky. Dopady středně vážné až vážné pandemie na světovou ekonomiku činí podle studie banky 570 miliard dolarů, což je 0,7 procenta světového HDP. Odhad dopadů na českou ekonomiku je ale jen asi 0,4 procenta HDP, tedy 22 miliard Kč. Pro srovnání v Asii by byly náklady dvě procenta HDP, uvedl Navrátil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!